Kars’ta 26 yıldır dede mesleği arıcılık yapıyor

Kars’ta 43 yaşındaki tıpkı yaşama 26 yıldır dede mesleği olan aracılığı yapıyor.

Kars’ın Digor ilçesinde babasından ve dedesinden devraldığı arıcılık mesleğini 26 yıldır eden 43 yaşındaki Uğur Suner, 17 yaşından itibaren babasından devraldığı arıcılık mesleğini severek yaptığını kaydetti.

Bin 900 rakımlı Digor yaylasına ilkbaharda Iğdır’dan getirdiği 300 kovanın bal hasadına başlayan 3 bala babası Misyon Suner, yüzüne taktığı hususi maskeyle kovanların beyninde tütün çıkaran körük sayesinde arıları uzaklaştırıyor. Çalışanlarla gelişigüzel biricik biricik petekleri çıkararak ve kutulara koyan Suner, 3 kuşaktan beridir ağababa mesleğini icra ederek ailesini geçimini sağlıyor.

17 yaşından beri ata mesleğini yapan müstahsil Maksat Suner, “Arıcılığı ilkbahar bakımını yaparak Iğdır’da başlatıyoruz bilahare özlük yaylalarımıza tahminî bin 900 rakımlı yerlere getirip daha bilahare zamanı gelince hasadını yaparak ballarımızı alıyoruz. Tanrı bu sene herkese nasibini verdi bize bile verdi haddinden fazla şükür. Bu yıl esbak yıllara bakarak mahsul iyiydi, esbak yıllar çok kuraktı çiçek yoktu ve yağışlardan belde etkilendi, bu sene yağışlar güzeldi. Şuanda 300 kovanımız var, ovan başı ortalama 10 kilogram örgensel ve karakovan bal aldım” dedi.

Öte yandan Kars’ta 2018 yılında Türk Patent ve Ayraç Kurumu tarafından coğrafi meni belgesi sunulan Kars Balının hasadına başlanıldı. Tahminî 3 kamer önce kentin muhtelif yaylalarına bırakılan 700 arıcıya ilişik 65 bin kovanda bu sezon bin 730 titrem bal üretimi yapıldı.

Kentte, has balın kilosu 250 liradan kamera bularken, karakovan balının kilosu ise 500 liradan satılıyor. – KARS

Share: