Bakan Karaismailoğlu, Pendik-Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattının imtihan sürüşüne katıldı (2)

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)- Sabiha Gökçen Hava Meydanı metro hattında imtihan sürüşlerini yaptıklarını belirterek,”Gayet kalburüstü bir şekilde tamamladık. Günahsızlık işleri da dahil şu zaman akıbet detaylar üzerinde çalışıyoruz. İnşallah ekim ayı içerisinde, tükenik olan bu hattımızı birlikte milletimizin hizmetine sunacağız.” dedi.

Nazır Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Hava Meydanı metro hattında gerçekleştirilen test sürüşüne katıldı. Imtihan sürüşü Kurtköy ve Sabiha Gökçen Hava Meydanı istasyonu beyninde gerçekleştirildi.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı istasyonunda matbuat açıklaması özne Karaismailoğlu, bütün acun krizlerle boğuşurken, Türkiye’nin dört bir tarafında 5 bin parça şantiyede 700 bine mail mesai arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’nin geleceği üzere çalışma verdiklerini söyledi.

Yatırımları artırarak bitmeme ettirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, “Zaman da mehabetli ayrımsız yatırımımızın son aşamasına geldik. Hep işlemlerimizi tamamladık. Az Buçuk ilk test sürüşlerimizi dahi yaptık. Mukteza incelemeleri birlikte yaparak inşallah önümüzdeki mahdut günleri da geride bırakarak ekim kocaoğlan içerisinde Kadıköy-Kartal metro hattını bitmeme ettirerek Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar yer altı treni konforunu İstanbullulara yaşatmanın gururunu, sevincini hep birlikte yaşıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Sabiha Gökçen Havalimanı, yıllar geçmiş şu anki esas tehalüf partisi liderinin, ‘tayyare inmeyen yere hava meydanı mı yapılır? Sabiha Gökçen’e hava meydanı yapmaktansa Sodyum Klorür Gölü’ne alabalık tesisi yapın’ diyen bir zihniyetin bugünkü gelmiş olduğu çelişkiyi gösteren bildirme iyi örneklerden tıpkı tanesi.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı, günce 600’ün üzerindeki tayyare sayısı ve 105 bin yolcuya bakım eden dünyanın önde gelen havalimanlarından birisi haline geldi. Yaptığımız yaptırımlarla alay malay Sabiha Gökçen Havalimanı da İstanbul Havalimanı de Türkiye dünyaya hizmet vermeye ve hizmet kalitesini artırarak devam edecektir.

Avrupa’daki havalimanları kaos yaşarken, Türkiye’deki havalimanlarında konfor yaşatan hep himmet arkadaşlarıma, işletmecilere, gelgel yolu şirketlerimize teşekkür ediyorum. Bu gururu, bu sevinci, bu kaliteyi, bu güveni hep vatandaşlarımıza yansıttığı gibi bu eş hizmeti de hep dünyaya yansıtıyorlar. İstanbul Havalimanı, gene bir nice karalamalar, iftiralar olmasına karşın 75 milyon metrekarelik, ekonomik değeri sıfır olan bir alanda, devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 10 bilyon avroluk ayrımsız yatırımla, bugün 200 bin kişinin istihdam edildiği ve günlük 230 bin yolcuya ev sahipliği fail, günlük 1400 çıngı uçağın iniş kalkışına sülale sahipliği işleyen dünyanın denk gösterilen gıpta ile bakılan projelerinden bir tanesi haline geldi. Devletimizin kasasından bir kuruş harcamadığımız halde, işletme süresi süresince dahi devletimize kül 26 milyar avroluk dirimlik sağlayacak.”

“Ekim ayından itibaren değme ay İstanbul’da önemli bir metro hattının açılışını yapacağız”

Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Hava Meydanı’nın pres süresi bittikten sonra yüzyıllar boyu bu ülkeye bakım edecek çokça kıymetli eserler olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Hava Meydanı, inşallah gelişen, büyüyen, dünyanın yeryüzü balaban 10 ekonomisine eş Türkiye’nin en yüce ayaklarından ikisi olacak. Bütün sektörlerde yoğun aynı çalışmamız var. Esmer yolu, albeni yolu, çipo yolları, tanıtma sektöründe, uzayda, denizlerde topyekun tıpkı kalkınma çabası içerisinde, hep arkadaşlarımızla gelişigüzel bunaltıcı aynı şekilde çalışıyoruz.

Demir yollarında nazik ayrımsız atılımımız var. Şu anda demir yolu ağırlıklı tıpkısı envestisman dönemine girdik. Ülkemizin ciharıyek tarafında şu anda inşaatı bitmeme fail 4 bin 500 kilometre çabuk şimendifer hattımızda hem eğreti taşıyacağız hem dahi lojistik anlamda ülkemizin ihracatına ve üretimine berenarı yardım sağlayacak majör işlemler yapıyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, çıpa yolundaki çabuk trene kapalı 8 ili gelecek yıllarda 52’ye çıkarmanın çabası içerisinde olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gine limanlarımız, organize uran bölgelerimizi birlikte demir hat hatlarına bağlayarak lojistikteki maliyetleri ve üretimdeki geri hizmet maliyetini kesmek üzere dahi yüce çalışmalarımız var. Ayrıca karbon emisyonunun azaltılması de çıpa yolları yatırımlarımızdaki heybetli faktörden tıpkısı tanesi. şehirler arası demir yolları devam ediyor. Gine site zarfında da makro metropollerde, insan yoğunluğunun olduğu bölgelerde planlanmış olan demir hat yatırımlarımız ve raylı cümle metro yatırımlarımız da hummalı tıpkı şekilde bitmeme ediyor. Bursa’birlikte Kocaeli’birlikte, Ankara’bile, İzmir’da, Kayseri’da, Gaziantep’te önemli yatırımlarımız var. Vermek üzere olanlar, bitmeme edenler var. İnşallah önümüzdeki günlerde eke yatırımlarımızı milletimizin hizmetine sunacağız.

İstanbul genelinde üstelik yapımı bitmeme eden, bakanlığımızca üstlenilmiş 7 tane yer altı treni hattımız var. Zaman İstanbul’de işletilmekte olan 260 kilometrelik metro hattımızı 2019 yılı öncesinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmuştuk. Maalesef aradan 3,5 sene geçmesine karşın bunun üstüne tek husus konulmadığı gibi devam fail hatlarda da önemli aynı olgunluk namevcut.

Bizler vekillik olarak İstanbulluları bittabi ki birilerinin keyfine bırakamazdık ve yatırımlarınızı hızlandırdık. Bu yıl içerisinde ilk teşrin ayından itibaren seçme kamer İstanbul’bile büyük benzeri yer altı treni hattının açılışını yapacağız. Değişik 4 yer altı treni hattımızı bile 2023 yılı içerisinde bile bitireceğiz.”

Bu sabahleyin incelemelerinde bulundukları Kadıköy-Kartal-Pendik hattının Sabiha Gökçen Hava Meydanı bağlantısı üstünde olduklarını aktaran Karaismailoğlu, “Az Buçuk ilk test sürüşlerimizi yaptık, gayet muvaffakiyetli benzeri şekilde imalatlarımızı tamamladık. Kovanlık işleri bile karışma şu zaman serencam detaylar üzerinde çalışıyoruz. İnşallah ekim kocaoğlan içerisinde, münteha olan bu hattımızı bile milletimizin hizmetine sunacağız.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı’yla birlikte D100’le Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki alelhusus Pendik’teki güç erkek hareketinin iş hareketinin olduğu mahalleleri dahi metroyla buluşturmuş oluyoruz. Şeyhli, Yayalar, Fevzi Çıkarmak ve Kurtköy mahallelerini de teşrinievvel ayı itibarıyla metro konforuyla buluşturmuş olacağız.” diye konuştu.

“Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nden de geçecek metromuzun son aşamasına geldik”

Bakan Adil Karaismailoğlu, son teşrin kocaoğlan itibarıyla Kağıthane-İstanbul Hava Meydanı ve aradaki Kemerburgaz, Göktürk, Eyüp bağlantılarıyla İstanbul Havalimanını dahi metroyla buluşturacaklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Mabeyin kocaoğlan itibarıyla Başakşehir- Kayaşehir ortada Çam ve Sakura Site Hastanesi’nden dahi geçecek olan metromuzun serencam aşamasına geldik. Planımız boşluk ayı içerisinde Başakşehir-Kayaşehir yer altı treni hattımızı tamamlayarak, dünyanın yeryüzü kaslı bildirme gündeş hastanelerinden tıpkı tanesi olan Çam ve Sakura Site Hastanesi’ni metroyla buluşturduğumuz kabilinden hele Güngören, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar’daki vatandaşlarımızın hem Kayaşehir-Başakşehir bağlantısını sağladığımız üzere bunun devamında birlikte İstanbul Havalimanı bağlantılarını ve Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ndeki metro bağlantılarını da tamamlamış oluyoruz.

Başakşehir’deki metro hattımızı, şehremaneti eskiden daha ilk bizlerin başlattığı metro hattını yapmayacağını bulunan hile söylediği ahit biz da hele pandemi sürecince berenarı koskocaman menafi sağlamış olan hastanemizin üstelik hattını, yolunu yapmadıkları kadar yer altı treni hattında yapmayacaklarını bize bildirdiklerinde alelhusus acilen devraldık ve bu kadar bodur bir müddet içerisinde da 2 sene içerisinde yer altı treni hattımızı bitirerek ara kocaoğlan içerisinde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Sabiha Gökçen Hava Meydanı’nın Marmaray bağlantısı üstelik esasen henüz evvel başlanmış projeler arasındaydı.”

Marmaray-Kadıköy-Kartal hattının 2,5 kilometrelik bağlantıyla Sabiha Gökçen bağlantısının daha evvel planlandığını ve ihalelerinin yapıldığını hatırlatan Karaismailoğlu, “Maalesef İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu olan bu ittifak ve Pendik- Tuzla arasındaki kesimde şu dakika hiçbir himmet bulunmayan. Başkaca henüz dahi doğacak her an tasfiye sürecine başlamışlar.

Maatteessüf 3,5 yıl içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin henüz önceki devralarak ihalesi mamul, devam fail metro hatları bugüne büyüklüğünde bitmesi gerekirken maatteessüf tek mutluluk olmadığı için bazıları dahi tasfiye sürecine girmişlerdir. İnşallah çıktı hızlanırlar, antlaşma kayıplarını telafi ederler. Bu beklenti içerisindeyiz amma maalesef arazide o hareketliliği göremiyoruz.” diyerek konuştu.

Nazır Karaismailoğlu, teşrinievvel kocaoğlan içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattını Kadıköy-Kartal metro hattıyla birleştirerek, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantısını sağlayacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu hattımız Kadıköy meydandan başlayarak tekrar Uzunçayır, Maltepe, Göztepe, Anadolu Adliyesi ve Pendik D100’ü takip eden hattın 7,4 kilometrelik Sabiha Gökçen bağlantısı. Burada günlük 1 milyon 200 bin yolcuya hizmet verebilecek kapasitede ve 80 kilometre hıza eş yer altı treni hattımız sayılı günler sonra İstanbullularla buluşacak. İnşallah, dünyanın sunma yetişkin havalimanlarından birisi olan Sabiha Gökçen Havalimanında dahi raylı dizge bağlantısını sağlayarak, buradaki hizmeti, konforu, güvenliği bile artırmış olacağız.”Share: