Kıtlık grevindeki doktor 27 günde 15 kilogram kaybetti

Bursa’nın Mudanya ilçesinde yapacağı hastanenin projesini belediyenin fek ettiği gerekçesiyle kıtlık grevi özne Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Dr. Kayhan Turan, aşındırmak yediği iddialarını yalanlarken, 15 kilogram verdiğini söyledi.

Mudanya Mütakere Meydanı’nda kıtlık grevinin 27. gününde kendisine destek veren kalabalığa seslenen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Kayhan Turan, siyasi partilerden destek göremediğini söyledi. Yemek yediği ve kilo aldığı iddialarını yalanlayan Turan, “Kıtlık grevi sırasında dev benzeri proje anlattım. Onlarca öneri ve düşünüm dile getirdim. Kanıtlar gösterdim. Neyin bol olacağını, bizi bekleyen tehlikeleri gözler önüne serdim. Bunları bol niyetle çıkarmak isteyenler, sorular sordu açık açık karşılık verdim. Ego 27 gündür takkadak su içiyorum. Hiçbir madde yemiyorum. Ser kilom mahsus. Bugün birlikte muhtemelen. Kıtlık grevine başlamadan önceki seçkin iki tümen ile dahi benzeri bağlanak sağlamaya çalıştım. Engelleri aşamayınca 13 Gücük Ay 2023 tarihinde kıtlık grevine başladım. Gönlü akman, aklı akilane etkin vatandaşların kâffesi tümen, kuruntu, inanç farkı gözetmeden bana destek oldu” dedi.

AK Fırka ve CHP Bursa yer başkanlıklarını ülfet ettiğini belirten Dr. Turan, “Mudanya’de dayamak istediğim hastane projesini ve bugüne büyüklüğünde geçirdiği evreleri hikâyelemek istedim. Tabiatıyla kıtlık grevi etme sebebini da kendilerine açıklama edecektim. Depreme hazırlık üzere yapılacak çalışmalar bindi yüklemek istediğimi, kendilerinin da desteklerine ihtiyacımız olduğunu bildirecektim. Bunun yanında, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a koymak üzere birer dosya teyit edecektim. Böylece Mudanya’bile inşa etmek istediğimiz ortopedi hastanesi ile ait cümle detayları en son makamlara iletebildiğimden emniyetli olacaktım. Amma benimle görüşecek tıpkı izinli bulamadım” diye konuştu.

Açık grevi boyunca yaşadığı sıkıntıların beraberinde bir nice konuyu kamuoyunda duyurduğunu aktaran Dr. Turan, “Bu savaş sadece nefsimle iradem ortada olsaydı süssüz olurdu. Geçen 27 günde 15 kilo kaybettim. Bu süre ortamında benzeri sefer hastaneye kaldırıldım. Değerli aynı ağabeyimin annesi irtihal etti. Zabıta operasyonunu evet birlikte gelgel durumunun zorluklarını ise saymıyorum. Ama benim yaşadığım güçlük ya bile neler çektiğim değil, bu eylemin ülkemize ve bölgemize kazandırdıkları elan aşkın konuşulmayı hak ediyor. Bu eylemle, Muhtemel Marmara depremine dikkat çekmiş oldum. Tahmin edilen sürenin son altı yılına girilirken hazırlık yapmadığımız nazik yıkımı hatırlatırken, önlem almanın depreme dayanıklı kentler yapmak, depremde yıkılmayacak binalar yapmak anlamına geldiğini gözler önüne serdim. Deprem sonrasında yeryüzü haddinden fazla gerekseme duyulacak yapıların başında mevrut hastanelerin lacerem yıkılıp, hizmet veremez arkaç geldiği dokunaklı ayrımsız şekilde görüldü. Marmara bölgesinde, Mudanya’dahi depreme dayanıklı, bir ortopedi hastanesinin ne kadar manidar ve muktezi olduğunu cümle kamuoyuna anlatabildim. Mudanya’birlikte bina etmek istediğimiz ortopedi hastanesi için yıllardır iri aynı ceht ile çalışıyorum, adeta savaşıyorum. Şimdiye kadar kimsenin farkında olmadığı bu mücadelede kimlerle, hangi ile, nasıl kumpaslar ve yapışkan ittifaklarla uğraştığım gözler önüne serildi. Bütün bunları şerha döndüğünce, sağlığım halk verdiğince anlatmaya çalıştım” şeklinde konuştu.

Susurluk Belediyesi’nin 27 dönümlük alanı hastane için tahsis edebileceklerini bildirdiğini belirten Turan, “Ben, depreme dayanıklı ortopedi hastanesinin önemi ve değerini, Mudanya şehremaneti başkanına anlatabilmek üzere açlık grevi yaparken, Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Cenup, şifahane amacıyla 27 dönümlük ayrımsız alanı tahsis edebileceklerini bildirerek, ülkeme ve insana olan inancımı, güvenimi tazeledi. Halkıma ve bilime hizmet için alçak verdi. Daima minnetle hatırlayacağım, Susurluk üzere kalbimde genişlik koyu bağıntı hisleri taşıyacağım” dedi.

Dr. Kayhan Turan, serencam olarak kıtlık grevine devam edeceğini ve 14 Mart Tababet Bayramı’nda tekrardan basın açıklaması gerçekleştireceğini belirtti. – BURSA

Share: