Yeşilova Höyüğü’nde 5 bin yıllık mermer idol bulundu

İZMİR’in Bornova ilçesindeki Yeşilova Höyüğü’nde, 5 bin yıllık mermer idol bulundu. Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Hafriyat Başkanı Doç. Dr. Zafer Dip, “Yeşilova Höyüğü, Truva’ya yakın ticari bire bir format. Truva ile idolleri, çömlekçilik çömlekleri, gelenekleri benziyor. Son bulduğumuz 6-7 santimetre boyunda, biraz santim inceliğinde tıpkı yayın” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi ve Ege Üniversitesi’nin desteğiyle Yeşilova ve Yassıtepe höyüklerindeki kazı çalışmaları sürdürülüyor. Çalışmalarda üst üste 9 köyün zaman yüzüne çıkarıldığı, tarihi 8 bin 500 sene öncesine kadar uzanan kentteki binlerce yıl öncesine ilgilendiren çupra balığı, öldürücü soy olan zehirli vatoz, deniz kestanesi, istiridye ve midye gibi birçok kalıntıdan evvel İzmirlilerin üstelik bugünün site sakinleri kabil başta midye atılmak için bahir ürünlerini tükettiği belirlenmişti. Tarihe ışık tutan İzmir’in evvel insanlarının yaşadığı yerlerden Yassıtepe Höyüğü’nde bu kez 5 bin almanak mermer idol bulundu.

‘BATI, MERMERİ ÇOK İYİ KULLANIYOR’Ege Üniversitesi Literatür Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Galebe Dip, Çanakkale’birlikte Hektor ve Aşil’in savaştığı Truva Antik Kenti’ne birçok yönden benzerliğiyle öne çıktığı belirtilen İzmir’in Bornova ilçesindeki Yeşilova Höyüğü’nde mevcut mermer idolle ait bilgi verdi. Doç. Dr. Dip, “Yassıtepe’da yaptığımız çalışmalarda, günümüzden 5 bin sene öncesinin, İzmir’in ticari kentleşme yerinin alanını kazıyoruz. Bugüne büyüklüğünde burada ticari ve dini açıdan bir nice bulguya rastladık. Bunlardan biri birlikte bu sene bulduğumuz mermer ayrımsız idol. Batı uygarlığına özgün bir yapıt. Mobil bir şey. Neolitik dönemden beri süregelen anne mabude tapınımının süregelen ayrımsız devamı. Bu nedenle balaban. Yassıtepe Höyüğü merkezi kentleşme anlamında geçmiş kurulan yerleşimlerden biri. Truva ile yakın ticari bire bir kalıp. Truva ile idolleri, çömlekçilik çömlekleri, gelenekleri benziyor. Son bulduğumuz 6-7 santimetre boyunda, birkaç santim inceliğinde benzeri im. Gün Batısı uygarlığı mermeri çokça dolgunca kullanıyor. Bu mermeri de tanrıça haline getirip, yanında evet da evinde bereket ve afiyet getirsin diye niteleyerek bulundurmuş” dedi.

Share: