Bakırçay’da Kasaba Faciası: Nehrin Üzeri Ölü Balıklarla Kaplandı

OBEN ULU

Balıkesir’in güneyindeki Ömer Dağı’ndan doğup İzmir’in Dikili ilçesindeki Çandarlı Körfezi’hangi dökülen Bakırçay’dahi dolgun balık ölümleri oldu. Tarımsal sulamada beğenilen nehrin cisim ölmüş balıklarla kaplandı.

Yazlık sitelerin dahi dokunaklı olduğu Dikili Çandarlı’da, Bakırçay’ın üzerini ölmüş balıklar kapladı. Balık ölülerinin yarattığı kırıcı belirti cemi bölgeyi sararken çevredeki ekincilik alanlarının de bu nehirden sulanıyor olması bulut yarattı.

Nehir yatağı, haziran ayında, suyun tarım gayeli kullanılması üzere seçme yıl olduğu gibi ekip ile kapatılmıştı. Fakat bu görevi üstlenen Bergama Belediyesi’nin buraya cüruf döktüğü, mermer ocaklarından alınan cürufun ise kimyasal içerdiği, balıkların de bu nedenle öldüğü argüman edildi.

Belde gönüllüleri, esbak yıllarda de Soma’daki kömür madenlerinin ve bölgedeki fabrikaların atıklarının nehri kirlettiğini ileri sürüyordu. Güzeşte haziran ayında birlikte Soma’daki bire bir kömür işletmesine bu nedenle Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca ukubet verilmişti. Bakıçay’ı kirleten işletmenin faaliyetlerine akıbet vermişti.

2021 yılında ise Soma Cesamet Hastanesi’ne ilgilendiren kanalizasyonun, 300 metre ileride atılan su arıtma tesisi olmasına rağmen doğrudan Bakırçay’a bağlandığı ortaya çıkmıştı.

BU ÖLÜMLER İLK DEĞİL

Umum sağlığı açısından endişelerini dile getiren Çandarlı El Meclisi üyesi Muhammet Çekiç, şunları söyledi:

“Bakırçay’ın denize ulaşmasına 2,5-3 km kala, çim mezru alanların hizasına saf işlenmiş, bahir tarafına ve ovaya revan şark koluna su geçmiyor. Setin gerisinde, deniz yönünde balık ölümü namevcut. Ahiret Yolculuğu, setin önünde, suyun geliş yönünde. Bakırçay süresince, gidebildiğim yerde, set önündeki yoğunlukta olmasa bile balık ölüleri var. Bakırçay, birçok canlının birlikte balıkların yaşadığı, ürediği alanlardır. Amma ne yazık kim bu alanlarda birkaç yıldır sürekli namına balık ölümleri yaşanıyor. Güzeşte yıl bu kolun deniz tarafında çok sayıda balığın öldüğü görüngü yaşandı. Denize sınır açılarak balıklar kurtarılmaya çalışıldı. farklı kamer büyüklüğünde geçmiş Çandarlı Dinlence Köyü’nün oradaki nehrin taraf kolunda da balık ölümleri oldu. Oradaki ölümlerin havasızlıktan, oksijen yetersizliğinden ergin olabileceği varsayılabilir. Ancak buradaki ölümlerin sadece müvellidülhumuza eksikliğinden olmadığı, yukarıdaki ağılı atıklardan olabileceği benzeri olasılıktır. Zira sürekli adına akarsu geliyor ve mevrut akarsu buradaki yüzlerce dönümlük çim alanı suluyor. Onlarca borazan vasıtasıyla Bakırçay’ın suyu sonsuz yerine emiliyor.”

“ÖLÜ BALIKLAR DENİZE SALINACAK”

Denizin önüne yapılan setin 26 Eylül’da açılacağını duyduğunu aktaran Çekiç, “Yani geberik balıklar, nedenleriyle gelişigüzel denize salınacak. Balık ölümlerinin ilmî nedenleri araştırılmadan denize salınması, bu denizde yüzen, bu denizden sönümsüz bizlerin sağlığını da yıldırma etmez mi? Bu, sularda yaşayan ayrıksı canlılar üzere yıldırma değil mi? Yetkililere soruyorum; ‘seti yık, ölmüş balıkları denize sal, fon namevcut olsun’ mu diyeceksiniz? Yoksa derhal olaya umum koyup süreci aklın ve bilimin uyarınca mi yürüteceksiniz” dedi.Share: