Almanya’dan Çiy Korur Fincancı hakkında açıklama: Tutuklanmasından bulut duyuyoruz

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Çiy Korur Fincancı, PKK’ya yakın benzeri kanalda, “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kimyevi zırh kullanıyor” demişti. Fincancı’nın bu sözleri balaban reaksiyon çekerken anket başlatılmıştı.

TUTUKLANDI

Soruşturma kapsamında Fincancı’nın İstanbul Kadıköy’deki evinde yapılan aramada örgütsel tıpkı tezkere, tabanca ve kalaşnikof mermileri ele geçirildi. Gözaltına alınan Fincancı, ‘yıldırı örgütü propagandası’ suçundan tutuklanarak Sincan Mecbur Avrat Cezaevi’ne gönderildi.

İFADESİNDE NE DEDİ?

Fincancı, evinde bulunanlarla ilgili ifadesinde tabanca fişekleri üzere, “Babamındı” derken kalaşnikof mermileri üzere ise “Üniversitede talim görevlisiyim. Adli Tababet dersinde öğrencilere ifade etmek için satın aldım” cevabını verdi. Fincancı, kanalla ilgilendiren da “Kanalın yıldırı örgütüyle bağlantısını bilmiyordum. Yorumum bana izletilen videolarla ilgiliydi” dedi.

ALMANYA’DAN FİNCANCI AÇIKLAMASI

Tüm bu yaşananların peşi sıra Almanya’dan konuya dair benzeri izah geldi. Almanya Dışişleri Bakanlığı, toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda, ” Türkiye’dahi koca hakları üzere cesur ve sert duran bir curcunalı olan Çiy Korur Fincancı’nın tutuklanmasından bulut duyuyoruz. Namına müteveccih iddialar hukukun üstünlüğü ilkesi gereğince derhal açıklığa kavuşturulmalıdır. İfade özgürlüğü her toplumun en altın varlıklarından biridir” ifadelerine vadi verdi.

Share: