Karesi’de 3 kırsal mahalleye karye konağı yapılacak

Balıkesir’in biçim Karesi kaza Belediyesi, kırsal mahallelerde yaptığı köy konakları ile unutulmaya yüz tutmuş köy odası geleneğini yaşatmaya devam ediyor. Bu kapsamda Köteyli, Çaypınar ve Aktarma mahallelerine karye konağı yapımı için emek başlatıldı.

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, yaptığı açıklamada, kırsal yerleşim alanlarında yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik çalışmaların hemencek bitmeme ettiğini bildirdi.

Kırsal mahallelerde yaptıkları karye konaklarıyla mahalle kültürünün kaybolmaması, hukuk, komşuluk ve dayanışma ilişkilerinin sürdürülmesini amaçladıklarını belirten Orkan, göreve geldikleri günden bu yana eşkal ve kırsal mahalleler arasındaki bakım eşitliğini nail olmak için çabalama harcadıklarını vurguladı.

İnşa edilen köy konaklarının mahallenin cenaze, hayır, toplantı kabil içtimai ve kültürel ihtiyaçlarına bile cevap vereceğini nâkil Orkan, “Yola çıkarken ilçe merkezindeki mahallelerimizde ne varsa kaymakamlık merkezine yeryüzü ırak mesafedeki mahallelerimizde da o olacak dedik, bu kasıt doğrultusunda pahal benzeri şekilde çalışmaya bitmeme ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Share: