Kars’ta yer sarsıntısı tatbikatı gerçeği aratmadı

Kars’ta sarsıntı tatbikatı gerçeği aratmadı

KARS – Umum Türkiye’üstelik olduğu üzere Kars’ta birlikte “Deprem Anı Çök-Kapan-Tutun ve Boşaltma Tatbikatı” yapıldı.

AFAD Başkanlığı ve Ilmek İşleri Başkanlığı hareket birliğinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Din İşleri Başkanı Yüce Erbaş’ın 81 ile eşzamanlı düzenlenen tatbikat, Müftü İlyas Gümüş Yatılı Kız Kuran Kursu’nda, Vali/Uray Komutan Vekili Türker Kimsesiz, İl Müftüsü Hamza Saraka, Rektör Prof. Dr. Hüsnü Kapu, AFAD ve Umke ekipleri, müftülük personeli ile ağırşak öğrencilerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Müftü İlyas Gümüş Yatılı Kız Kuran Kursu’nda gerçekleştirilen manevra, gerçeği aratmazken, öğrencilerin sirenlerin çalmasıyla gelişigüzel çök-dubara-tutun ve tahliyeyi tam anlamıyla yapması kameralara yansıdı.

Tatbikat böylecene gazetecilere açıklamalarda mevcut Ilbay/Şehremaneti Başkan Vekili Türker Garip, “Zaman depren tatbikatı yaptık. Depremler ülkemizde üstelik, dünyada da arada bir hareketli olan mübrem afetler. Bu afetlerden sığınmak, birey güvenliğini, mal güvenliğini sağlanması amacıyla akıbet etap ehemmiyet taşıyor. Bizler hareket öncesi alacağımız tedbirlerle, depremlerin, afetlerin yıkıcı etkilerini bildirme organ indirebiliriz. Bunun için hem yetişek hem tatbikatlara iri ehemmiyet veriyoruz. Amacımız tabi afetlere dirençli güçlü aynı toplum rekzetmek. Facia meydana geldiğin dahi buna dayanım nail, afetin etkilerini giderilmiş edebilmiş, ayrımsız topluluk depremin yıkmacı etkilerini ortadan kaldıracaktır” dedi.

Öksüz, “Bugün 18 Kuran Kursumuzda müftülüğümüze mecbur bire bir anda, tıpkı zamanda de İçişleri Bakanımızın ve Ilmek İşleri Başkanımızın de katılımıyla 81 ilde eşzamanlı namına bu tatbikatı gerçekleştirmiş olduk” diye konuştu.

Kars’ta eşzamanlı adına 18 Kuran kursunda planlı deprem tatbikatında öğrencilerin olası durumlara hazır oldukları görüldü. Kentte bu asıl tatbikatların sıkça yapılacağı öğrenildi.

Share: