Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Şırnak paylaşımı

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gelgel, Şırnak’ta gerçekleştirilen çalışmalara ilişik, devletin Şırnak’ta vakit kaybetmeden terörün açtığı çukurları kapatmadığını, Şırnak’ı ayağa kaldırdığını belirtti.

Bakan Kurum, içtimai medya hesabından Şırnak’ta yapılan inşa ve ihya çalışmalarına ilgili paylaşımda bulundu. Gelgel, “Devletimiz Şırnak’ta hemen terörün açtığı çukurları kapatmadı, Şırnak’ı ayağa kaldırdı! 10 binden çok göz, gelişim yeri ve okulla şehrimizi yeniden imar ettik, düz yazı ettik, canlandırma ettik. Hizmetlerimiz evire çevire Şırnak’ımıza aynı başka yakıştı.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Alım, paylaşımında kentte yapılan çalışmalara ilişik videoya dahi meydan verdi.

Videoda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla Şırnak’ta başlatılan mamure ve ihya çalışmalarıyla kentte iri ayrımsız transformasyon sağlandığı vurgulanarak, kentte 10 bin 155 ev, 738 işyeri, 18 meslek ve 9 cami yapıldığı aktarıldı.

Şırnak Valisi Osman Âlim, videoda Şırnak’ta yapılan çalışmalarla ait bilgi vererek, “Oyuntu eylemleri sırasında ilimizin hemencek derhâl merkezinin neredeyse hepsi yıkıldı ve pimpirik ayrımsız kent haline geldi. Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız bu süreç içerisinde herhangi bir şeyiyle ve hep imkanlarıyla beraber ilimize geldiler ve ilimizde konutları yıkılan vatandaşlara hane, iş yerleri yıkılan vatandaşlara işyeri yaptılar.” ifadelerini kullandı.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Şırnak İl Müdürü Ahmet Mecnunca üstelik zelzele yönetmeliğine uygun kuvvetli temellere güçlenmiş birinci sınıf binalar yaptıklarını belirtti. Yapılan binalarda insanların erinç ve yürek içerisinde oturduğunu dile getiren Delice, şunları kaydetti:

“Yaptığımız bilcümle çalışmalar neticesinde Şırnak’a gelen herkesin gözlerine inanamadığı aynı şehri düz yazı ettiğimizi düşünüyorum. Sunu önemlisi deprem yönetmeliğine akıllıca kuvvetli temellere oturmuş nitelikli binalar yaptık. Yapmış olduğumuz binalarda insanlar erinç ve yürek içerisinde oturmanın mutluluğunu yaşarken ferasetsiz dönüşleri üstelik çok müspet alıyoruz. Cizre ilçemizde ise camileriyle, okullarıyla, hastaneleriyle yepyeni benzeri kent nesir ettik.”

“Eskiden köy gibiydi, şimdi Şırnak site oldu”

Videoda, Şırnak’ta cıvıl cıvıl vatandaşlar üstelik duygularını şöyle dile getirdi:

“Tığ da çocuklarımıza benzeri dönüş böyle bire bir kavuşum olacağını manzara edemiyorduk. Çıkmaz sağlıklaştırma çalışmalarıyla binaların aut cepheleri yenilendi. Baziçe alanları, parklar, yürüyüş yolları yapıldı, sosyal alanlar arttırıldı. Bir Vakitler köy gibiydi, demincek Şırnak şehir oldu. Şu dakika Şırnak, İstanbul’a, Ankara’ya mail sosyal hayat alanlarına döndü. Sakim yok, Şırnak’ta maşallah. Cesamet yapıyor.”

Share: