Bakan Varank 42 İstanbul yazılım okulunda gençlerle buluştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Belirgin Gerçek Platformu ile Okul 42’nin iş birliğiyle açılan 42 İstanbul ve 42 Kocaeli okullarındaki öğrencilerin oyunlaştırılmış metotla projeler yaparak yazılım öğrendiklerini belirterek, “Bu cins inovatif terbiye metotlarıyla Türkiye’deki yazılımcı kapasitesini tasarruf etmek istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan mukayyet açıklamaya göre, Varank, Düz İstanbul’de kâin 42 İstanbul’birlikte yazılım öğrenen gençleri mülakat etti.

Varank, ziyarette gençlerin okuldaki programları izlem ederek birbirlerine koruyucu olduklarını ve yazılımcı adına yetiştiklerini belirterek, okulları ülkeye sabık yıl kazandırdıklarını anımsattı. Varank, şöyle bitmeme etti:

“42 Kocaeli ve 42 İstanbul’bile bu işe merakı olan hele gençlerimizi tıpkısı sınava tabi tutuyoruz. Genç arkadaşlarımızın harezmi yolu çözme kabiliyetleri var mı, matematiksel tefekkür kabiliyetleri var mı, yemeden içmeden ona bakıyoruz. 18 yaşını kurnaz Türk vatandaşı gelişigüzel arkadaşımız bu okullara başvurabiliyorlar. Gailesiz arkadaşlarımızı ziyarete geldik. Elan evvel tatlı havalename sözü vermiştim. Onu namına getirmiş oldum. Kendileriyle sohbet ettik. 42 okulları yenilikçi bir öğrenme metodu. Mezunları kudretli şekilde yazılım öğreniyorlar. Mezunlarının yüzdelik 90’lar seviyesinde gelişim bulduğunu daha önceki tecrübelerden görebiliyoruz. Bu tür inovatif eğitim metotlarıyla Türkiye’deki yazılımcı kapasitesini yükseltmek istiyoruz. 42 okulları de şimdiye büyüklüğünde yüzümüzü ağartan bire bir mesai oldu.”

Okullar gençlerin önünü fayrap etmek üzere tasarlandı

Varank, bu okulların en şişman özelliğinin hiçbir eğitmen olmadan tamamen oyunlaştırma ve proje kâmilen şekilde yazılımı öğretmesi olduğuna işaret etti.

Okulda öğrencilerin oyunlaştırılmış metotla projeleri yaparak yazılım öğrendiklerini rapor eden Varank, “Ayrımsız zamanda öğretmen olmadan öz kendilerine bu işi öğreterek bir araya gelerek sorun çözerek yazılım öğreniyorlar. Âdeta inovatif aynı usul. Bu okulları gençlerimizin önünü açmak üzere tasarladık. Hiçbir ücret temenni etmiyoruz. Burada paydaşlarımız dahi var. Bu programı, Türkiye Boş Nesep Platformu ile alay malay geliştirdik. Platformun iri yazılımcı firma ortakları var. Global markalar bu işin ortağı. Oradaki firmalar üstelik bu öğrencilerimizi bir numara yıldan itibaren stajyer adına bünyelerine katıyorlar. Şirketlerimizin kalifiye öge ihtiyacını birlikte bu şekilde sağlamış oluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ziyaret sonrasında Vadi İstanbul’bile restoranı olan ünlü önder Danilo Zanna’nın hususi tarifiyle yapılan tiramisuyu yaklaşık 150 gence servis fail Varank, Danilo Lider ile üstelik görüntülü görüştü.

Varank, “Tiramisuları ben ısmarladım. Yemekler de senden şefim.” derken Danilo Şef dahi “Hepsini ağırlayacağım, benim misafirim olsunlar.” karşılığını verdi.

“42 İstanbul’üstelik yazılımın temellerini öğreniyoruz”

42 İstanbul katılımcılarından Selin Tepe, hem çalışıp hem eğlenerek öğrendiklerini belirterek “Ben zaten ayrıksı benzeri okulda okuyorum ama bura çokça elan dolgunca. Bakanımıza çokça teşekkür ederiz. Bize dahi sürpriz oldu. Çok şaşırdık görünce.” ifadesini kullandı.

İrem Öztimur, 42 İstanbul’bile yazılımın temellerini öğrendiklerini vurgulayarak, “İmkanlar çok sunturlu. Ego bu kadarını beklemiyordum.” dedi.

Hasan Kemal Gümüşcüoğlu üstelik “Çok değişik tıpkısı terbiye. Sunulan sistemden ve imkanlardan çokça memnunum. Sayın Bakanımın sürprizine şaşırdım. İnce tıpkısı akım. Bize ikramda bulundu.” diye görüşlerini dile getirdi.

Muhammed Enes Başpınar, öğrenirken öğretmenin kişi öğrenme sürecini müspet etkilediğine bel ederek, “Tıpkısı okulda öğretmenden alabildiğiniz o öğretmenle sınırlıyken burada herkesin bilgisini herkesten alabiliyorsun.” sözleriyle deneyimini aktardı.

Karabük Üniversitesi Hayatiyet Elektronik Mühendisliği 4’üncü derslik öğrencisi Ayşe Hümeyra Cengiz, Vekil Varank’a şaşırtı ziyareti ve ikramı amacıyla teşekkür ederek 42 İstanbul serüvenini şu sözlerle anlattı:

“Yazılım eğitimi alıyoruz. Şubattan beri buradayım. Okulla gelişigüzel yürütüyorum. Bakanımızın attığı tweeti görerek buraya geldim. Kendimiz araştırarak çabalayarak öğrendiğimizde elan kalımlı olduğunu düşünüyorum.”

Danilo Önder gençleri ağırladı

Bakan Varank’ın ziyaretinin arkası sıra Danilo Şef, 42 İstanbul öğrencileri ve mezunlarına Yer İstanbul’de mevcut restoranında kahvaltı verdi.

Danilo Lider, Türkiye’nin yer anlaklı ve yer muvaffakiyetli gençlerini ağırladıklarını belirtti.

Türkiye Belirgin Ana Platformu Direktörü Sertaç Yerlikaya birlikte sülale sahipliği amacıyla Danilo Lider’e teşekkürname etti.

Danilo Reis, kahvaltı sırasında Icra Vekili Varank’ı görüntülü aradı. Vekil Varank, gösterdiği rabıta nedeniyle Danilo Önder’e teşekkürlerini ileterek “Türkiye’da faziletli teknolojiye verdiğin desteği on paralık unutmayacağız.” esprisini yaptı. Danilo Reis da “Estağfurullah seve seve ama maşallah ne kadar çokça aşındırmak yiyorlar.” karşılığını verdi.Share: