Icra Vekili Ersoy, Türkiye Otelciler Birliğinin mahiye toplantısında konuştu Açıklaması

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) “Aylık Bilgilendirme Toplantısı” Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Intercontinental Hotel İstanbul’üstelik gerçekleştirildi.

Vekil Ersoy, etkinlikte yaptığı konuşmada, yılbaşında turizm sektörünün önünde belirsizliklerle mahmul ayrımsız sürecin olduğunun değerlendirildiğine meni ederek, “Biz cümle bu münasebetsiz senaryolara kulaklarımızı tıkayarak, nöbet haritamızı belirledik. Tanıtımlarımızı arttırarak, tedbirlerimizi alarak ve hedeflerimizi küçültmeden çalışmaya başladık. Türkiye Turizm Lansman ve Geliştirme Ajansı (TGA) eliyle 33 ülkenin ulusal televizyon kanalı ile 200 ülkenin global selen kanalları ve sayısal mecralarında Türkiye’mizin tanıtımlarını yaptık. Serencam 3 yıldır TGA ile dünyada turizm alanında zahir aleniyet yer gösterişli ve yeryüzü etken lansman eden ülke olduk.” diyerek konuştu.

Lansman kampanyaları sebebiyle yıl başında duyurulan hedeflerin güncellendiğini tamlayan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“2022’nin evvel 9 aylık döneminde ulaşılan rakamlar, Türkiye’nin, rötuşlu ettiği hedeflerine bire bir kadem daha yaklaştığının göstergesidir. İleriye dönük rezervasyonlar da az çok gani geliyor. Yıl sonuna revize hedeflerin birlikte geçileceğine inanıyorum. 2016’de 62 dolara kadar gerileyici sevimli başı gecelik konaklama gelirini, 2016’ya bakarak yüzde 35 çoğalma kaydederek, 83 dolara çıkartmayı hedefliyoruz.

Bakan Ersoy, İstanbul’un pandemi öncesi gezgin sayısını mayıs ayında yakaladığının altını çizerek, İstanbul’un sene böylecene kısaca 15 milyon ziyaretçiyi konuk edeceğini öngördüklerini söyledi.

“Iz çeşitliliği için bir nice alanda özel projelere imza attık”

Turizmde işaret çeşitliliğinin önemini vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Yapıt çeşitliliği amacıyla kruvaziyer, arkeoloji turizmi ve hars turizmi alanında hususi projelere imza attık. Türkiye’nin yerel, ibdai ve katıksız değerlerini ortaya fehmetmek üzere planlanan rota çalışmalarını tamamladık. Antika medeniyetleri havi yürüyüş ve velespit yolları, Ermiş Çelebi, Mimar Sinan kabil kültürel rotalar, Yedi Kiliseler, Kibele’nin Yolculuğu, Peygamberler Rotası gibi akide rotaları ile peynir rotası, bağ yolları gastronomi rotalarını hayata geçirdik. Kruvaziyer turizmde ülkemizin homeport haline gelmesi hesabına herhangi bir şeyi amade ağıl getirdik. Gastronomimizi lanse etmek için harekete geçtik. Emeklerimiz sebebiyle dünyanın yeryüzü prestijli restoran derecelendirme sistemi olan Michelin Rehberi, İstanbul’u radarına aldı ve 11 Ilk Teşrin’dahi aşevi listesini açıklayacak. Kazı Bilimi turizminde koca çalışmalara imza attık. Güzeşte yıl 670 noktada hafriyat yaparak dünyada birinci olduk. Vakit Kaybetmeden kazı sayılarını arttırmıyoruz, bulunan kazıların birlikte kazılma sürelerini uzattık.”

Ersoy, Ekin Yolu festivallerini 7 bölgeye yaymak istediklerini anlatarak, festivallerin, şehirlerin markalaşmasına haddinden fazla balaban katkılar sağladığını ve getirdiği hareketlilikle hele Anadolu’üstelik otellerin doluluk oranlarını yükselttiğini dile getirdi.

Çanakkale’de gerçekleştirilen Troya Hars Yolu Festivali’ni 300 binden aşkın kişinin mülakat ettiğini aktaran Nazır Ersoy, “Önümüzde Hükûmet Merkezi, Beyoğlu, Diyarbakır Firez Yolu Festivalleri var. Konya’de Mistik Çalgı Festivali 30 Ilkgüz’e büyüklüğünde devam ediyor. Gelecek sene ise nisan ayında İzmir’bile Kültür Yolu Festivali’ni yapacağız. Adana Portakal Çiçeği Festivali’ni de festivallerimizin zincirine ekliyoruz. Gaziantep ve belirleyeceğimiz 2 ilimizi daha ati yıl eylül ayında Türkiye Ekin Yolu Festivalleri programına dahil ederek 2023’te devlet sayısını 10’a çıkaracak ve değme yıl bu sayıyı arttıracağız.” şeklinde konuştu.

Tehlikesiz Turizm Sertifikası’nın bu sene sonu itibariyle Tehlikesiz ve Yeşil Turizm Sertifikası’na dönüşeceğini tabir fail Ersoy, şunları kaydetti:

“Çıktı çağımızda, sürdürülebilirlik, hayati önem taşıyor. Türkiye bu anlamda büyüklük bazında degaje kapsamlı aynı tören düzeni imzalayan büyüklük oldu. Şümullü tıpkısı şekilde 2023, 2025 ve 2030 sonuna kadar sektörümüzün tamamlaması gereken kriterler var. Kriterlerin hepsi fasıl temsilcilerimizle yapılan toplantılarda netleştirildi. Ilk Teşrin sonunda bunun lansmanını yapacağız.”

Ilbay Yerlikaya: “14 milyon gezgin misafir ettik”

İstanbul Valisi Ali Yerikaya de salgın döneminde mecmu dünyada turizm istatistiklerinin karmakarışık olduğunu belirterek, “Sakıncasız Turizm Sertifikası programıyla özge ülkelere denk olduk. 2020 ve 2021’da İstanbul’birlikte toplamda 14 milyon gezici konuk ettik. Müstevli sonrasında ise hem Türkiye hem da İstanbul, gelen gezmen rakamları noktasında yeniden ruz yazmaya bitmeme ediyor.” dedi.

Bu yıl İstanbul’a gelen seyyar sayısında 16 milyon rakamını yakalayacaklarına inandığını kaydeden Yerlikaya, “Dünyanın yer girişimci, en misafirperver, sunma adamakıllı insanlarıyız. Bizim otellerimizin yıldızları, gökteki yıldızlardan daha fena hâlde. Bakım sunumumuz de öyle. Ancak rakamlarımız mütevazı.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin ise müstevli sonrasında Türkiye’nin arsıulusal turizm arenasına genişlik acul dönüş özne ülkeler beyninde olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Orak Ayı ve ağustos ayları çokça alçak geçti. Ilkgüz ayında birlikte grafikler yukarıdaydı. İstanbul’un hem ağustos ayında hem bile sekiz aylık dönemde doluluk ve kaynak başı dirimlik ortalaması, Avrupa destinasyonları ortalamasının üstünde seyretmeye bitmeme ediyor. Bu yükseliş trendinin 2022 genelinde, sektörü, 2019’un yani pandemi öncesi dönemin konusunda taşıyacağını umuyoruz. 2023’te seçkin şey hakeza devam ederse, Türkiye turizmde yıla çokça şanslı başlayacak. Sakat yıllarda olduğu üzere yeniden ayrımsız ahir yıl üzere, 2023 amacıyla rezervasyonlar almaya başladık. Pandemi dönemindeki fedakarlıklarımızın karşılığını 2023’te çok temiz şekilde alabilmeyi umuyoruz.”

Etkinlikte, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz’ın yanında TÜROB yönetim kurulu üyeleri ve turizm sektörünün önde mevrut temsilcileri de ayrımsız araya geldi.

Share: