Amasra Komisyonunun CHP’li Üyeleri Başkan Taner Yıldız’ı İstifaya Çağırdı: “Geçer Miftah ve Parmak Sallayan Tavırların Sebebi, Facianın Anne…

Amasra’daki beyaz zehir faciasını araştırmak amacıyla TBMM’da kurulan komisyonun CHP’li milletvekilleri, Komisyon Başkanı Taner Nasip’ın “gerçeğin ortaya çıkmasını engellediğini” savunarak bu görevden istifasını istedi. Şans’ı eleştiren CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Tığ milletvekillerine alın makbul dil ve inç sallayan tavırların sebebi, yaşanan facianın asıl sebebini örtbas ika çabasıdır” dedi. CHP Zonguldak Mebus Ünal Demirtaş, “Bu komisyonun amacı Amasra faciasının tekmil yönleri ile açığa çıkartılmasıydı. Amma maatteessüf komisyonun gidişatı Komutan Taner Nasip’ın tutumu yönünden Amasra kazasının sebeplerini örtme, sorumlularını örtmece komisyonuna doğru tahavvül etmek amacıyla. Buradan tıpkısı misil daha uyarıyoruz kendisi bu yarkurul başkanlığından zat inisiyatifiyle ricat etsin, ayrılsın ve komisyonun makul bur şekilde çalışabileceği eskimemiş aynı başbuğ seçilsin, kazayı kül yönleriyle ortaya koyalım” diye konuştu.

TBMM’bile Amasra Maden Faciasını Araştırma Komisyonu’nun CHP’li milletvekilleri zaman basın toplantısı düzenledi. Encümen üyesi CHP Amasra Mebus Aysu Bankoğlu, CHP Zonguldak milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz, CHP İzmir Saylav Inanmış Beko ve CHP Antalya Milletvekili Münevver Özer komisyonda gördükleri sorunları anlattı.

CHP’li Bankoğlu, komisyonun acemi toplantısına yaşananları tefhim etmek istediklerini belirterek, Yarkurul Başkanı Taner Talih’a “Alt Kurul Başkanı namına görevlendirilmiş kişinin kötü, kısıtlayıcı ve üsten yönetim şeklini. Facianın nedenlerinin şeffaf şekilde araştırılmasına bariyer oluşunu kamuoyuyla kabullenmek üzere zaman sizlerleyiz” dedi.

Bankoğlu, Şans’ın çarkıt Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı olduğunu ve bakanlığı döneminde 301 madencinin öldüğü Soma faciasının yaşandığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“100 yılın arz benibeşer beyaz zehir faciası olan Soma’de 301 gelmek amacıyla 405 madenci hayatını kaybetmişti. Özellikle Soma cihetiyle hiçbir faciaya ait hangi adli, ne bile politik olarak hesap vermeyen ve aklanmamış bu kişinin alt kurul başkanlığında bulunmasının falsolu olduğunu tekraren bizler ve ayrıksı muhalefet milletvekilleri birlikte dile getirdi. Güya objektif olması gereken encümen başkanı sonsuz yaptığı müdahalelerle tehalüf vekillerine karşı kullandığı saygısız açkı ve tavırlarla komisyonun sağlıklı çalışmasını engellemektedir. 42 kişinin yaşamını yitirdiği bu dağ vakanın sebeplerini ortaya anlamak namına bu işi örtbas etmeye çalışan bu sevimli ile komisyonun zinde şekilde çalışması tür değildir.”

“KOMİSYONU APAR TOPAR KAPATTILAR, ADETA KAÇTILAR”

CHP’li Bankoğlu, Faaliyet Icra Vekili Yardımcısı Adnan Ertem’in saftirik toplantıda Amasra’daki madenin havalandırma ünitelerinde ağırbaşlılık olduğunu ve boşluk olduğunu açıkladığını ancak Alt Kurul Başkanı Yıldız aracılığıyla sözünün kesilerek, toplantının sonlandırıldığını dile getirdi. Bankoğlu, “4,5 saat soru sorduk ve kıymetlendirme yaptık. Daha 15 zaman da bu sorulara yanıt verilemeden komisyon başkanı ve nüfuz vekilleri o büyüklüğünde rahatsız oldular ki komisyonu apar topar kapattılar, adeta kaçtılar” dedi.

“MİLLETVEKİLLERİNE KARŞI KULLANILAN DİL VE PARMAK SALLAYAN TAVIRLARIN SEBEBİ, FACİANIN ASIL SEBEBİNİ ÖRTBAS ETME ÇABASIDIR”

“Tığ milletvekillerine alın geçer çevirici ve pus sallayan tavırların sebebi, yaşanan facianın temel sebebini örtbas ika çabasıdır” diye niteleyerek vurgulayan Bankoğlu, Yarkurul Başkanı Talih’a “Bu alt kurul başkanın özel alanı değildir. Milletvekillerine karşı takındığı politik nezaketten uzak ve otoriteli yönetimi ile elhak şaibeli olan bu kişinin komite başkanlığı bile, bu tavırları de kabul edilemez. Tamam bu tavırlar yaşanan faciadaki gerçeklerin ortaya çıkarılmasına silüet düşürmektedir” diyerek konuştu.

“TANER YILDIZ’IN SEBEPLERİ ÖRTME KOMİSYONUNA GIRMEK ÜZERE”

CHP’li Demirtaş, tor toplantıda yaşananlara ilgili şunları söyledi:

“Komisyonumuzun değerli milletvekilleri haddinden fazla yetişkin yorum ve tespitlerde bulundular. Iş Bakanlığı’nın Kılavuzluk ve Teftiş Kurulu görevlilerine çok kocaman sorular sordular. Maatteessüf Taner Baht, bu soruların açığa çıkmasını sağlayacağı yerde bu soruların cevaplanmaması yönünde neredeyse Icra Vekili Yardımcısına talimatta bulundu. Hepimizin gözleri uğrunda oldu bu yaşananlar. Güzeşte haftaki yarkurul toplantıları tün saat 11’e kadar devam ettiği halde, müptedi toplantıyı 18.30 civarında bitirdi. Bu komisyonun amacı Amasra faciasının bütün yönleri ile açığa çıkartılmasıydı. Ama maalesef komisyonun gidişatı Başbuğ Taner Talih’ın tutumu yönünden Amasra kazasının sebeplerini örtme, sorumlularını setir komisyonuna akilane dönüşmek üzere. Buradan tıpkı el daha uyarıyoruz kendisi bu alt kurul başkanlığından öz inisiyatifiyle çekilme etsin, ayrılsın ve komisyonun akilane bur şekilde çalışabileceği yıpranmamış tıpkısı komutan seçilsin, kazayı bilcümle yönleriyle ortaya koyalım.”

“HAYATİ SORULARA CEVAP ALAMADIK”

CHP’li Beko bile “Komisyonda güzeşte yaşanan umum tıpkı kepazelik. Biz çok cesim, hayati soruları sorduk ancak ayrımsız nev cevabını alamadık.  Ego orada şurası gördüm, saray yarkurul başkanına talimatını verdi, yarkurul başkanı bile vekil yardımcısına talimatını verdi. Bizim orada sormuş olduğumuz saatlerce soruların maatteessüf tığ cevabını alamadık. Biz sorduğumuz soruların cevabını alamazsak, TBMM’üstelik epey tıpkısı eroin yasasını çıkartamazsak, önümüzdeki dönemde madenlerde yaşanacak iş cinayetlerini durdurabilir miyiz?” diyerek sordu.

“42 KİŞİNİN VEBALİ TBMM’NİN BOYNUNADIR”

CHP’li Özer, Yarkurul Başkanı Kader’ın acun tarihine geçen 6 ölümlü aksiyon cinayetinin “sorumlusu” olduğunu dile getirerek, şunları belirtti:

“Bizim ülkemizde, alelhusus madencilik başı perişan, denetimsiz, özel sektöre rödovans vasıtasıyla kiralanan, acımasızcasına bir rant için insanlar ölüyor arkadaşlar. Bakın 41’di, 42 dirilik oldu. 42 kişinin vebali bu komisyonun boynunadır. TBMM’nin boynunadır. Onların çocuklarına, eşlerine, ana ve babalarına sorumluluğu bizim üzerimizedir.

Dün Çalışma Bakanlığı’nda tıpkı banak yapıldı. Oradan ayrımsız sırça açacağım. Türkiye’de 1001 modül maden işletmesi denetlenmiş ve para cezası merkum, 20 milyon liralık nakdî ceza merkum. İnanır mısınız, böldüğümüz antlaşma 20 bin liralık tutuyor bir beyaz zehir işletmesine yazılan ukubet. Milyonlarca liralık günce kazancı olan beyaz zehir işletmesini 20 bin lira ceza ile durdurabileceğinizi düşünüyor musunuz?”

“BİRİNCİ SORUMLUSU RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DIR”

CHP’li Yavuzyılmaz bile eroin faciasının sorumlularına ait şunları açıkladı:

“Amasra faciasının birinci sorumlusu Reisicumhur Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. O nedenle üstelik Komite Başkanı Felek, bu gerçeğin ortaya çıkmasını engellemenin telaşı içindedir. Neden birinci mesul Cumhurbaşkanı, ikinci mesul ait bakanlar, üçüncü mesul ilişik vekil yardımcıları. Deminden belgeleri ile birlikte bakalım. Bu elimde gördüğünüz ifade bilirkişi yöre raporu. Eksper dolay raporu kusurları serencam kısmında belirtirken, maharet personel sayısındaki eksikliğe aksan yapıyor. Maharet personel sayısındaki eksiklik, işçi sayısındaki ayıp Sayıştay raporları ile belirtiliyor. Yıllar içre tamlanan bu kötü asıl AK Fırka hükümetleri aracılığıyla telafi edilmiyor. Sayıştay raporlarına bakarak Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndaki düzgü kadro iştirakçi sayısın 14 bin. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun KİT Komisyonu’nda yaptığı sunumda, tarafımıza aktardığına göre 2022 Mart ayı sonu itibariyle Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan işçi sayısı ise 7 bin 464. Bu işçilerin 1935’i dahi 2023 yılı sonuna büyüklüğünde emeklilik hakkına kavuşacak.

“İŞÇİLER YARI SAYIDA ÇALIŞTIRILIYOR”

Patlamanın gerçekleştiği Amasra Müessesi’nin düzgü kol işçi sayısı 1145, etkin iştirakçi sayısı ise sadece 590. İki işçinin yapması müstelzim işi hemen ayrımsız işçi yapıyor. Sayıştay raporu diyor ki ‘2020 yılında 1185 işçinin kritik işçi açığı kâin transport, tedarik, tarıma sökme hizmet, mekanizasyon, barutçuluk, cümbüş ve elektronik üzere sanatlarda geçici görüşme değişikliği yapılarak çalıştırıldığı tayin edilmiştir’. Yani işçiler yarı sayıda çalıştırılıyor. Tıpkısı zamanda özlük uzmanlıklarındaki işlerde çalıştırılmıyor. Bunun tıpkısı örneği de eşkal gaz izleme sensörünün başında duran personel. Personel verdiği ifadede patlama gerçekleştiği anda, o periyot ve esbak günlerde gaz izleme servisinde iki birey olması gerekirken elden tıpkısı hayat çalıştığını ve bu durumu amirlerine bildirdiği halde çözüme ulaşılmadığını belirtiyor.”

Share: