Trafiğe kaydı yapılan pusat sayısı azaldı

Ekonomideki varagele ve artan fiyatlar nedeniyle yıla ölmüş başlayan otomotiv pazarında, showroom trafiği sabık hafta hareketlendi fakat finansman sorunu aşılamadığı amacıyla satışa yansıması mecbur kaldı. Tıpkı yandan anahtar cesaret faizleri yükselirken, gayrı yandan BDDK’nın 1 Temmuz 2021’birlikte getirdiği kısıtlamalar dahi mütezayit fiyatlar paralelinde sektörü henüz çok zorlamaya başladı. Çağ yetkilileri, güven ve taksit düzenlemesi üzere BDDK’ya bulunan soylu erki şartlar dikkate alınarak tıpkısı düzenleme yapılmasını istedi.

Bankacılık Aranjman ve Fal Kurumu’nu (BDDK), banka kredisi ve mali kiralamayla alınan taşıt araçlarının taksit sürelerinde Orak Ayı 2021’dahi düzenleme yapmıştı. Buna göre; itimat vadeleri sınırlandırılırken, araç değerine bakarak güven tutarı oranları bile dun çekilmişti. Fiyatı 120 bin TL ve altında olan anahtar alımında cesaret vadesi 60 aydan 48 aya, 120 bin ile 300 bin TL arasındaki araçlarda yüreklilik vadesi 48 aydan 36 aya indi. Nihai fatura değeri 300 bin TL üzerinde olup 750 bin TL’nin üstünde sıfır anahtar alımı amacıyla kullandırılan kredilerde önel sınırı 36 aydan 24 aya indirildi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Umumi Koordinatörü Dr.Hayri Erce, gelgel gücü, bedel ve finansmana erişimin satışları etkileyen üç ana değişebilir olduğuna vurgu yaparak, “Gelir İdaresi’nin ÖTV matrahlarında düzenlemeye giderek yüzde 60 ve yüzdelik 70’lik aleniyet baremler koyması mefret tıpkısı adımdı. Gelişigüzel hangi kadar taleplerimiz umum yerine karşılanmamış, matrahlar artırılmamış olsa üstelik satışlara bire bir etkisi olacaktır. Fakat, finansmana ulaşım dahi şanlı bir dava. Elhak kayıt kredi faizleri yükseliyor. Temmuz 2021’den bu yana döviz kurunun yüzdelik 50’den aşkın arttığı düşünüldüğünde BDDK’nın cesaret tutarı ve vadeler üstüne güncelleme yapması istical kazandı. Bu değişiklik yapılırsa sektörde öngörülebilirliğe katkı sağlar” diye konuştu.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Sazak de BDDK’dan randevu temenni ettiklerini belirterek, şu bilgileri verdi: “BDDK’dan itimat ve vade oranlarının güncellenmesini temenni edeceğiz. Kayıt değerine göre emniyet tasarruf oranının yüzde 80’e, vade sayısının üstelik sunu 60 ayak tabanı çıkarılmasını talep edeceğiz” dedi.

Ocakta kayıp %20’yi aşacak

Devir yetkilileri, eş kocaoğlan otomobil ve kapalı f ticari vesile koca öngörülerini paylaştı. Kesim temsilcileri, önceki iki haftada camit olan showroom ve telefon trafi ğinin geçen hafta hareketlendiğini söyledi. Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Kahraman Gülan, “Kurlarda aynı süredir ciddi sansasyon olmaması, 2022 modellerinin yeryüzü birkaç yüzdelik 10-15 bindirimli ati olması ve ÖTV matrahlarında çoğalma beklentisinin kalmaması ile anahtar ihtiyacı olanlar harekete geçti. Hele 2021 yılı modellere ve nispetle daha pimpirik olan otomobillere ilgi var” dedi.

Kısım temsilcileri, karı ayında makine ve bilinmeyen f ticari çevirgeç satışlarının 30-35 bin nüsha civarında olacağını öngörüyor. Sabık yılın bir döneminde satışlar kısaca 44 bin skor yerine gerçekleşmişti.

Otomotivci revizyon istiyor

 

Yurdakul: 2022 otomotiv sektörü açısından çözüm yılı kabil

 

Share: