İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilgili videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Gündeş ayrımsız kıran yönetiminden hangi olması gerekiyorsa zaman Türkiye’bile var. Size zelzele yahut sel olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, amma aynı elan kimsenin ‘Nerede bu cesamet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Soylu, sosyal medya hesabından, İçişleri Bakanlığı Facia ve Evgin Buut Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ilişik açıklamalarda bulundu.

Dünyada afet riski sunma faziletli coğrafyalardan birinde yaşadıklarını belirten Aristokrat, çağ süresince depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve haddinden fazla şişman teessürat yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan temas afette vatandaşlarımız doğruca ve bire bir o kadar birlikte incitici tıpkısı istifham sordu, nerede bu şevket?” ifadesini kullanan Aristokrat, şöyle devam etti:

“Bu soru, kıran yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin facia geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun yeğin felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin baskın afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın sel afeti, Adana, Mersin Ağacı, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu yıl yaşanan orman yangınları, hepsinde heybet oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bütün kurumları ve kuruluşları, bütün bakanlıklar, sivil sosyete kuruluşları, Kızılay, polis, güllabi, Mehabet Akarsu İşleri, karayolları, Mekân Şehircilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıran Güvenlik Komutanlığı, İl Özel İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, hiçbir karışıklık ve hiçbir gecikme yaşanmadan oran oradaydı.”

2020 Elazığ depremine çabucak 7 bin 574 personelle müdahale edildiğini nâkil Aristokrat, “35 bine mümasil deri gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini aşkın personel, 1500’e mail araçla bilcümle alay malay oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Sazak yangınına 726 personel, bir zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik”

Batı Karadeniz yeğin felaketine 1500’e andıran anahtar, 12 bine yakın personel, 26 helikopter, korvet, 14 yaka güvenlik botuyla engelleme edildiğini hatırlatan Soylu, Adana orman yangınında ise yemeden içmeden 3 bin 222 tahliye gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, gelişim makineleri tekrar 10 bine mümasil personel, bine yakın şalter ve itfaiye araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın yanında oldu” bilgisini birlikte paylaşan Bakan Aristokrat, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize başat afetinde 568 vatandaşımızı tahliye ettik. Esasen binlerce personel gine 1500’e yakın araçla afete müdahale ettik. Hep bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 misil hamam kemirmek çıkarmaya büyüklüğünde metin haddinden fazla ruh yaparken hiçbir karambol, devlet kendisine tek panik yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi şayet aynı karye iskân durumunda cümbüş yoksa oraya helikopterle jeneratör indirdik, günlük derman, atlatmak, besin getirdik. Yeri geldi sahil güvenlik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Hangi oba ne battaniye hangi soba ne NAN ne giyecek, vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği tek afette Allah’a çok şükür ‘Nerede bu ululuk?’ cümlesini hiç duymadık. Onun namına yegâne bir birlik duyduk, Cenabıhak devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya nasıl geldik?”

“Peki bu noktaya bittabi geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Soylu, 2009’de Cumhur Reisi Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, afet yönetiminde alışılmadık tıpkı strateji oluşturduklarını vurgulayan Soylu, “Elden enkazdan avlu yönetmek değil, kıyamet öncesi, kıyamet yadigâr ve facia sonrası düzeltme adına totaliter tıpkısı afet yönetimi oluşturduk.” dedi.

Kıyamet öncesi tedarik üzere etkili kampanyalar yaptıklarını tamlayan Aristokrat, 2020’nin facia tedbir yılı olduğunu hatırlattı.

Soylu, sabık yılı de kıyamet eğitim yılı car ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye facia farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise manevra yılı kendisine ilan ettiklerini bildiren Icra Vekili Aristokrat, 51 bini okul tatbikatı tutmak için 57 bin 400 manevra yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Kış Tatbikatı, Trabzon’da sel ve baş döndürücü tatbikatı, Antalya’birlikte orman yangını tatbikatı, Kütahya’de beyaz zehir tatbikatı, İstanbul Kağıthane’üstelik yer sarsıntısı tatbikatı ve birçok eskimemiş tatbikatı bu sene içinde gerçekleştirdiklerini nâkil Vekil Soylu, kasım ayı üzere da “Türkiye Deprem Hatırat Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında haddinden fazla hususi ayrımsız akademik himmet gerçekleştirdiklerini anlatan Aristokrat, 81 ilin tam risklerini gözeterek, gelişigüzel ilde risk azaltma planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem amme tarafından uygulayıcılarla, üniversitelerle ve yerli yönetimlerle hep birlikte gerçekleştirdiklerinin altını çizen Soylu, demincek birlikte bu planların takip ve kıymetlendirme ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Öte yandan kıyamet engelleme kapsamında dahi mefret çalışmaları olduğunu belirten Aristokrat, seçme şeyden önce Türkiye Afet Engelleme Planı’nı oluşturduklarını ve bunu sonsuz yerine güncellediklerini vurguladı.

Akıbet 3 yıldaki mecmu afetlere bu çekim çerçevesinde engelleme ettiklerini ve tek sevgili yaşamadıklarını anlatım fail Soylu, Türkiye Kıran Engelleme Planıyla amme ve sivil toplumun hep gücünün, kıran simultane bir tane ayrımsız cisim kabil uyum ortamında çalıştığını söyledi.

“Gönüllü sayısı 562 bine ulaştı”

Öte yandan, AFAD Hasbilik sistemini kurduklarını ve gönüllü sayısının 562 bine ulaştığını söyleyen Aristokrat, “Bir başka yeniliğimiz arama kurtarma ekipleri ile ilişik. Bu ekiplere eğitim verilip AFAD çatısı altında gelişigüzel biri akredite edildi. Halen Türkiye’birlikte denklik almış taharri istirdat ekibi sayısı 61. Polisimizin ŞERIF arama kurtarma, jandarmamızın Jandarma Taharri Kurtarma timleri var.” diyerek konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 il müdürlüğünde 27 geri hizmet, 54 de destek deposu bulunduğunun altını çizen Nazır Soylu, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde gelişim makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda tek eksiğimiz olmadığı üzere buralardaki malzemeleri muhtemelen periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü kendisine da kıyamet sonrası düzeltme çalışmalarımız var. Çıktı konteynırlar, oba kentler serian onların yerini düzlük afetzedelere birinci yılında evlerini doğrulama etmeye başlıyoruz. Afetlerin birden ardından nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri gecikmeden gerçekleştiriliyor. Sonuç 3 yıldaki cuşuhuruş ve sellerden belde bütün 617 milyon liralık hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi yardım, yadımlama ve çökme kaldırma için 98 milyon ve direniş duvarları için gerçekten heybetli harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 nüsha facia konutunun inşaatına başladık. Belde ve Şehircilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun adalet sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına devam ediliyor. Türkiye Kıran Riziko Tenzil Planı (TARAP), Türkiye Kıyamet Engelleme Planı (TAMP) ve Türkiye Afet Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 tasrif çerçevesinde atıyoruz ve serencam alıyoruz. Bunun yanı sıra vatandaşlarımıza dokunan AFAD müteharrik üzere uygulamalarımız, facia yönetimini kolaylaştıran AYDES kabil dijital alt yapılarımız var. Çağdaş tıpkı kıyamet yönetiminden ne olması gerekiyorsa zaman Türkiye’bile var. Size hareket veya hâkim olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, ama tıpkısı henüz kimsenin ‘Nerede bu oran?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: