Kavuşum 150 metre altındaki 5 bin almanak sodyum klorür mağarasında ders

Içtima 150 metre altındaki 5 bin yıllık sodyum klorür mağarasında öğüt

ÇANKIRI – Çankırı’bile darülfünun öğrencileri, içtima 150 metre altındaki 5 yıllık Çankırı Saha Şeş Tuz Şehri’nde öğüt işledi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Azık Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, öğrencilerle birlikte Çankırı’da mevcut 5 bin almanak Vadi Şeş Tuz Şehri’nde ibret işledi. Öğrencilerin selektif adına aldıkları “her yönüyle tuz” dersi çerçevesinde sodyum klorür mağarasında işlenen derste Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, sodyum klorür madenin oluşumu, tuzun Türkiye üzere önemi, Çankırı tuzunun özellikleri anlatıldı. Derse katılan öğrenciler sodyum klorür mağarasının özen calip özellikleri için de hikmet sahibi oldu.

“Öğrenciler oldukça ilgililer”

Öğrencilerin derse çetin bağ gösterdiğini rapor fail Ercoşkun, “Çankırı tuzunun özellikleriyle ilişik öğüt yapıyoruz. Tuz hakkında birkaç yazı, beş altı kitap yazmış birisi yerine bu konuda öğrencilerime yararlı olabileceğimi düşündüğüm üzere bu dersi açtım ve öğüt kilolu yürekten karşılanıyor. Sınıflarımızın alabildiği büyüklüğünde öğrenci alabiliyoruz. Öğrenciler birlikte berenarı ilgililer. Üniversitemiz bulunduğu coğrafyadaki değerleri değer iaşe etmek bu değerleri aramak çevrim yüzüne çıkartmak kabilinden bir vizyonu, bir misyonu bulunmakta. Bu sebeple birlikte Bu ders üniversitemiz için de kebir aynı ibret namına değerlendiriyoruz” dedi.

“Çankırı tuzunun mineral birikimini çalışmalarımızda ortaya çıkarttık”

Tuzla ait yaptığı çalışmalara üstelik değinen Ercoşkun, “Elimizden geldiği kadar havari olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından ve hatta dünyanın dört bir yanından öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerle 5 şerha faziletkâr lisans tezi tamamladık. Bu arkadaşlarımızdan 2’si Cubitili. Arkadaşlarımızdan birisiyle tuzdan oluşmuş tıpkı çöl olan Danakil Çölü üstüne çalıştık. Cibuti’nin şimal bölgesinde bulunuyor. Bir de Esas Gölü ait bire bir mesai yaptı.. Bulunduğumuz madenle ilgilendiren, Germece tuzlarıyla ilgilendiren faziletli lisans çalışmaları gerçekleştirdik. Çankırı’dahi satılan Çankırı tuzlarıyla ait benzeri mesai gerçekleştirdik. Adeta Çankırı tuzunun imzasını veya Çankırı tuzunu Çankırı yapan mineral birikimini çalışmalarımızda ortaya çıkarttık” diye niteleyerek konuştu.

Öğrenciler ise tuzu temas yönü ile ele aldıkları dersin oldukça keyifli geçtiğini söyledi.

Share: