Mevsimsel Çaykur İşçisi: “İnsanca Sürmek İçin Kol İstiyoruz”

GENÇAĞA KARAFAZLI

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Iye Ağbaba ve Trabzon Mebus Ahmet Kaya, Rize’dahi sezonluk ÇAYKUR işçilerini dinledi. İşçi Orhan Sancaktutan, “6 ay çalışıp 6 ay geçinemiyoruz. Şu anda tıpkı hafta sonraları dışarıdayız. 6 ay boyunca biz bu enflasyona elbette dayanacağız, zahir geçineceğiz? Tığ takım istiyoruz. İnsanca süregelmek üzere kol istiyoruz” dedi.

ÇAYKUR’üstelik etkin yaklaşık 10 bin mevsimlik işçi geçen hafta Rize Cumhuriyet Meydanı’nda kol talebiyle miting düzenlemiş, hükümetin kendilerine kadro vermemesini protesto etmişti. İşçiler, mitingde ihtilaf partilerinin kendilerine topluluk çıkmasını istemişti. CHP Umumi Başkan Yardımcısı Iye Ağbaba ve Trabzon Saylav Ahmet Kayaç dün Rize’ye giderek öğür memleket örgütünde ÇAYKUR sezonluk işçileriyle benzeri araya geldi, işçilerin sorunlarını dinledi.

“İNSANCA DAIM OLMAK İÇİN GRUP İSTİYORUZ”

İşçilerden Orhan Sancaktutan, CHP milletvekillerine yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

“6 ay çalışıp 6 kamer geçinemiyoruz. Şu anda bir hafta sonradan dışarıdayız. 6 kamer süresince tığ bu enflasyona kuşkusuz dayanacağız, nasıl geçineceğiz? Tığ kol istiyoruz. İnsanca varagelmek üzere takım istiyoruz. 40 daha beklemem geçişsiz ki mütekait olayım. Bu dahi 40 yaşayacağım anlamına gelmez zira şu anda da ayaklarımda romatizma ağrıları başladı. Mülk yetmez Allah’a kalık işte. Tığ şu anda doğrusu zor olmayı beklemiyoruz. Tığ altı kamer çoluk çocuğumuzu kuşkusuz geçindireceğiz onun peşindeyiz. Bize ayrımsız çıkar yol bulsunlar. Bu ÇAYKUR işçisini mağdur etmesinler.

“ÇOLUK ÇOCUĞUM VAR FAKAT İŞ- KIRAT KAPILARINI BİZE KAPATTI”

6 ay yersiz kalınca bizden işsizlik primi kesiyorlar amma bize kışın hiçbir öz yatırmıyorlar. İşsizlik maaşı denilen hiçbir molekül namevcut. Bizden vergileri zaten kilolu ayrımsız şekilde kesiyorlar. Biz on bin lira görünüyor ancak yedi bin lira mahiye alıyoruz. Şeş ay gereksiz kalınca herhangi bir yerde çalışamıyoruz, İŞKUR bile akseptans etmiyor. Eksantrik ayrımsız vadi de akseptans etmiyor zira ÇAYKUR’dahi askıda göründüğümüz amacıyla insan literatür ihtiyacımız var size diyor. Yaz çıktıktan bilahare seni hangi yapabilirim diyorlar. Bu kat bile hareket imkanı bulamıyoruz. İş konusunda çok gravite çekiyoruz, kışın hiç kimse iş vermiyor. İŞKUR’a gidiyoruz o dahi kapısını kapatıyor bize diyor kim ‘siz ÇAYKUR’da çalışıyorsunuz iş veremeyiz’. Mecmu ÇAYKUR geneli 10 bin kişiyiz. Aileleriyle beraber milyonları aşıyor. Elden aynı ÇAYKUR işçisi yerine değil bunların aileleri var. Benim çoluk çocuğum var, arkadaşımın dört modül çocuğu var. Kışın altı ay elbette geçineceğiz onun hesabını yapıyorum ego şu anda.”

“AĞLAYARAK KENDİMİZE Mİ ACINDIRALIM?”

“Çocuklarımı okutmam lazım fakat onlara verecek param namevcut ağlayarak kendimizi mi acındıralım” diyen iştirakçi Turgay Ergün ise şunları söyledi:

“Dört kesim çocuğum var ikisi ortaöğretim okuyor, felek olursa onları okutup vatana devlete okşayıcı enik yapmaya çalışıyoruz ama bu şekilde bu desteklerle ego o çocuklarımı hangi büyüklüğünde destekleyebilirim? Bilhassa bu ekol zamanı tığ süreduran kalıyoruz. Benim çocuğumun zaman evden çıkması benim rastgele dönüş ona 50 lira harçlık vermem söylemek. İkisine 100 teklik. Tığ kuşkusuz geçinelim, elbet yaşayalım, ne yapalım? Ağlayalım üstelik mı kendimizi acındıralım ben bunu anlamıyorum. açık açık konuşuyoruz söylüyoruz, kimesne zevkine gitmiyor oraya buraya, savmak arayışı içerisindeyiz. Ben şuna bile razı geldim bana çakılı minimum ecir versinler 12 ay yapsınlar beni. Çakılı asgari sevap versinler değme kamer versinler. En azından seçme kamer geliyor derim. Bugün cesaret arzulamak amacıyla bankaya gittiğimizde 20 bin liralık yüreklilik istiyor ÇAYKUR çalışanı adamlar zahmetli kefil getir diyorlar, insan namına birlikte koymuyor bizi bankalar. Kışın eş evine rızık algı çoluk çocuğu var gidiyor değme bakkaldan veresiye alıyor filhakika şeş ay bir bakkal onu dalavere ediyor. 6 sonra işe girince çalıştığı haliyle gene o borcuna gidiyor. Tıpkı birlikte bizim maaşlarımızı faziletkâr gösteriyorlar, diyorlar kim 6 kamer çalışıyorsunuz ama 12 ayak tabanı istikbal ediyor maaşınız. Tekaüt olan var 20 bilahare ebedî uyku etti. İki yaşama kendi fabrikamızdan uygun yaşadık âdem zor oldu bundan sonra evine gitti ‘mütekait oldum böylelikle şükür’ dedi haberini aldık ki âdem ölmüş.”

“YAŞADIĞINIZ KOŞULLAR İNSANLIK DAVETKÂR”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Veli Ağbaba, işçilerin sorunlarını dinledikten sonradan şu açıklamalarda bulundu:

“Genel Başkanımız bu konuyu bizzat biliyor, İl Başkanımız sonsuz gündeme getiriyor bizimle da paylaşıyor. Köle bunu 11 Kasım’bile Traksiyon Bütçe Komisyonu’nda Iş Bakanlığı’nın bütçesi var inşallah onu Trabzon Milletvekilimiz Ahmet Kayaç ile birlikte gündeme getiririz. Hoşur haricen bakınca, söylenince sözde şişman tıpkı lütufmuş üzere sunuluyor bu ÇAYKUR’birlikte çalışmak ancak sizin yaşadığınız koşullara bakınca âdemiyet dışı koşullar. 6 kamer çalışıyorsunuz 6 ay çalışamıyorsunuz. Elan ilk size sunulan haklar var. 9 ay 20 dönem bir nice kurumda bu uygulanıyor amma sizde uygulanmadığını biliyoruz. Altı ay çalışıyorsunuz sair altı kamer çalışamıyorsunuz, çalışmanız adeta yasak, meşgul gözüküyorsunuz ama çalışmıyorsunuz. Bu sorunun katiyen çözülmesi geçişsiz mefret bir kütle, majör bire bir aynı. Fakat partimiz, örgütümüz daim destek veriyor başka STK ve partilerin bile desteğini kabul etmek geçişsiz. Rize kamuoyunun desteğini ahzetmek geçişsiz. Siz Türkiye’nin arz iyicene çaylarını üretiyorsunuz, ihtimal dünyanın sunma domuzuna çayını üretiyorsunuz. Türkiye bugün o keyif çaylarını içiyorsa sizin sayenizde içiyor. Dolayısıyla sizin bile emeğinizin karşılığını almanız gerekiyor. Hem Umumi Başkanımıza ileteceğiz kim konuyu biliyor hem bile TBMM’de gündeme getireceğiz 11 Kasım’da siz birlikte izleme edersiniz. Umarım Mesai Bakanlığı’ndan de tıpkı belirgi alırız ama daha maalesef demin kamuda çalışan henüz evvel takım dışı kalık taşerona kol tartışılıyor, tığ dahi bunu gündeme getiriyoruz. Orada da iri mezalim var. Burada işvereniniz çap sonuçta, fehamet adeta çalışanlarını köleden mavera kullanmaya çalışıyor bu birlikte akseptans edilebilecek bir şey değil bunu gündeme getirip izlem edeceğimizi bilmenizi istiyoruz.”

“SIKINTIYI YAŞAYANLARA MI YOKSA KOMİSYONDA BİZE ANLATILANLARA MI İNANALIM”

Trabzon Saylav Ahmet Kayaç şu ifadelere saha verdi:

“ÇAYKUR Umumi Müdürü’ne, umumi heyet üyelerine bu meselelerden birkaç ilk bize anlattığınız hep bu meseleleri ilettim. Bana söylenen, sizlerden kesilen başıboşluk ödeneği meselesini anlattığımda bana dediler ki ‘Hayır vekilim size kavisli bilgi veriliyor, öyle aynı öz namevcut.’ Şimdi uygun bu sıkıntıyı zinde insanların anlattığına mı inanalım, komisyonda bize anlatılana mı? KİT Komisyonu’nda bunu gündeme getirdiğimde bana bunu söylediler. ‘Size kavisli hikmet mevdu, maaşlarından başıboşluk kesintisi yapmıyoruz’ dediler. Şimdi bugün Türkiye’nin zarfında bulunduğu iktisadi koşullara baktığımız antlaşma aynı yıl sakır sakır müteharrik tıpkısı insan da geçinemezken bu insanlar ilkokul ay yirmi dokuz dönme fiilen elbet geçinsinler? Bütün elini vicdanına koyup bu meselenin üstünde durması lazım. Yine KİT yarkurul görüşmelerinde, Say Bakanlığı bütçe görüşmelerinde bu meseleyi ciddiyetle takip edeceğiz. Bize ilettiğiniz bu sadık taleplerinizi, insanca hayat dayalı sahih taleplerinizi sizin adınıza gündeme getireceğiz. Ekip hakkınızı almanızı, avarelik ödeneği hakkındaki mağduriyetinizi orada sizler yerine dile getireceğiz.”

Share: