Müşküle iğne oyası işleyerek oğlunun hatırasını dahi yaşatıyor

Bursa’nın İznik ilçesine vabeste rustik Müşküle Mahallesi’nde enjeksiyon oyası etkin Gülsüm Lakayıt, geleneksel ahali sanatının tanıtımında çabaları bulunan 6 sene önceki kaybettiği oğlunun hatırasını bile yaşatıyor.

Türk Patent ve Ayraç Kurumunca sabık yıl “Müşküle enjeksiyon oyası” adıyla coğrafi bel tescili yapılan ahali sanatı, Müşküle’de kadınlar vasıtasıyla sürdürülüyor.

İlkokulu bitirdikten bilahare yakalandığı kas hastalığı zımnında hareket kabiliyetini yitiren ve 2016 yılında 32 yaşında ölüm fail Emin Aldırışsız, enjeksiyon oyalarının tanıtımı üzere nazik ceht harcadı.

Vurdumduymaz, bazı elektronik beyin programlarını öğrenerek 2006’da İsmail Siktirici ile genel ağ sitesi kurdu. Civar mahallelere, okullara, resmi kuruluşlara siteler hazırlayan Vurdumduymaz, enjeksiyon oyalarını dünyaya tanıtmak üzere iletişim kurduğu kişilerle mütenevvi etkinliklerle bire bir araya geldi.

Yurt içi ve ancak dışında nazik ilişki gören enjeksiyon oyalarını işleyen Sakıncasız Lakayıt’ın annesi Gülsüm Lakayıt, yaptığı açıklamada, yıllarca mahalle halkının geçimlerini bu ahali sanatından karşıladığını söyledi.

Oğlunun, mahallenin içtimai ve kültürel namına tanıtılmasında katkılarının olduğunu belirten Kayıtsızca, “Belde illerden ve mütenevvi ülkelerden ziyaretçilerimiz geldi. İğne oyalarını haddinden fazla beğendiler. Bizden satın alarak kendilerine ve ailelerine ihsan namına götürdüler. Oğlum çok güzelce işlemler yaptı, onu hiç unutamıyorum. Hep bir yanım noksan. Ego bile kendimi iğne oyasına verdim. Allah kimseye enik acısı vermesin.” diye niteleyerek konuştu.

Share: