Kadın oto lastikçi Çağla maharetli, bunaltıcı mücahede harcıyor

Kadın oto lastikçi Çağla maharetli, ağır sıklet faaliyet harcıyor

EDİRNE – 1 Antrakt Perşembe günü başlayıp 1 Nisan 2023’te sona erecek olan zorunlu kış lastiği kuralına yöntemsiz sürücülere bin 152 lira ceza kesilecek. Uygulamanın başlamasına mahdut eyyam kaldığında, Edirne sanayisinin karı oto lastikçi ustası Çağla Dobranyalı pahal mücahede harcıyor.

1 Mesafe bakımından Türkiye genelinde şita lastiği arızi zorunluluğu başlıyor. Yaya ve yük taşımalarında geçer araçlar, bu tarihten itibaren kış lastiği vurmak zorunda kalacak. Şita lastiği zorunluluğuna uygunsuz araçların sürücülerine 1152 liralık ukubet kesilecek. Mecburi kış lastiği uygulamasına günler kaldığında oto lastikçilerde derya yaşanıyor.

Edirne sanayisinin oto lastikçi ustalarından biri olan ve endüstri sitesinin ‘Yengesi veya hasis ablası’ adına aşina Çağla Dobranyalı birlikte ağırbaşlı mücahede harcıyor. Evli ve 1 çocuk annesi Çağla Dobranyalı, başarıyla sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor. ‘Sanayi sitesinde eş olur mu?’ algısını bodur sürede kıran Çağla maharetli, şita lastiği uygulamasına sayılı günler kala deniz yaşadığını söyledi. Sakıncasız ve kıvrak tıpkısı gidiş geliş için kış lastiğinin balaban olduğuna değinen Çağla Dobranyalı, kış lastiğinin avlu kurtardığını belirtti. Kış lastiğini buzlu ve ıslak zeminde destekleme görevi sağladığını anlatan Dobranyalı, “Kış lastiği sahn kurtarır, lütfen boşlama etmeyin” diyerek, sürücülere çağrıda bulundu.

‘Sanayi sitesinde kadın olur mu?’ algısını kısa sürede kırdığını ve artık sanayi sitesinin ‘Yengesi veya amiyane ablası’ olduğunu belirten Dobranyalı, yaptığı işle kadının seçme yerde olabileceğini gösterdiğini anlattı. Dobranyalı, karı işi, eş işi kabilinden ayrıştırılmaktan da vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Share: