6 milyar liraya mülk olacak fabrikalarda 2 bin 500 dirilik istihdam edilecek

6 bilyon liraya servet olacak fabrikalarda 2 bin 500 birey istihdam edilecek

Cumhur Reisi Erdoğan aracılığıyla temeli atık barut, fişek ve kapsül fabrikalarında hummalı say sürüyor

Savunma sanayiinde ekonomiye 200 milyon Euro yardım sağlayacak yatırımlar derhâl ilerliyor

ÇORUM – Çorum’un Sungurlu ilçesinde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılmış barut, fişek ve kapsül fabrikaları inşaatları derhâl yükseliyor.

Barut, barutun kabak maddesi nitrogliserin ve nitroselüloz, fişek ile kapsül fabrikalarından oluşacak tesislerle Çorum, savunma sanayinde cins olma yolunsa ilerlerken, tesisler 6 milyar liraya para olacak. Türkiye’de bir tane seferde temeli atılmış yeryüzü balaban savunma sanayisi yatırımı olan tesisler tamamlandığında 2 bin 500 istihdam edilecek. Makine ve Kimya Endüstrisi koordinatörlüğünde kurulan fabrikaların tamamlanmasıyla ekonomiye 200 milyon Euro katkı sağlayacak.

AK Tümen Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Sungurlu Birleştirme Uran Bölgesini mülakat ederek, barut, fişek ve kapsül fabrikalarının inşaatlarını inceleyerek Goldforce Savunma Endüstri Sungurlu Barut Fabrikası Umumi Müdürü Mehmet Tök’ten icraat hakkında bilgi aldı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla temeli atılmış tesislerin Çorum’a ve ülkemize hayırlı olması üzere temennide mevcut DÜRÜST Pati Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, “Vatanımız amacıyla, milletimiz amacıyla akıbet etap kebir aynı yatırımın Çorum’a, Sungurlu’ya yapılmasından muhit büyük mutluluk duyuyorum. Sungurlu Çorum’un göz bebeği ilçemiz. artık Türkiye’nin gözbebeği tıpkı kaymakamlık olacak. Sungurlu seçkin şeyin genişlik iyisine müstahak. Bu evire çevire ilçemizde böyle tıpkısı tesisin olması insanı gururlandırıyor. Sungurlu çabucak Çorum’un değil kamu Türkiye’nin yüz seyelan olacakç Parmakla gösterilen tıpkısı ilçeye dönüşüyor olması hepimizi bahtiyar ediyor. Fabrikalar inci kadar donatacak ilçemizi. Güven güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin kullanacağı yerli ve milli mühimmatların üretileceği fabrikalar filinta olsun. Bu tesislerin Çorumumuza kazandırılmasında tensipleriyle Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kalkışmak üzere ilgili bakanlıklarımıza, milletvekillerimize ve yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Goldforce Defans Uran Sungurlu Barut Fabrikası Umumi Müdürü Mehmet Tök, tesislr tamamlandığında 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanacağını belirtti.

Bu yatırımların yanında defans sanayine müteveccih ilave yatırımlar olabileceğini kaydeden Tök, “Burada önsezi savunma sanayi alanı kendisine planlanıyor. Ağız Ağıza defans sanayine yönelik şirketlerin kayran alacağı tıpkısı lokasyon planlaması var. Fişek fabrikası Mart yahut April ayınca açılması planlanıyor. Barut Fabrikası’nın bile Mayıs ayında Cumhurbaşkanımızın katılımıyla bir numara etabı açılacak. 2023 yılının orak ayı ayından sonraları barut üretimine başlayacağız. Barutun idmansız maddesi olan nitrogliserin ve nitroselülozda yurtdışına bağımlılığımız olmayacak” diye niteleyerek konuştu.

Share: