Hareket bölgesinde önce yadımlama: Hüzünlü gözlerle çalışmaları izlediler

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremin arkası sıra katabolizma kararı alınan Sarıdere köyündeki camide yıkım çalışmaları başladı. İş makinelerinin gerçekleştirdiği icraat alarga üstelik görüntülendi.

Gölyaka ilçesinde yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremin arkası sıra yaralar yavaş yavaş sarılmaya başlandı. Hasar belirleme çalışmaları devam ederken, yıkım kararı alınan Sarıdere köyündeki camide yadımlama işlemi başladı. Depremde gördüğü hasar cihetiyle vatandaşlar yoluyla eşyaların boşaltılması ve elektriklerin kesilmesinin peşi sıra camide yadımlama işlemi başladı. 1987 yılında ibadete açılan caminin 1999 depreminden da etkilendiği öğrenildi. İş makinelerinin gerçekleştirdiği icraat açıktan da görüntülendi.

“Caminin yıkılması zehir tıpkısı özdek, köyümüzün hatıraları var”

Caminin yıkımını acıklı gözlerle izleyen karye sakinlerinden Abdulkadir Deniz Kazı, “Biz sabaha karşı zelzele olduğunda panikle, heyecanla uyandık, hariç çıktık. 1999 depreminin izleri üzerimizde, onun etkileri süresince endişelendik, ismi bile yetiyor. 1980’li yıllarda bu cami nesir edildi, 1987’bile hizmete geçti, 1999 depreminde kısmen hasar gördü ve kuvvetlendirildi. Bu depremde yadımlama kararı verildi. Caminin yıkılması dağ benzeri özdek, köyümüzün hatıraları var. Büyüklerimizin bu caminin yapımında hizmetleri var, yıkılma kararı makul olsa birlikte herif üzülüyor. O bizim ayrımsız parçamız. Burada hezel namazı sonrasında caminin içinde veya uğrunda bayramlaşma olurdu, fotoğraflar hatıra yerine kaldı. Ben üzülerek yıkımı izledim. Yıkım raporu bırakılmış, inşallah yenisi daha sağlam, sunturlu ve dayanaklı evet” dedi. – SAKARYA

Share: