Türkiye’de 10 ayda 17 bin yer sarsıntısı meydana geldi

Kıran ve Evgin Buut Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, mutluluk genelinde yılbaşından bu yana meydana mevrut yaklaşık 17 bin depremin 2 bininin akıbet tıpkısı ayda yaşandığını söyledi.

Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de Kuzey Küçük Asya, Şark Rum ve Veli Bölgesi Graben Sistemi girmek için 3 asıl fay hattı ile 485 canlı fay bulunduğuna dikkati çekti.

Aktif fayların, Türkiye’nin az daha değme noktasında sarsıntı riski oluşturduğunu vurgulayan Sezer, bunların hepsinin 5 ve vücut büyüklükte yer sarsıntısı üretme potansiyeli olduğunu belirtti.

Sezer, Türkiye’birlikte yılda averaj 24 bin yer sarsıntısı olduğunu aktararak, “2022’birlikte, bugüne kadar 17 bin civarında ve son benzeri ayda 2 binin üzerinde zelzele ölçümlemesi yapıldı. O birlikte bu coğrafyada depremlere hangi kadar maruz kaldığımızı gösteriyor.” dedi.

“Bilcümle illerimizde 1443 deprem istasyonumuz var”

AFAD’ın hem Türkiye hem da komşu ülkelerdeki depremleri yargılama olarak strateji ettiğini söyleyen Sezer, “Hep illerimizde 1443 hareket istasyonumuz var. Avrupa’birlikte istasyon sayısı bakımından 2’nci sıradayız. Çokça aktif şekilde ölçümlemeleri yapıyoruz. Bizim zelzele izlem yerimiz var. Orada birlikte arkadaşlarımız 7 zaman 24 saat çalışma ve çözümlemeler yapıyor. Entelekt namına herkesi bilgilendirmeye çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kent merkezinden enerjik kırık sabık toprak sayısı 24

AA muhabirinin AFAD’dan edindiği bilgiye göre, Yıldız Rum Fay Hattı ile Ege Bölgesi Çöküntü Hendeği Sistemi üstünde 6’şar, Şarki Anadolu Kırık Hattı’nda 4 ve ayrıksı faylar üzerinde 8 olmak üzere 24 ilin direkt kent merkezinden etken fay geçiyor. Ayrıca 80’den çok kaymakamlık bile aracısız deli dolu fay hatları üstünde bulunuyor.

Bu iller Aksaray, Vazıh, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya ve Tokat.

Kuzey Anadolu Kırık Hattı, Rum’yu uçtan uca sarıyor

Toplam uzunluğu 1200 kilometre olan Kuzey Anadolu Kırık Hattı, doğuda Bingöl’ün Karlıova ilçesinden başlayıp batıda Saros Körfezi’hangi kadar uzanıyor.

Maşrık Anadolu Kırık Hattı’nın üstelik Bingöl’ün Karlıova ilçesi ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi arasında yaklaşık 400 kilometre uzunluğu bulunuyor.

Iye Bölgesi Graben Sistemi adına adlandırılan fay sistemi ise Batı Anadolu’da kestirmece 120 bin kilometrekarelik alanda meydan alıyor.

Yılbaşından beri 4 ve eğin büyüklükte 128 sarsıntı yaşandı

Türkiye’da serencam tıpkı ayda meydana gelen 2 bini çok depremden 13’ü, 4 ve eğin büyüklükte oldu. Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde 11 Ekim’de yaşanan depremin büyüklüğü ise 5,1 yerine kayıtlara geçti.

Yılbaşından bu yana yaşanan kestirmece 17 bin depremin 128’i, 4 ve üzeri büyüklükte meydana geldi. Bu büyüklükteki depremler genellikle Iye Bölgesi, Doğu Rum Kırık Hattı ve Maşrık Küçük Asya Bölgesi’nde Bingöl, Erzurum, Kars ve Van civarında yoğunlaştı.

Antrparantez Türkiye ve andıran çevresinde 1900’den bugüne büyüklüğünde 6,5 ve eğin büyüklükte 85 yer sarsıntısı meydana geldi. Bunlardan 20’si ülkede güç duygusal ve servet kaybına sebep oldu.

Share: