Vali Bilim Adamı, Gabar Dağı’nda yer yağı rezervinin keşfedildiği alanda konuştu

Şırnak Valisi Osman Âlim, Gabar Dağı’nda keşfedilen petrol rezervine ait, “Açılan 5 kuyu var, 6’ncısı açıldı, üretime geçmedi. 5 bin 300 varil, haddinden fazla faziletli granite, yani dizel araçlarda traktöre buradan sâdır petrolü koyduğumuzda doğrudan çalışabilen petroldür.” dedi.

Vali Bilim Adamı, yanında 23. Kurnaz Piyon Tümen Komutanı Ferik Halil Soysal ve Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Desise ile petrol arama çalışmalarının yürütüldüğü sahada incelemede bulundu.

Vali Bilgin, çalışmalarla ilişkin Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı (TPAO) Kesim Müdürü Mustafa Demir’den bilgelik aldı.

Vali Osman Bilim Adamı ve beraberindekiler, kuyuya ismi verilen Martir Cingöz Gedikli Adlar Çevik’in anıtı önünde foto çektirdi.

Çalışmalar hakkında açıklama fail Bilimci, Türkiye’nin gururu TPAO’nun hem denizde hem da karada haddinden fazla büyük icraat yürüttüğünü anlattı.

Türkiye’nin yeryüzü nazik doğal gaz keşfinin Kilyos sahasında yapıldığını aktaran Âlim, “Haddinden Fazla şükür kim burada bile Türkiye’nin, başkaca dünyanın sonuç yıllarda yeryüzü şişman 10 keşfinden biri yapıldı.” dedi.

“Bura Bayraktar TB2’nin Türkiye’ye kazandırıldığı mıntıka, yani Özdemir Bayraktar Beyefendi, Cenabıhak yağmur eylesin. Akçay Tugayında Bayraktar TB ile ilgili ihya ve düzlük faaliyetlerini yapmıştı.” diyen Bilim Adamı, şöyle devam etti:

“Zaman Sayın Selçuk Bayraktar ve ekibinin faziletkâr çalışmalarıyla ortaya sâdır Bayraktar TB2, bu bölgede deneme faaliyetleri, geliştirme faaliyetleriyle birlikte bu bölgenin güvenliğini sağlayıcı ve şu anda ülkemizde üst düzeyde düzenlilik ortamını sağlayıcı çok balaban araçlarından biridir. Antrparantez dünyada haddinden fazla koca aynı açar olmuştur. Deminden Bayraktar TB2’den onun geliştiği topraklarda, onun sonucunda, onun sağladığı düzenlilik ortamıyla alay malay çoğaltan etkisiyle meydan şeş kaynakları çıkarıyoruz ve halkımıza çokça balaban benzeri imkan sağlıyoruz. Ülkemizin parasının yetersiz dışına gitmesinin önüne geçiyoruz.”

“Bizim amacıyla çok büyük saygınlık vesilesidir”

Gabar Dağı eteklerinde keşfedilen yer yağı rezerviyle ilişik değerlendirmelerde kâin Âlim, şunları söyledi:

“Açılan 5 kuyu var, 6’ncısı açıldı, üretime geçmedi. 5 bin 300 varil, çokça erdemli granite, yani dizel araçlarda traktöre buradan sâdır petrolü koyduğumuzda doğrudan çalışabilen petroldür. Bu üstelik bizim için haddinden fazla balaban öz saygı vesilesidir. TPAO’nun çok altın personeli sakır sakır demeden çalışıyor. Vakit Kaybetmeden arazide sondaj faaliyetleri değil, ayrımsız zamanda jeolojik etütlerle da Şırnak’ın temas yerindeler. Daha Çok Şırnak’ı görüyorsunuz, sonuç dönemde petrolü ile adından saraka ediyor. İnşallah ala üretimi yapacağız. Türkiye’nin yeryüzü balaban ala çiftliğini kuracağız. Tarımda adından söz ettiriyor. Festivalleriyle, kültürüyle, sanatıyla ‘Bundan Sonra Şırnak’ı izlemeye bitmeme edin.’ diyoruz. Şırnak çıktı haddinden fazla henüz fazla gündemde kalacak. Ama neyle kalacak, mutluluğuyla, huzuruyla, güvenliğiyle, ülkemize kattığı ekleme değerleriyle gündemde kalacak. Özetle bu icraat bu mütezayit hızıyla bitmeme edecek.”

Bölgede 6’ncı kuyunun de yakında faaliyete gireceğini belirten Âlim, “Gelecek yıl çokça daha aşkın kuyuyla üretim miktarını 25 bin varile çıkaracağız. Bu miktarla bölgenin ekonomisi değişecek. İnsanlarımız çıktı özgürcesine gelişigüzel tip istedikleri faaliyetleri eşiyle, çocuklarıyla burada yapabilecek. Bu alanda yemeden içmeden petrolle birlikte petrolün katkısı değil, hayvanlar bile burada otlayacak. Kısaca Ankara, İzmir, Antalya ve İstanbul pekâlâ güvenliyse Gabar birlikte Bestler Dereler, Cudi ve Kato da bir derecede emniyetli bundan sonra.” ifadelerini kullandı.

Share: