42 maden işçinin öldüğü patlamada sıra vardiyasında havalandırma pervanesi yılgın

Bartın’üstelik 14 Ekim’üstelik meydana mevrut ve 42 madencinin öldüğü eroin faciasına ait yapılan araştırma bile 13 işçinin göreve gelmediği hayatını kaybeden 6 işçinin ise görev listesinde olmadığı tespit edilmiş.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilgili Amasra Maden Ocağı’nda 14 Teşrinievvel haset meydana mevrut ve 42 işçinin hayatını kaybettiği eroin faciasında tutuklanan ve erkin bırakılan şüphelilerin polis ve savcılıkça alınan ifadeleri ilgi çekti.

Bunun beraberinde olayın yaşandığı TTK Amasra Müessese Müdürlüğünden alınan doküman ve ifadeler neticesinde personel eksikliği, personellerin vukuf vererek yada vermeyerek işe gelmediği, özlük aralarında değişiklik yaptıkları, düzenlenen dizgi listesi dışına çıkarak değişik vardiyalarda çalıştıkları görüldüğü, meydana mevrut patlamada fariza listesinde olmayıp irtihal fail 6 işçinin olduğu, fariza listesinde bulunup bile resmi yerine mezun olmayıp göreve gelmeyen 13 kişinin olduğu üstelik belirleme edilmiş.

Patlamanın yaşandığı dönem maden ocağında merkezi gaz strateji merkezi operatörü Mehmet Özdemir hem polis güçleri, hem da savcılık ifadesinde, “Müstacel durumda kamu işçileri uyaran tıpkı herkes bulunmamaktadır. Telsiz ve telefonlarla iletişim kurulmamaktadır. Diyafon bulunmaktadır fakat diyafon bize, gaz izleme merkezine vabeste değildir. Tığ bunu üstlerimize söyledik ancak bu hususta tıpkısı iyileştirme yapılmadı. Telsiz kayıtlarının tutulmasını istedik ancak bu bile yapılmadı” dediği ortaya artık.

“Yüzde 1 seviyesinde yapılamamasına karşın geriz atma işlemi olmuştur”

Özdemir, İş Sağlığı ve Güvenliği yönergesine göre metan seviyesi yüzde 1 değerine ulaştığı devir keriz atma işlemi yapılmaması gerektiğini anlatarak, ” Ancak yüzde 1 seviyesinde olduğu zamanlarda da geriz atma işlemi olmuştur. Patlamanın olduğu dönem doğal gaz izlemede bir tane başına görevliydim, bunun sebebiyeti ise personel yetersizliğindedir. Zaman vardiyasında one-muhip (köpüklü yıkama) işlemi yapıldığı -300 kotunda sağlıklı yüklülük damar havalandırma pervanesi arızası olduğunu, güven servisinin kapattığını ve benim vardiyamda yapılacağı bilgisi verdiler. Ancak patlamanın olduğu saate kadar pervanenin arızası giderilmedi. Hatırladığım kadarıyla 17.45 sıralarında patlamanın olduğu kayran yerine düşünülen – 300 esen güçlük damarda barutçu Öner Talih keriz atacağına dair telsizle hikmet verdi. Bu esnada bataklık gazı gazı seviyesi 0,60 seviyelerindeydi. Henüz sonra karbon monoksit seviyesi 33 PPM seviyesine, metan gazı önceki 0,80 elan sonra 1 seviyesine imdi. Bu seviyelerin lağımdan ekolojik ortam olduğunu fikren tıpkısı süre bekledim. Metan gazı tıpkısı dakika aralıklarla 1,15 -1,20 en son 1,45 seviyesine ulaştığında dahili hattan kol mühendisi Recep Orhan’ı aradım ancak ulaşamadım. Bunun üstüne güvenlik servisinde işyar personele telsizle bataklık gazı gazı seviyesinin 1.45 seviyesinde olduğunu bildirdim. Itimat servisi çalışanı üstelik ‘Tamam ilgileneceğiz” şeklinde sesli duyuru geçti. Henüz sonradan metan gazı 1,50 seviyesine ulaştığında telefonla eş faaliyet servisini dahili numaradan aradım fakat ulaşamadım. Telsizden ocak elektriğe metan gazı seviyesinin 1.50 değerini geçtiğini, çevrim kesicilerin düşerek elektriğin kesilmiş olabileceğini sesli duyuru ettim. Bana telsizle ‘tamam’, ‘arızanın olduğu yere geçiyorum’ dedi. Metan gazının değerlerinin kalık olduğu -300 kotunda çalışanlara fidan vukuf vermedim. Zira telsiz ve dahili telefon gâh noktalarda çekmediği üzere ulaşmakta pürüz yaşıyoruz. Bundan muhit güvenlik nezaretçisine vukuf veriyoruz. Metan gazı 1.50 seviyesini geçtiği güvenlik servisi çalışanı haricinde kimseye bilgi vermedim. Evgin durumda kamu işçileri münebbih tıpkısı cümle bulunmamaktadır. Telsiz ve telefonlarla bildirişim kurulmaktadır. Diyafon bulunmaktadır ancak diyafon bize, doğal gaz izlem merkezine kapalı değildir. Biz bunu üstlerimize söyledik ancak bu hususta bir düzeltme yapılmadı. Telsiz kayıtlarının tutulmasını istedik ancak bu da yapılmadı” dedi.

“Bataklık Gazı 1,69 çıkınca lüzumlu yerlere hikmet veremeden patlama oldu”

Bataklık Gazı gazı seviyesinin 1,55 seviyesine geldiğinde tekrardan inanma servisi çalışanına telsizle hikmet verdiğini anlatan Mehmet Özdemir ifadesinde şu bilgilere yer verdi:

” Metan gazı seviyesi 1.69 seviyesine geldi. Kısaca olarak 40 saniye kadar 1.69 seviyesinde sabitlendi. Sonraları lazım yerlere bilgi veremeden patlama olayı meydana geldi. Ego bunu kendi ekranlarımda mevcut değerler arızaya geçtiğinden anladım. Benzeri esnada saat 18.09 sıralarında inanma servisi çalışanı telsiz ile ‘merkezi izleme çetin esrar geliyor. Hangi oluyor” şeklinde bildirdi. Kul – 300 ve 350 kotlarında bulunan birlik sensörlerimin arızaya geçtiğini ve seçkin hangi aynı ayar alamadığımı söyledim. Normalde İş Sağlığı, Güvenliği ve eğitim yönergesine göre iki hayat çalışmamız gerekiyor. Çalıştığım 10 sene süresince yaz ayları bir tane çalışırım. Kış aylarında iki sevimli olduğumuz zamanlar peki. Ego bir tane çalıştığım zamanlarda ihtiyaçlarımı girmek üzere gaz strateji merkezinden ayrıldığım gelişmemiş kesiksiz zamanlarda hat abes kalır. O sürede olabilecek sıkıntıları strateji edecek kimse imkânsız.”

” – 320 kotunda sensör bulunmayan”

Savcılık ifadesinde de Metan oranının 2’nin konusunda çıktığını çokça gördüğünü anlatan Özdemir, şunları söyledi:

” Özellikle sezon değişimlerinde ilkbahar ve sonbahar aylarında hakeza oluyordu. Ego en erdemli haddinden fazla kıymetli adına 5’i gördüm. Ben metanın yüksekliğini -300 kot 1. Rekup sağlıklı sıkıntı huy art aya yolu adına tayin ettim. Bana – 320 kotundan herhangi bir marifet gelmedi, doğrusu burada duyarga namevcut fakat yeraltında -320’de sensör bulunuyorsa bile bizin sistemimizde mukayyet değil.”

“Mücahede bakanlığı müfettişleri tek kusur bulunmadığını tespit etmişlerdir”

Yaşanan patlama sonrası Amasra Hazar Ukubet Hakimliği eliyle tutuklanan Amasra TTK İş Sağlığı Güvenliği Eğitimi Temel Mühendisi ve Idarehane Başmuallim vekili Volkan Aristokrat ise, ifadesinde; Havalandırma ölçümlerimiz günlük ve 10 günce periyotlarda düzenli kendisine yapılmaktadır. Yaptığımız ölçümleri TTK Genel Müdürlüğü iş sağlığını güvenliği ve terbiye ofis başkanlığına 10 günde aynı göndermekteyiz. İşletme ayda bir denetlenmektedir ve bu yapılan denetlemelerde havalandırma cihetiyle bir ayıp bulunduğu söylenmemiştir. Olaydan 1 hafta evvel düzentileme bakanlığı müfettişleri olayın olduğunun düşünüldüğü bölgeyi yani direkt ilçe olan yeri denetlemişlerdir ve burada hiçbir kusur bulunmadığını tespit etmişlerdir. Kazadan aynı dolaşma evvel madene indim, indiğimde gaz oranı ve havalandırma üstelik tek problem yoktu ve gaz seviyesi 0,5 seviyesindeydi. Kaza olduğu dolaşma gündüz vardiyasında çalıştım. Ahit içerisinde pervanenin birinin bozulduğunu ve gaz seviyesini 0,45’ten 0,65 seviyesine yükseldiği bana form doğal gaz izlem servisinden söylenmişti” dediği ortaya bundan sonra. – BARTIN

Share: