Ülke genelinde sıcaklıklar 5 adım azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise sarı kodlu uyarı geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan akıbet değerlendirmelere göre ülkemizin yıldız, iç ve gün doğusu kesimlerinin modüler ve kayran kayran çokça bulutlu, Ölçülü ve Şarki Karadeniz, Şark ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Mersin, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın lep kesimlerinin yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

ŞARK KARADENİZ VE GÜN DOĞUSU ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; genellikle yağmur ve boğanak, meydan vadi gök gürültülü boğanak, Doğu Karadeniz’in çöz kesimlerinin ve Maşrık Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla muğlak yağmur ve düz kayran kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Şarki Karadeniz kıyıları, Maşrık Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Ağrı, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda vadi meydan kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve şeb saatlerinde Marmara ile bağırsak kesimlerde de yer düzlük pus ve sis hadisesi görüleceği tutum ediliyor.

Dert, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın şimal ve batısında erte muhtemel baran ve sağanağın evcil olarak kuvvetli olacağının tahmin edildiği rapor edilen açıklamada, bölgenin faziletli kesimlerinde karla anlaşılmaz yağmur ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Maşrık Karadeniz’in erdemli kesimlerinde geçmiş geceden itibaren kar yağışı aktif olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı kayran saha 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye etkin benzeri güdücü birlikte yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile gelişigüzel köylerine ahit amacıyla tedbir başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü Ağrı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Kargaşa, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri üzere soluk kodlu Artvin memleket Rize üzere birlikte turuncu kodlu uyarı yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle yıldız ve kuzeydoğu, şarki kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir itidalli kuvvette, Maşrık Anadolu’nun güneydoğusunda cenup ve güneybatı yönlerden düz saha kuvvetli (40-70 km/saat) yerine esmesi bekleniyor.

Share: