Toptan piyasalar, BoE’nin ürem kararını bekliyor

KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Çin ile emir ihtilafındaki Tayvan’ı ziyaret etmesi kapsamında küsurat jeopolitik risk algısının yatışmasıyla yatırımcılar, toptan çapta açıklayan veriler ile şeriklik mali sonuçları kapsamında yapılan geleceğe çevrilmiş yönlendirmelere odaklandı.

Bu kapsamda dün BENDE’da uygulayım bilimi ve Avrupa’de bankacılık sektörü şirketlerinden mevrut artı bilançolar behre piyasalarını desteklerken, dünya genelinde açıklayan bakım sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin beklentilerden ferah performansa bel etmesi da riziko iştahını artırdı.

Açıklayan verilere bakarak, MEMLUK’üstelik Tedarik Hile Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi, temmuzda 56,7 ile 3 ayın genişlik faziletkâr seviyesine çıkarak hizmet sektöründe büyümeye belen etti. Ülkede fabrika siparişleri de haziranda yüzdelik 2 ile beklentilerin üstünde artarak yüksek faiz süresince imalat sektörünün gücünü koruduğunu gösterdi.

BENDE Model Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de gündemin odağında kalmaya devam ederken, geçmiş St. Louis Fed Başkanı James Bullard, önden yüklemeli ürem açık artırma stratejisini desteklediğini, Faiz oranının sene sonuna kadar yüzdelik 3,75-4 aralığına yükselmesinden yana olduğunu söyledi.

Ün Francisco Fed Başkanı Mary Daly da ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde gelecek ay 50 temel puanlık, enflasyonun cevvaliyet kesmemesi durumda ise 75 temel puanlık getiri artışının akıllıca olabileceğini belirtirken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin bankanın enflasyonu arama edebileceğini fakat resesyonun muhtemel olduğunu ifade etti. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari birlikte Fed’in araçlarını tam yerine kullanmasının zamanı olduğunu vurgulayarak, “Fed’in gelecek yıl repo oranlarını düşürmesi az çok mantıksız benzeri ihtimal.” dedi.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında alıcılı bire bir tutum izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 1,29 yükselirken, S&P 500 endeksi yüzdelik 1,56 artışla 2 ayın, Nasdaq endeksi yüzdelik 2,59 derece kazancıyla 3 ayın sunu yüksek seviyesinden kapandı. Dolar endeksi amatör ufki seyrine bugün üstelik bitmeme ederek 106,4 seviyesinde bulunuyor. MEMLUK’nin 10 yıllık ara kazanç faizi ise geri yüzdelik 2,84’ü imtihan etmesinin ardından düşüşe geçerek yüzdelik 2,72’dahi dengelendi.

Avrupa tarafında, Rusya-Ukrayna savaşı ve erke fiyatlarına ilgili bilgelik akışı gündemin odağındaki yerini korurken, gözler bugün BoE’nin ürem kararı ve sonrasında BoE Başkanı Andrew Bailey’in yapacağı değerlendirmelere çevrildi. Yükselen enflasyon karşısında açıklık ayından bu yana seçme toplantısında 25 temel puanlık ürem artırımına giden bankanın, bu kamer 50 baz puanlık çoğalma gerçekleştirmesi bekleniyor. bahis konusu beklentinin gerçekleşmesi durumunda banka, 1995’ten bu yana sunu faziletkâr miktarlı repo artırımına başvurmuş olacak.

Evvel açıklayan verilere bakarak Euro Bölgesi’nde hizmet sektörü PMI temmuzda önceki aya göre 0,6 puan artarak 51,2 ile beklentilerin üstünde gerçekleşti. Fazlalık veri ve teknoloji hisselerine gelen alımlarla yükselen Avrupa borsalarında, Almanya’üstelik DAX 30 endeksi yüzdelik 1,03, Fransa’dahi CAC 40 endeksi yüzde 0,97 ve İngiltere’üstelik FTSE 100 endeksi yüzdelik 0,49 ayar kazandı. Avro/dolar paritesi 1,0170 seviyesinde ufki cereyan ederken, BoE’nin faiz kararı öncesi paunt/dolar paritesi 1,2155’te dengelendi.

Asya genelinde, Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin arkası sıra Çin ordusu bugün Tayvan adası çevresinde askeri tatbikata başladı. Hamur atışların da yapıldığı tatbikat, 7 Ağustos’a kadar sürecek. Konuya ilgili gelişmeler benzeri süre henüz gündemde kalacak olsa dahi pay piyasalarının bakir güne pozitif başlaması dikkati çekiyor. söz konusu yükselişte, Alibaba’nın bugün açıklanacak finansal sonuçları öncesi uygulayım bilimi hisselerine mevrut alımlar etkin olurken, kapanışa mümasil Japonya’dahi Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6, Çin’birlikte Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 ve Hong Kong’birlikte Hang Seng endeksi yüzde 1,6 artışla seyrediyor.

Daraç süresince, dün Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzdelik 1,39 ayar kazanarak 2.684,46 puanla tamlık zamanların sunu erdemli kapanışını gerçekleştirdi. Dolar/TL, evvel eski kapanış seviyesine bakarak yüzde 0,02’lik merbut düşüşle 17,9418’den kapanmasının arkası sıra, zaman bankalararası piyasanın açılışında 17,9460’tan muamele görüyor.

Yatırımcıların zaman BoE’nin faiz kararını strateji edeceğini belirten analistler, marifet gündeminde ise sınırlı ortamında sahici efektif döviz ark ile haftalık dünyalık ve vezneci istatistiklerinin, daraç dışında ABD’üstelik aut ticaret dengesi ve haftalık aylaklık başvurularının öne çıktığını söyledi.

Analistler, maharet açıdan BIST 100 endeksinde 2.700 seviyesinin direnç, 2.540 puanın destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

Piyasalarda zaman izlem edilecek veriler şöyle:

09.00 Almanya, haziran kocaoğlan fabrika siparişleri

14.00 İngiltere, BoE’nin nema kararı

14.30 İngiltere, BoE Başkanı Bailey’in konuşması

14.30 Türkiye, temmuz ayı essah efektif döviz ark

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

15.30 KÖLE, haziran ayı dış ticaret dengesi

15.30 KUL, haftalık işsizlik başvuruları

Fed gelecek yıl faizi düşürecek mi?

 

Hollanda’üstelik enflasyon 47 yılın zirvesinde

 

Ecnebi işlemlerinde öne sâdır hisseler

 

Günün makro şirket haberleri 04/08/2022

 

Share: