TBB Başkanı Sağkan: “Tahir Murahhas Cinayetinin Günce Siyasi Hesaplara Aygıt Edilmesine Müsaade Etmeyeceğiz”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Yaşayış Sağkan, bozuk Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Delege’nin öldürülmesiyle ilgili davada mahkemenin bozuk Başbakan ve Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun tanık namına dinlenmesinden vazgeçilmesi kararına ilgili “Tıpkısı tanığın dinlenmesi kararı verildikten bilahare ara kararla tek esbabımucibe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden düşünce çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Katılımcı cinayetinin günlük siyasal hesaplara aygıt edilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

TBB Başkanı Varlık Sağkan, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Muazzez ile Diyarbakır Adliyesi uğrunda Tahir Elçi davasında mahkemenin bozuk Başvekil ve Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun şahit adına dinlenmesinden vazgeçilmesi kararına ilgili eş basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Tahir Murahhas’nin eşi avukat Türkan Katılımcı, Batman Barosu Başkanı Fethat Parlatır, Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz ve haddinden fazla sayıda avukat katıldı. TBB Başkanı Sağkan, şunları söyledi:

“İsteniliyor ki bir enstantane yapılıyormuş kabil gösterilirken bu hukuksuzluğa, o yargılamaya katılan savunma makamı da maşa olsun. Oysaki biz bütün adaletli yargılanma hakkını savunduk, bugün dahi aynı noktada duruyoruz. Tahir Katılımcı’nin katilleri ortaya çıkartılıp yer bati cezayı alana büyüklüğünde da bire bir noktada durmaya bitmeme edeceğiz. Bu yargılamanın soruşturma ve takip aşamalarının esasen sonuna hukuksuzlukla bitmeme ettiğini defalarca nöbet açıklama etmeye çalıştık. Fakat mahkemenin aldığı son değişmeyen, süreci tamlık çıplaklığıyla ortaya çıkartmıştır. Bir tanığın dinlenmesi kararı verildikten bilahare meydanlık kararla tek gerekçe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden görüş çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Katılımcı cinayetinin günce siyasal hesaplara alet edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Sorumlular ortaya çıkartılıp türe ettiği cezaya çarptırılana büyüklüğünde Diyarbakır Baromuzun beraberinde, meslektaşlarımızın yanı sıra olmaya devam edeceğiz. Sözümüz sözdür.”

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Ermiş dahi şahit dinleme kararından vazgeçilmesi yönünde görüş kullanan Diyarbakır 10. Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesi üyelerini, Tahir Murahhas davasından çekilmeye davet etti.

Share: