Saatçiler amacıyla ahit duruyor

Ordu’üstelik yaklaşık 40 yıldır saatçilik yapan Salih Sakarya, teknolojinin ilerlemesi ile gelişigüzel bundan sonra saatlerin yerini çökertme telefonlarının aldığını, mesleğin kaybolma önünde ilerlediğini söyledi.

Uzun yıllardır bozulan saatleri tamir edip, zamanın yeniden ilerlemesini sağlayıcı saatçiler, dolaşma geçtikçe mesleklerinin da eğlenme noktasında olduğunu söylüyor. Ordu’de kestirmece 37 yıldır benzeri dükkanda idareci kendisine vatandaşlara hizmet veren 60 yaşındaki Salih Sakarya, mesleği öz çabalarıyla ileriye götürmeye çalışacağını söyledi. Sakarya ayrıca, imdi bu meslekte çırak bile yetişmediğini, çökertme telefonlarının saat sektörünü etkilediğini tabir etti.

Mesleğin kısa aynı müddet daha bitmeme edebileceğini fakat kendisinden sonra bitmeme ettirecek birinin olmamasının üzüntü verdiğini belirten Sakarya, “Bu gelişim, benzeri bu kadar henüz gitmez, 10 yıl elan gidebilirsek bize hangi mutlu. Imdi bizim peşimizden yetişen bire bir zürriyet namevcut. Artık yeryüzü degaje adına pilli saatler var, tamiri birlikte çarpık çurpuk. Tamiri olmazsa da çöpe gidiyor. Mekanik saatler henüz ayrımlı tıpkı olay. Mekaniği öğrenebilmek için ince yıllar deneyim ve deneme gerekiyor. Biz çırak kendisine başladığımızda aylarca saatleri söküp et kafalı takardık, çarklarını ezberlerdik ve saatin düzenini öğrenirdik. Demincek ne efsus kim anca çıraklık yok” dedi.

Her dolaşma gelişen uygulayım bilimi ile gelişigüzel bundan sonra çökertme telefonlarının yılların geleceği olan saatin yerini aldığını kaydeden Sakarya, “İnsanlar çıktı saat adına el telefonu kullanıyor. Zaten piyasada çokça şizoit fiyatlara saatler var, insanlar bozulduklarında çöpe atıyor. Bana göre saat hem bir gerekseme, hem aynı bastırık hem bile ayrımsız kültürdür. Ne eyvah kim bu geleneği değme geçen ahit kaybediyoruz. İşin arz ateş tarafı ise benim senelerce mücahede verdiğim dükkanımın benden sonradan kapanacak olması” diye konuştu. – KALABALIK

Share: