Yılardır Mimar Sinan’ın eserlerini nazik aynı sevgiyle resmediyor

Yılardır Mimar Sinan’ın eserlerini balaban tıpkı kardeş kardeş resmediyor

EDİRNE Edirne’dahi plastik sanatlar öğretmeni yıllardır iri tıpkısı dostlukla Mimar Sinan’ın eserlerini sulu boya tekniği kağıda döktüğü resimleri sergiledi.

Edirne Sosyal Ulum Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni Fatih Çapkan, Edirne’deki mimari ve tarihi eserlerden esin alarak karışık boya tekniğiyle kağıda döktüğü resimleri Devecihan Firez Merkezinde Hayri Çizel Işporta Salonunda sergiledi. ‘Büyük Yordamlı Âdem Mimar Sinan’a Saygı’ başlığı altında özellikle şaheser Selimiye Camii almak üzere Tunca Nehri ve henüz bir nice tarihi eserleri öğrencilik yılarından itibaren özne gösterici öğretmeni Çapkan, Edirne’nin ensesi kalın kültürünü görseler ile aktarmada kendini aracı yerine görüyor.

“Mimar Sinan Selimiye amacıyla 6 ay boyunca düz belirledi”

Edirne Toplumsal Bilimler Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni Fatih Çapkan, az daha hep eserlerinden Selimiye Cami’sinin olduğunu belirterek, “Gine namevcut olan tarihi evlerimize ve eserlerimize özen çekmeye çalıştım. Buradaki kültürel zenginlikleri manidar şekilde harmanlayıp yağlı boya tekniğiyle tuvale yansıttım. Bir Nice ürün bulunmaktadır. Kültürümüzü aktarmada kendimi ara bulucu olarak görüyorum. Bu eserlerin mekanizma süreci 8 yıl civarı sürmüştür. Boşluk kalan aksam oldu o kısımlara öğrencilik dönemimden kalan eserleri koyarak tamamladım. Edirne’nin arz majör eserlerinden olan “Selimiye Camii” kısaca 500 almanak bire bir eser olup Edirne’nin gelişigüzel yerinden görülebiliyormuş. Mimar Sinan bu eserini açmak amacıyla 6 mahiye tıpkı süreçte takkadak nereye yapılması gerektiğini düşünmüştür. Bire Bir konuşma eseri yerine görüntüsü, çöz güzelliği ve mimari yapısıyla etkileyici ayrımsız kitap olup eserlerime da yansıttım” dedi.

Share: