Arsıulusal Canlı Edipler Akademisi kapanış programı Maltepe’de gerçekleşti

– Arsıulusal Tendürüst Üdeba Akademisi kapanış programı Maltepe’de gerçekleşti

İSTANBUL – Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, “Türkçe düşün, düşle, yaz” mottosuyla, Arsıulusal Gailesiz Üdeba Akademisi düzenledi. Akademiye katılan katılımcılara sertifikaları takdim edildi. Programa, Prof.Dr. Nabi Cebbar, YTB Başkanı Abdullah Ermiş katıldı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, “Türki düşün, düşle, yaz” mottosuyla 18-25 Ağustos tarihleri ortada Maltepe’üstelik Arsıulusal Genç Üdeba Akademisi düzenledi. İtalya, Almanya, Fransa, Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Kosova, Şimal Makedonya, Arnavutluk, Yunanistan, Azerbaycan ve Afganistan’dan mevrut 65 tüvana edip ve edip adayının benzeri araya geldiği akademide, sürdürülebilir kari-yazarlığa dair değişik dersler verildi. Türk edebiyatının hikâye, deneyim, tahkiye ve şiir kadar temel türlerine dayalı teorik ve ameliye derslerden oluşan yüksekokul yazar adaylarına, Türk diasporanın zihayat kalemleriyle tanışma ve onlardan önce eserlerine dayalı tecrübelerini dinleme imkanı dahi sunmakta. Akademinin kapanış törenine, Prof.Dr. Nabi Avcı ve YTB Başkanı Abdullah Muazzez birlikte katıldı. Prof.Dr. Nabi Orion’nın verdiği eğitimden sonradan akademiye katılan katılımcılara sertifikaları ikram edildi.

YTB(Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı) Başkanı Abdullah Eren,”Uluslararası Zihayat Edipler Akademisi programı yedi gün boyunca 25 eğitimcinin, şairin, yazarın, edebiyatçının, akademisyenin ve sinemacının 12 ülkeden gelen gençle, Türkçe düşünen, Türki düşleyen, Türkçe yazan ve Türki eserler üreten gençlerle aynı araya gelmesiyle oluşan bire bir yüksekokul programıydı. Tığ henüz ilk Avrupa’daki Türklerle üç defa muharrirlik akademisi yaptık. Balkanlar’daki soydaşlarımızı iki misil yazarak akademisi yaptık ve şu dakika bu iki grubu Uluslarası Gailesiz Yazarlar Akademisi’nde İstanbul’bile aynı araya getirdik. Avrupalı Türk edebiyatının diaspora edebiyatının gelişmesi ve ortaya çıkması üzere yapılan bu çalışmayı çok önemsiyorum ve çokça bereketli eğitimcilerimiz buradaydı. Bu arkadaşlarımız çift dilli arkadaşlar. Bu ihvan içerişinde türkü kitabı olan, öykü kitabı olan, denemeleri olan rüfeka var. zımnında onları Balkanlarda kendileri kabil Türkçe yazan arkadaşlarla bire bir araya aktarmak istedik. Yazarlarımız var, elan daha muharrirlik aşamasında olanlar var, görmüş geçirmiş kalemlerimiz var. Dolayısıyla haddinden fazla iyice ayrımsız izlence oldu. Zaman üstelik kapanışındayız birazdan sertifikalarını arz edeceğiz.”şeklinde konuştu.Share: