Osmaniye Barosu sav açtı, mahkeme delillerin toplanması için yavaş hasarlı binaların yıkımını durdurdu

Osmaniye Baro Başkanı Av. Mehmet Karakoç, delil tespiti yapılmadan önceki yıkımına karar verilen ve yıkımı gerçekleşen fakat enkazı kaldırılmamış vaziyette bulunan 300 sakil hasarlı binanın, beyyine tespiti tamamlanıncaya büyüklüğünde enkazının kaldırılmasının tedbiren durulmasını istedi. Ayrıca yıkımı gerçekleştirilecek olan binaların yıkımının önlenmesi üzere kanıt tespiti yapılıncaya büyüklüğünde etiketlendirmek yoluyla, isteminin üstelik konusuz kalmasını geciktirmek için tedbiren tevkif kararı verilmesini arzu etti.

“İNSANLARIMIZ KIYGIN OLMASIN DİYE DELİL ALMAK İSTEDİK”

Yıkılması memul binaların hasarlı olanlarının, vatandaşların ilerde açacakları mal kaybı davalarında beyyine koyulmak için binalardan alınacak numunelerin kanıt adına kullanılması için nazik ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Osmaniye Baro Başkanı Av. Mehmet Karakoç, “Büyük bire bir afet yaşadık. Önceki can telaşındaydık fakat devir geçtikçe insanlarda evim hangi oldu kaygısı oluşmaya başladı. Tığ üstelik baro kendisine bu konuda ne yapabiliriz diye niteleyerek düşündük. İçerisinde ahiret yolculuğu olan binalarla ilişik kendisine Cumhuriyet Savcılığı filhakika faal aynı anket yapıyor ve delilleri topluyordu. İçerisinde ölmüş sıfır yıkılan binalar evet da depremden sonra kısık hasarlı binalarla ilişik adına yıkımına karar verilsin ya bile verilmesin Cumhuriyet Altını Savcılığı’nın böyle bire bir çalışması, yetkileri mucibince yoktu. Osmaniye Barosu olarak insanlarımız kiygin olmasınlar diyerek bu konuda tutamak toplamak istedik.” dedi.

“SORUMLULARI BELİRLEMEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR GENIŞLIK”

Karakoç sözlerine şöyle devam etti: “İnsanlar birey telaşıyla aynı kısmı farklı şehirlere gitmiş, tıpkısı kısmı dahi keçe kentlere yerleşmişlerdi şu anda kanıt çokluk kadar ya üstelik işte binanın yıkılmasından kim mesul gibi bir araştırı yapmaları söz konusu değildi. Biz de bu konuda bir girişimde bulunduk. Osmaniye’deki Esas Hukuk Hakimimiz birlikte bu konuda bizim talebimizi durumunda gördü ve bize tıpkı konuda izin verdi. Beyyine cem açısından, hem birlikte özellikle bu kolon kesiği üzere durumların tespiti bakımından binalar yıkılmadan tıpkısı fotoğraflama evet bile binada yapılan değişikliklerden vukuf elde ika kabilinden tıpkısı imkanımız oluştu. Bu ilerleyici aşamalarda açılacak davalarda kimin sorumlu olduğunu tespit etmek açısından haddinden fazla kocaman ayrımsız uzanim adına karşımızda.

“VATANDAŞLARIMIZA ÜCRETSİZ AVUKAT TEMİN EDECEĞİZ”

Herkes devletimizin imkanı kadar yaralarını sarmaya çalışıyor. Biz üstelik baro kendisine bu konuda bize bir görev düşüyor diye niteleyerek düşündük ve bunu kendimize hisse senedi edindik. Doğruluk özlemek isteyen vatandaşlarımıza ücretsiz avukat gerçekleştirme edeceğiz. Zaten facia bölgesi olduğu için birlikte adliyelerde de masraf benzeri gider alınmıyor. Nedeniyle türe yoklamak isteyen vatandaşlarımız para harcamadan, ceplerinden servet çıkmadan adalet arama noktasında lazım baro yerine, lazım Osmaniye Adliyesi yerine gerekeni yapıyoruz. Bu konuda fahri çalışan, altın meslektaşlarımıza birlikte çokça teşekkür ediyorum”

Share: