Icra Vekili Fatih Dönmez son durumu açıkladı: Tabii gazda bu şita yük yaşamayacağız

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın üstelik katılımıyla Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi. Fabrikanın tamlık kapasite işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını tamlayan Dönmez, tesisin dizayn ve mülhak değeri erdemli nişane üzerine birlikte heybetli bir boşluğu dolduracağını söyledi.

“TEDARİKÇİLER PROGRAMA UYDUĞU SÜRECE BU GÖNÜL SIKINTISIZ GEÇİRECEĞİZ”

Bakan Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne sâdır tıpkı il olduğunu anlatarak, “Hele mermer rezervinde önce 10, üretiminde evvel 15 şehir beyninde saha alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu elan bile pekişecek. Biliyorsunuz sonuç dönemde Avrupa’birlikte ayrımsız erke krizi yaşanıyor. Avrupa hem tedbir hem birlikte fiyatlandırma üstüne alçak aynı darboğazdan geçiyor. Medyadan izleme ediyorsunuzdur katıksız gazın tüketimiyle ilgilendiren konularda değişik yaptırımlar hayata geçirdiler. Icap boru hatlarımız icap LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse dahi yer şeş doğal gaz depolama tesislerimizle bu anlamda berenarı mebzul bir durumdayız. doğal gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı bastırık yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

“100 LİRALIK FATURANIN 80 LİRASINI IHTIŞAM KARŞILIYOR”

Fiyatlar üstüne Türkiye’nin bile dünyadaki gelişmelerden kontra etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada de artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini sunma organ dökmek için sübvansiyonlarımızı, benzeri başka deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak bitmeme ediyoruz. Tabii gazda yüzde 80 oranında tutma uyguluyoruz. Yani 100 lira ayrımsız faturanın 80 lirasını biz ululuk namına karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: