Türkiye-SUTAŞ Kompozit Parlamento Komisyonu toplantısı, sarsıntı dolayısıyla ertelendi

Türkiye-KEZ Muhtelit Parlamento Komisyonunun 21-22 Şubat’ta yapılması planlanan 80. toplantısının, Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla ertelendiği bildirildi.

Komisyon Koca Başkanları AK Tümen Kayseri Mebus İsmail Emrah Karayel ve Sergey Lagodinsky imzalı ortak bildiride, meydana gelen iki deprem ve artçı sarsıntılarının, Türkiye’birlikte 13,5 milyon nüfusa cemaat 10 devlet ile Suriye’nin yıldız kesimlerini aracısız etkilediği anımsatıldı.

Ankara’da 21-22 Gücük Ay tarihlerinde yapılması planlanan Türkiye-AB Muhtelit Yasama Kurulu Komisyonunun 80. toplantısının en mümasil zamanda yok olmak için ertelendiği belirtildi.

Bildiride, Türkiye-SU Kompozit Parlamento Komisyonu Herif Başkanları namına, bugüne büyüklüğünde 30 bini aşan duygusal kaybının, yaralılar ile yakınlarını kaybedenlerin yaşadığı azılı yıkımın, acıların yoğun üzüntüsü içerisinde olunduğu vurgulandı.

Tüm depremzedelere ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara evgin şifalar dilenen bildiride, şunlar kaydedildi:

“Zat canlarına yönelik tehditleri hiçe sayarak kontrol istirdat çalışmalarına cesurca katılanlara şükranlarımızı sunuyoruz. Benzeri zamanda DENIZ uzuv devletlerine, kurumlarına ve yetkililerine, felaketin birden peşi sıra gösterdikleri el birliği ile hızlı ve ahi yardımlar amacıyla minnettarız. Türkiye’nin AKARSU Evgin Sivil Siper Mekanizması’nın devreye alınması talebinin peşi sıra AFAD ile Avrupa Sivil Esirgeme ve İnsani Arkalama Umumi Müdürlüğü, el birliği ve ortaklığın hareketli ayrımsız örneğini sergilemiştir. Ayrıca DENIZ’nin Copernicus peyk sisteminin zamanında etkinleştirilmesi, ivedi format haritalama hizmetlerinin sağlanmasında hayati tekellüf oynamıştır.

Bu güçlü ve kırıcı dönemde bir kat henüz tüm his ve düşüncelerimiz, Türkiye ve Suriye halklarının yanındadır.

Türkiye-AKARSU Kompozit Yasama Kurulu Komisyonu 80. toplantısını, gelişigüzel iki taraf için bile akıllıca olan sunu er tarihte gerçekleştirmeyi beklenti ediyoruz.”

Share: