Matbuat İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, Bursa’da konuştu Açıklaması

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, “Hile marifet, dezenformasyon ve beşinci dal faaliyetlerinde basınımızı aynı şalter üzere kullanmaya çalışanların Matbuat İlan Kurumu’nu misyon alması bizler üzere şaşırtı değil. Unutmayalım kim burada yer büyük zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilgili tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla mücadele etmeli ve emin olduğu günlere gine kavuşmalıdır.” dedi.

Erkılınç, BİK vasıtasıyla kentteki benzeri otelde düzenlenen “Ceride Sahipleri ve Temsilcileri Havza Toplantıları”nın açılışında yaptığı konuşmada, BİK’in, vatandaşın domestik ve lehçe haberlere ulaşması için halkoyu görevi üstlenen yerli gazetelere tavassut hizmetleri soldurmak üzere kurulduğunu hatırlattı.

BİK’in akıbet dönemlerde adının sık sık gündemde düz almaya başladığını belirten Erkılınç, teşrinievvel ayında bire bir posta elan Meclis’e ati Matbuat Kanunu teklifinin gündeme gelmesiyle BİK’in lacerem şekilleneceği konusunun konuşulduğunu aktardı.

Cavit Erkılınç, akıbet kanun teklifi çerçevesinde BİK’in amme kurumu olmasına karşın farklı zemine çekilerek bir nice tartışmanın öznesi haline getirilmeye çalışıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Başkaca Basın İlan Kurumu üzerine medyayı külfet altına almak amacıyla kurulmuş yeni aynı gurur imajı çiziliyor. Basın İlan Kurumu, 1961 yılında kuruldu. Amacı resmi ilanların adil ayrımsız şekilde dağıtılmasıydı. Tahminî 60 yılı çok sürede, rastgele dönemde fikir ve muhteva farkı gözetmeksizin vasıtalık hizmetini başarıyla yürüttü ve inşallah yürütmeye üstelik devam edecek. Zaman BİK’in galiba odaklar aracılığıyla yıpratılmaya çalışılması bizi hiç dahi şaşırtmıyor. Akıbet 20 yılda Türkiye’nin dâhilen ve dışarıdan kuşatılmaya çalışıldığı gelişigüzel dönemde iletişim araçları kullanışlı tıpkı aparat adına göründü. İnanıyorum ki bu nitelik vatanını, ülkesini seven, halkıyla hoşgörülü olan sizleri dahi ziyadesiyle rahatsız ediyordur. Yalan bilgelik, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı tıpkısı açkı gibi kullanmaya çalışanların, Basın İlan Kurumu’nu kasıt alması bizler amacıyla şaşırtı değil. Unutmayalım kim burada sunma nazik zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilişik tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla mücadele etmeli ve emin olduğu günlere esasen kavuşmalıdır diyerek beklenti ediyoruz.”

“BİK, Türk basınının sunu büyük destekçisidir”

BİK’in fariza ve yetkilerinin galiba olduğuna değinen Erkılınç, kurumun bunların dışına çıkarak siyasi karar alması, iletişim araçları kuruluşlarının cezalandırılmasının maharet adına dahi mevzuat yerine de olabilir olmadığını söyledi.

Erkılınç, “Basın İlan Kurumu, ayrımsız cezalandırma kurumu değildir. Türk basınının bildirme iri destekçisidir. Bizler gurur olarak basına olan desteğimizi arttırarak devam ettirmenin yollarını arıyoruz. Domestik gazetelerimizi geleceğe taşıyacak projeksiyonu ortaya koymaya çalışıyoruz. Basın İlan Kurumu’nun ceza ödeme yetkisi yoktur. Sıfır bir yetkinin eyleme dönüşmesi bile cins değildir. Biz seçme ceride yahut dergiyi cezalandıramayacağımız gibi ödüllendiremeyiz. Basın İlan Kurumu tek gazeteye ayrımcılık yapamaz.” diye konuştu.

“Kül gayretlerimiz matbuat kuruluşlarımızı kullanılmamış çağa hazırlamaktır”

Evcil ceride sahiplerinin, işlerini geliştirmeleri, sadece matbu yayınlarla kalmayıp internet gazeteciliğine yönelmesi gerektiğine meni eden Erkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın genişlik koca gazeteleri basılı yayınlarının yanı sıra yatırımlarını dijitale bile yönlendiriyor. Çünkü şişman ve cebin konulamaz bire bir sayısal inkılap yaşanıyor. Ayakta eğleşmek üzere değişim ve dönüşüm araç. Kadim kültürümüzün taşıyıcı unsurlarından hattatlar detaylı süre matbaanın gelişini geciktirdi. Ancak değiş o dönemde birlikte kaçınılmazdı. Zaman dahi bu değiş kaçınılmaz. Hattatlar cebin çıkıyor diye niteleyerek matbaanın gelişini çelmek gibi olamadığı kabilinden bugün için bile dijitalleşmenin gelişiminin engelleneceğini tığ düşünmüyoruz. Serencam iki yıl süresince internet haberciliğinin geliştirilmesi, kullanılmamış medya reklamcılığının geliştirilmesi, matbuat işletmelerinde bilgi güvenliği ve siber asayiş bilinçlendirme eğitimi, domestik basına reklamcılığın geliştirilmesi, dijitalleşme ve içtimai medya eğitimi antetli eğitimler düzenleyerek destekçisi olduğumuz tamam basın kuruluşlarının dijitale geçiş süreçlerinde delalet ettik. Tüm gayretlerimiz matbuat kuruluşlarımızı eskimemiş süt kuzusu hazırlamaktır.”

Bakir yasayla genel ağ siteleri bile mütemadi eser sayılacak

Erkılınç, ekim ayında TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi planlanan Matbuat Kanunu ile Gâh Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin, medya ve siyasetin bir kesimi aracılığıyla bilinçsiz aynı şekilde çarpıtıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bebek basamak uyduran tensikat sansasyonel tartışmaların gölgesinde kaldı. ‘Sansür yasası’ kılıfıyla hesaplı karalama operasyonlarına maatteessüf bazı yerel gazetelerimiz bile katıldılar. Yasanın ertelenmesiyle geçmiş 8 ayda yürütme müdürlüklerimize ilişkin menkul ve yurt ilanlardaki adetsel kaybımız 4 binden aşkın. Sizleri sansürle korkutanlar bu kaybın yerine hangi koydular? Farklılık teklifinin basın camiası üzere getirdiği yer koca yenilik, genel ağ vukuf sitelerinin mütemadi nişane kapsamına alınmasıdır. Bundan Sonra internet siteleri de kesiksiz nişane sayılacak, resmi car yayımlayacak ve çalışanları basın kartı alabilecekler. Yasa çıktığında resmi car yayınlama hakkı mevcut gazetelerimize ilgili genel ağ sitelerinin bittabi kazanılmış hak anlamında tıpkısı ayrıcalığı üstelik olacak. Bura haddinden fazla oylumlu. Yani bakir sâdır aynı internet sitesiyle mukayyet basından internete geçenlerin aralarında bire bir farkın olması gerektiğini düşünüyoruz. Kanun çıktıktan sonra bununla ilişkin mevzuat çalışmalarımızı yapacağız.”

Bursa İlan Kurumu Bursa Yazıhane Müdürü Ebubekir Günel birlikte antlaşma mefhumu gözetmeden, gazetecilerin taleplerini karşılayabilmek adına gerektiğinde ilgililerle iletişime geçerek çözüm üretmeye çalıştıklarını anlattı. Mevzuat kurallarının uygulanmasını sağlamaya müteveccih tedbirler aldıklarını vurgulayan Günel, düzenlenen toplantının hem hisse senedi birliğin gelişmesine ulama sağlayacağını hem bile gelecek altın fikirleri dinlemeye açkı olacağını aktardı.

İlki Bursa’üstelik gerçekleştirilen, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya bölüm el müdürleriyle evcil ceride sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı havza toplantısı, soru yanıt ve öneri bölümüyle bitmeme etti.Share: