Filistinli gailesiz Gazze’de avladığı yeşil papağanları evcilleştirip satarak ailesini geçindiriyor

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinli Halid arz-Neccar, yakaladığı yeşil papağanları satarak ailesini geçindirmeye çalışıyor.

Ana vatanları Hindistan ve Afrika’nın Sahel bölgesi olan yeşil papağanlar, akıbet yıllarda Gazze’deki tarım arazilerinde sıklıkla görülüyor.

Bu durumu değerlendiren Filistinliler, türlü tuzaklarla yeşil papağanları avlayarak evcilleştiriyor. Evcilleştirilen ve müşavere yetisi gelişen hayvanlar satışa çıkarılıyor.

Kuşları aldangıç kurarak yakalıyor

AA muhabirine konuşan 28 yaşındaki Filistinli Halid sunu-Neccar, yeşil papağanların yeryüzü sevdiği yiyeceğin günebakan çekirdeği olduğunu belirtti.

Neccar, zaman doğumuyla birlikte seçkin dönüş Gazze’nin Han Yunus bölgesinde kâin tarlalara yeşil hanım avlamaya gidiyor.

Kuşları intikal etmek amacıyla balık ağı kullanan Neccar, tuzağın yanına iki yeşil hanım koyuyor ve kimi zaman bu kuşları iple debi ettiriyor

Filistinli zinde, beklediği yeşil papağan geldiğinde ipi çekerek tuzağı kapatıyor.

Kuşları İsrail sınırı yakınında avlıyor

Kuşun konusunda düşen balık ağıyla yakalandığına dikkati çekici Neccar, yakaladığı kuşları kafese alarak ava bitmeme ettiğini, fakat gâh günler eve eli gereksiz döndüğünü dile getirdi.

Neccar, bu gelişim için her dönme İsrail sınırı yakınında mevcut asayiş çitlerinin 500 metre uzaklığındaki bir tarlaya geldiğini anlattı.

İnsanların yeşil papağanların sunturlu görüntüsüne ve imitasyon ederek müracaat yeteneğine sargı gösterdiğini vurgulayan Neccar, bu kuşların Gazze Şeridi’nde nisandan ilk teşrin ayına büyüklüğünde avlanabildiğini kaydetti.

Bölgedeki avarelik ve kazançlı teessürat dolayısıyla detaylı yıllardır kuş avcılığını iz adına yaptığını tamlayan Neccar, “Bu meslekle dört nefis aileme bakıyorum, fakat kül ihtiyaçlarımız karşılanmıyor.” diyerek konuştu.

“İstilacı cins” kendisine biliniyor

Gazze’deki İslam Üniversitesi Mekân Bilimleri Bölümü Öğretim Yardımcısı Abdulfettah Abdu Rabbuh, Filistin bölgesinde tanıdık yeşil papağanın türüne ilgilendiren bilgiler verdi.

Rabbuh, “Tahminî 20-30 yıl geçmiş Hindistan’dan ve tropikler bölgelerden kafile fail bu kuş türü, ayrıksı bölgelere yerleşerek koloniler kurdu.” dedi.

Bölgedeki yeşil papağanların bu nedenle “istilacı tuhaf” olarak sınıflandırıldığına dikkati calip Rabbuh, “Bu kuş türü Avrupa ve Ölçülü Doğu’ya başarıyla kafile etti. Bu nev yeşil papağanlar bitkiler, tohumlar ve meyvelerle besleniyor, bu nedenle tarıma zarar veriyor.” diye niteleyerek konuştu.

Bu türün değişik kuşların yuvalarına saldırdığını üstelik kaydeden Filistinli öğretim üyesi, özellikle ibibik kuşunun yuvalarını murat aldığının altını çizdi.

Rabbuh, “Bu yeşil dudu, evcilleştirilebilen aynı kuş olması ve konuşabilmesi nedeniyle, insanlara ve şehirlere mail yerlerde yaşamayı yeğleme ediyor.” ifadelerini kullandı.Share: