Giresun’daki tarihi Taşhan’ın restorasyonunda sona gelindi

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde bir zamanlar tecim merkezi ve mapushane namına kullanılan tarihi Taşhan’ın restorasyonu bitmeme ediyor.

İlçe merkezindeki Fatih Mahallesi’nde vadi alan Taşhan’ın restore edilmesi amacıyla Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2018 yılında başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Şebinkarahisar Belediyesince hesaplı çalışmalar kapsamda 6 boşluk ve 13 dükkanın saha aldığı Taşhan’birlikte ilçeye katışıksız yerel ahali sanatları sergilenecek. Ayrıca Şebinkarahisarlı dünyaca adlı fotoğraf sanatçısı Küşayiş Güler’in gâh fotoğraflarının üstelik tarihi yapıda sergilenmesi planlanıyor.

Şebinkarahisar Belediye Reisi Ömer Şentürk, AA muhabirine, Taşhan’ın 17. yüzyılda Şebinkarahisar sipahi reisi Aya Ahmet Ağa marifetiyle yaptırılan aynı yapıt olduğunu söyledi.

Taşhan’ın 1915 yılına büyüklüğünde Osmanlı döneminde tecim merkezi, 1939 yılına büyüklüğünde birlikte mapushane kendisine kullanıldığını tamlayan Şentürk, gene Osmanlı döneminde İç Anadolu’ya giden ticari kervanların yol uğrağı noktası olduğunu dile getirdi.

“Kısaca 1 ay içerisinde icraat bitirilecek”

Şentürk, Osmanlı mimarisinin örneklerinden olan Taşhan’ın turizm açısından Şebinkarahisar’a katkı sağlayacağının altını çizerek, “Şebinkarahisar, tarihi haddinden fazla eskilere müstenit tıpkı ilçe. Kestirmece 1 ay içerisinde çalışmalar bitirilecek.” dedi.

Fotoğraf sanatçısı Duruluk Güler’in Şebinkarahisar’ın aynı değeri olduğuna dikkati calip Şentürk, şunları kaydetti:

“Burada eserlerinin sergilenmesi bizim amacıyla az çok mehabetli. Küşayiş Güler son etmeden evvel zaman yüzüne çıkmamış fotoğraflarının ayrımsız kısmının Şebinkarahisar’bile sergilenmesi konusunda söz vermişti. Tığ bile uray adına şu dakika için 20 fotoğrafın burada sergilenmesini sağlayacağız. Dünyaya para olmuş bir artist, bunun bile turizme önemli katkısı olacaktır.”

Şentürk, Tamzara dokuması, ahşap işçiliği kabil ilçenin öne çıkan el sanatları ile dernekevi ürünlerin Taşhan’de evcil ve yabancı turistlerin beğenisine sunulacağını rapor etti.

Şebinkarahisar’ın tarihi İpek Yolu üzerinde kayran aldığını anımsatan Şentürk, “O dönemin muhteşem mesleklerinden olan semercilik, nalcılık, mazmanlık, bakır işlemeciliği şu anda kaybolmaya beniz tutmuş durumda. Bunları biz Taşhan’dahi esasen harlatmak ve devir yüzüne takip etmek istiyoruz, planlarımız o yönde.” diye konuştu.

Şentürk, yenileme kapsamında Taşhan’dahi şu asıl büyüklüğünde taş imalat işlerinin tamamlandığını belirterek, dükkanların ruh donanım işleri ile konu ve kadeh gibi ahşap işlerinin ise sürdüğünü sözlerine ekledi.Share: