Mühendislik öğrencilerine deprem bölgesinde vadi tecrübesi

Samsun’un Canik Belediyesi tarafından hareket bölgesine götürülen inşaat mühendisliği öğrencileri, yıkıma uğrayan, çetin ve hafif hasar düz yapıları durumunda inceledi.

Canik Belediyesi, Samsun’üstelik öğrenimlerine bitmeme eden yapım mühendisliği bölümü öğrencilerini kıran bölgesine götürdü. Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı yoluyla, depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’a uğurlanan yapım mühendisliği bölümü öğrencilerinden oluşan gönüllü düz tetkik ekibi, bölgede alanında ehlivukuf isimler eşliğinde depremlerde yıkıma uğrayan, ciddi ve belli belirsiz hasar düzlük yapıları yerinde inceledi.

Yapısal kusurlar ve ihmaller değerlendirildi

İnşaat mühendisliği bölümü fahri düz inceleme ekibi, Kahramanmaraş’ın tarz Onikişubat ilçesinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mühendislik ve Mimari Fakültesi Dekanlığı koordinesinde, Canik Belediyesi Fen İşleri Müdürü Hamza Abdurrahmanoğlu eşliğinde bölgede kâin yapıların hasar ve katabolizma nedenlerini yerinde gözlemledi. Bölgenin topoğrafik yapısını inceleyici grup, yıkıma ve hasara uğrayan yapılarda, strüktürel kusurları ve ihmalleri değerlendirdi.

Öğrencilerden Ilbay Dağlı’ya görüşme

Bölgede mevcut yapılarda incelemelerde mevcut fahri meydan inceleme ekibi, sarsıntı bölgesinde koordinatör ilbay kendisine fariza fail Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’yı görüşme etti.

“Gene yaşamamak namına dersler çıkarmalıyız”

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, öğrencilerin hareket bölgesinde gerçekleştirdiği incelemelerle yapıların hasar ve yadımlama nedenlerini yerinde inceleyerek deneme kazandıklarını kaydetti. Sandıkçı, “Öğrencilerimiz yer sarsıntısı bölgesinde yıkıma uğrayan ve hasar alan yapıları durumunda incelediler. Bina alanında akademik ve uygulamalı icraat gerçekleştirmiş isimlerle bölgede yıkıma uğrayan, hasar düzlük yapıları gözlemlediler. Bu yapıların yapısal kusurlarını sahada incelerken tıpkı zamanda akademik adına birlikte değerlendirdiler. Öğrencilerimiz bu incelemeler neticesinde mesleksel kariyerleri öncesinde koskocaman tecrübeler kazandılar. Yaralarımızı bütün gelişigüzel sarıyoruz. Fakat yaşanabilecek afetlerde gine büyük kayıplar yaşamamak adına dersler çıkarmalıyız. Cenab-ı Tanrı ülkemizi ve milletimizi temas türlü afetten sıyanet etsin. Bizleri tıpkı daha böyle büyük afetlerle yüz yüze bırakmasın” dedi. – KAHRAMANMARAŞ

Share: