Yozgat Havalimanı’nda enfrastrüktür çalışmalarının yüzdelik 90’ı tamamlandı

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığınca 3 Haziran 2018’da temeli atık Yozgat Havalimanı’nın gelecek yıl tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkisinde yapımı süren havalimanının enfrastrüktür çalışmalarının yüzdelik 90’ı tamamlandı.

Uluslararası standartlara ehil hava meydanı, Yozgat eşkal ve ilçelerinin birlikte belde illere da hizmet sunacak.

Üstyapı ihalesi gerçekleştirilen ve müteahhit firma ile sözleşmesi imzalanan havalimanının 2023’te hizmete açılması planlanıyor.

YANLIŞSIZ Fırka Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, AA muhabirine, Yozgat Havalimanı enfrastrüktür inşaatının yüzde 90 seviyesinde olduğunu, pistte asfalt çalışmalarına başlandığını söyledi.

Altyapı çalışmalarının bu sene içerisinde tamamlanacağını tabir eden Başer, “2 bin 600 metre uzunluğunda bir yarışlık var. Asfalt çalışmaları biraz ay içerisinde bitmiş olacak.” dedi.

“2023 yılının ikinci çeyreğinde nahiye insanının hizmetine sunulacak”

Başer, üstyapı hizmetlerinin 16 Haziran’da ihalesinin yapıldığını, sözleşmesinin imzalandığını belirterek, mail zamanda burada dahi çalışmalara başlanacağını kaydetti.

“Havalimanı 2023 yılının ikinci çeyreğinde Yozgat ve mıntıka insanının hizmetine sunulacak. Yozgat Hava Meydanı’ndan Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Sivas, Tokat, Çorum ayrıca Amasya’yı birlikte kapsayacak şekilde kesim insanı istifade edebilecek. Almanak 2 milyon muvakkat kapasiteli olacak.” ifadelerini kullanan Başer, çalışmaları tay tay arabası firma yetkililerine teşekkür etti.

Yüksek hızlı tren ile ilgili çalışmalar sürüyor

Yüksek aceleci şimendifer (YHT) çalışmalarının bile alçak şekilde bitmeme ettiğini anlatan Başer, şunları söyledi:

“Elmadağ’daki beceri sebeplerden çevre gecikmiş olan acul katar yolumuz bile bu sene sonuna akıllıca veya 2023’ün evvel çeyreğinde havalimanıyla eş anlı hizmete açılacak. İnanıyorum ki 2023’te dünyada, Türkiye yatırımcı amacıyla bittabi emin tıpkısı liman olacaksa 2023 yılından itibaren Yozgat de gelgel yolu, aceleci treni ve bölünmüş yollarıyla yatırımcının hava noktalarından biri olacak. Bu hizmetlerin Yozgat’a ve ilçelerimize iyi olmasını kâm ediyorum. Bu hizmetlerin gelmesinde başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gelmek üzere emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum.”

Havalimanı inşaatında etkin işçilerden Ekrem Ünal birlikte bu büyük yatırımda çok sayıda kişinin çalıştığını belirterek, kente kazandırılacak havalimanının kendileri için ayrımsız zamanda hisse senedi kapısı olduğunu vurguladı.

Davut Yozgatlı dahi, “İnşaat başladığından bu yana buranın ekmeğini yiyoruz. Vatanımız, milletimiz amacıyla hoş olsun.” ifadelerini kullandı.Share: