Aşılanmamış hayvanlarına uydu vericili izlem

TARIM ve Orman Bakanlığı Doğa Siper ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğünce (DKMP) nesli zılgıt altındaki çandır hayvanlarının korunmasına müteveccih gösteri planı kapsamında; çandır koyunu, ahu, alageyik, çandır keçisi, turna, tepeli kaşıkçı kuşu, şah kartal, bozkır kartalı üzere türlere peyk vericisi takıldı. Bu yöntemle, yaban hayvanlarının dirim alanları, göç yolları, üreme alanları belirlenip, korunacak.

DKMP, karışık hayatında nesli zılgıt veya riziko altında olan hayvan türlerinin korunmalarına müteveccih gösteri planı hazırladı. 100 nev üzere hazırlanan cazibe kapsamında nesli felaket altındaki; karışık koyunu, ahu, alageyik, aşılanmamış keçisi, turna, tepeli tarla kuşu pelikan, şah kartal, bozkır kartalına peyk vericisi takıldı. Vericilerle gerçekleştirilen izleme ile karışık hayvanlarının dirim alanları, kafile yolları, tenasül alanları belirlenerek, dulda çalışması yapılıyor. Zılgıt altındaki türlerin korunmasına müteveccih yapılan çalışmada, kocaman veriler elde edildi.

TURNALAR, TÖDÜRGE VE KIZILIRMAK’TA ÜRÜYORUydu vericilerle genişlik yoğun izlenen türlerin başında turna kuşu bulunuyor. Arka kısımlarına takılan donör ile izleme edilen turnalar amacıyla Sivas’ın eke üreme alanları ortada olduğu belirlendi. Sivas’taki Tödürge Gölü ve Kızılırmak havzasının, turna kuşları amacıyla tenasül alanlarının yeryüzü şanlı habitatlardan birisi olduğu tayin edildi. Bunun konusunda bu alanların çandır hayatı ihya sahası ilan edilmesi üzere mücahede başlatıldı.ŞAH KARTAL, BOLU-ÇANKIRI ARASINDAYine verici ile izlem edilen şah kartalın Anadolu popülasyonunun bugüne büyüklüğünde kafile etmediği; fakat yıpranmamış doğan yavrularının kendilerine makul benzeri dirim alanı ulaşmak için nazik alanları taradığı belirlendi. Kendilerine akla yatkın yaşam alanı bulmakta zorlandıkları, umumi kendisine Bolu- Çankırı arasındaki orman açıklıklarında üredikleri tespit edildi. 2022 kışında güçsüz halde bulunup rehabilitasyon sürecinden bilahare verici takılarak doğaya bırakılan şah kartalın ise Dağıstan’a gittiği ve henüz oradan ayrılmadığı belirleme edildi.BOZKIR KARTALI ÇAD’A GİTTİYine verici ile takip edilen bozkır kartalının ise kişi büyüklüğü olarak çokça elan kritik tıpkı durumda olduğu belirlendi. Şah kartalın aksine Türkiye’deki bozkır kartalının muhacir ayrımsız kişi olduğu, kışın Çad ve Kamerun arasında ayrımsız bölgeye kafile ettiği vericiler ile belirlendi. 2022’de takılan verici ile takibe alınan bozkır kartalının, ağustos böylecene göçüne başladığı, serencam güncellemelere bakarak şu anda Çad’da bulunduğu saptandı.Öte yandan bu sene Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki Nurhak Dağı’nda 50 bin hektarlık alandaki sahaya yeniden yerleştirilmesi yapılan 28 aşılanmamış koyunu arasından 3’üne verici takıldı. Gine Şanlıurfa’birlikte doğaya salınan 2 ceylana dahi donör yerleştirildi. 2 ceylan, şu anda 30 ceylanın bulunduğu kadro ortamında meydan alırken izleme çalışmaları sürüyor.

Share: