Şehit eşinden depremzedeler için içli armağan: Eşinin hayatını anlattığı kitabın gelirini depremzedelere bağışlayacak

Şehit eşinden depremzedeler üzere duygulandıran armağan: Eşinin hayatını anlattığı kitabın gelirini depremzedelere bağışlayacak

Martir eşi Nigar Kaya: “Kitabın gelirini, şehidimin hediyesi kendisine depremzedelere hediye etmek istiyorum”

ÇANKIRI – Çankırı’bile cıvıl cıvıl Nigar Kayaç, 2004 yılında şehit sakıt eşinin hayatını anlattığı kitabın gelirini depremzedeler üzere bağışlayacak. Depremden etkilendiğini tabir eden Kaya, “Eşimin hayatını yazdığım kitabın gelirini, şehidimin hediyesi yerine depremzedelere hediye etmek istiyorum” dedi.

Çankırı’dahi, eşi Astsubay Yüksel Kaya’nın şehit düşmesinin ardından çocukluk hayalini gerçekleştirerek pusula yazmaya başlayan abla Nigar Kaya’nın, ‘Gölge Etmem’, ‘Aldatırsan Aldatırım’ ve ‘Kış Demi’ isimli 3 kitabının arkası sıra, 2004 yılında şehit düşen Astsubay Yüksel Kayaç’nın hayatını anlattığı ‘Vuslat- Şehadet’ kitabı bile yayımlandı. 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş gestalt üslü yaşanan depremlerden etkilenen Kaya, 18 Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Yâd Günü’nde Çankırı’de düzenleyeceği imza gününde eşi amacıyla yazdığı kitabın gelirini depremzedeler için bağışlama kararı aldı. Kayaç, kitabın gelirini martir olan eşinin hediyesi kendisine depremzedelere bağışlayacağını rapor etti.

“Bire Bir acıları gene yaşadığım üzere berenarı acı biraz geçirdim”

Çocukluk hayalini gerçekleştirerek kitap yazmaya başladığını kaydeden Kayaç, “Haddizatında betik fora etmek benim çocukluktan bilgi hayalimdi amma gerçekleştirebileceğimi hiç düşünmüyordum. 2022 yılında hazırlığımı yaptım ve 2022 yılının sonuna akla yatkın kitaplarım imdi. İlk ilkin iki kitabım ayrımsız anda yayımlandı. Peşinden tıpkı kitabım daha yayımlandı. Çocukluğumdan beri haddinden fazla istiyordum. Nasıl başladım, onu de bilmiyorum. Daim yazıyordum. Çocukluğumdan beri günce tutuyordum, koşma yazıyordum. İlk ilkin tıpkısı yakınımın hayatını yazdım, henüz sonra ‘Aldatırsan Aldatırım’ isimli ayrımsız vesile anlatı yazdım, sonradan dahi şiirlerimi yayımladım. Akıbet kitabım da benim amacıyla haddinden fazla hususi oldu. en son olarak eşimin hayatını yazmaya değişmeyen verdim. Eşim şehit olduktan sonraları böyle bir düşüncem yoktu. Ama bilahare fethetmek istedi. Çünkü kitapta çokça öz var. Şehit olan insanlar bunu basit adalet ediyor. Yaşam tarzı, karakteriyle haddinden fazla ayrımlı ayrımsız insandı. Bu kitabı okuyan bunları insanlar düşünecek, ‘bu kayırıcı nafile martir olmamış’ diyecek. Kitabı yazdığım süre süresince haddinden fazla zorlandım. Yaşadım. Tıpkısı acıları tekrar yaşadığım için oldukça ızdırap beş altı geçirdim” dedi.

“Kitabın gelirini, şehidimin hediyesi namına depremzedelere mutlu etmek istiyorum”

Kitabın gelirini eşinin hediyesi kendisine bağışlamak istediğini anlatım eden Kayaç, “Deminden çokça mutluyum. Sonuç çıkardığım kitabı düşkünlük ediyorlar. Dizge fehmetmek istiyor. Çok murat var. Şu anda yetişemiyorum. 18 Mart için imza günümü düşünmüştüm. Fakat depremden kaynaklı olarak imza gününü ertelemeyi düşündüm, fakat kilolu ayrımsız istek vardı. Bizim evlendiğimiz dönemde de 1999 depremi yaşanmıştı. Düğünümüz bu depreme mevsuk gelmişti. Ayrıca o süreçte milli yastan ekolojik ortam, klakson soldurmak, davul koymak yasaktı. Kamu kitabımı çıkarttım, bu kere de Kahramanmaraş merkezli yer sarsıntısı oldu. Ego bu yüzden eşimin hayatını yazdığım kitabının gelirini, şehidimin hediyesi yerine depremzedelere onurlandırmak istiyorum” diyerek konuştu.

Share: