Eskişehir haberleri… İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Kürsü Başkanı Aluçlu: “Erkenek Segmenti Giderek Hareket Üretebilir”

İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Kürsü Başkanı Vehbi Aluçlu, “Erkenek segmenti, Pütürge ve Pazarcık segmentinin ağız ağıza enerjisini boşaltması halinde daha mail tıpkı tarihte hareket üretmesi cins gözüküyor. Bizi bildirme çok ilgili Erkenek segmentinde yer sarsıntısı 1893’te meydana mevrut. 129 yıl üzerinden eski. İki tarafı kırılırsa Erkenek segmentinin üstelik giderek sarsıntı üretebilir” dedi.

Kahramanmaraş İğdeli-Pazarcık bölgesinde meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki depreme ilişik değerlendirmede bulunan İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Kürsü Başkanı Vehbi Aluçlu, “Asıl Malatya’yı çok ilgilendiren segment Erkenek segmenti. Hareket Pazarcık segmentinde meydana geldi. Pütürge segmenti kırılmıştı. Erkenek’te daha bire bir kırılma bahis konusu olmadı. Tıpkısı ahir segment olan Pazarcık segmentinde bu sarsıntı meydana geldi” dedi.

“TEMEL DEPREMİN ANBEAN OLMA İHTİMALİ EFDAL”

Pazarcık segentinin Kahramanmaraş’a çok mail olduğuna dikkat çeken Aluçlu, şunları söyledi:

“Kahramanmaraş’ın bu depremden iri oranda hasar alabileceğini söyleyebiliriz. Pazarcık segmentinde olan yer sarsıntısı, esas depremin öncüsü konumunda gözüküyor. Esas depremin anbean olma riski bulunan. Burada yakınlıkla alakadar aynı boyut var. Ne el depremin gestalt odak noktasına yakınsa o toprak imdi etkilenecek. Kahramanmaraş’a daha mail olduğu üzere daha çok etkilenecek. Sonraları Adıyaman ve Malatya beş altı etkilenecek.  Malatya, Pazarcık segmentine uzak olduğu için yapı stokumuz elan beş altı etkilenecek. Henüz nazik ayrımsız sarsıntı olursa Malatya, Gaziantep, Diyarbakır ve Adana haddinden fazla etkilenecek. Bu segmentin avangart depremi diye niteleyerek düşünürsek, asil depremin giderek olma ihtimali erdemli.”

“ERKENEK SEGMENTİ MALATYA’YI IMDI ETKİLEYECEK”

Aluçlu, Pütürge segmentinde ilenme meydana geldikten bilahare Erkenek ve Palu segmentine ruhsal gerilim, enerji transferi yüklendiğini belirten Aluçlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Arada Erkenek segmenti kaldı. Erkenek segmenti, Pütürge ve Pazarcık segmentinin tamamen enerjisini boşaltması halinde elan yakın aynı tarihte zelzele üretmesi türlü gözüküyor. Bizi bildirme çokça ilişik Erkenek segmentinde hareket 1893’te meydana gelmiş. 129 sene üzerinden eski. İki tarafı kırılırsa Erkenek segmentinin de her an deprem üretebilir. Yakınlık açısından Erkenek segmenti. Pazarcık segmenti tanzim namına Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’yı etkilerken, Erkenek segmenti Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ı etkileyecek.”

Pazarcık segmentinin Gölbaşı’ndan başlayarak Pazarcık ve Türkoğlu’na uzandığını tabir fail Aluçlu, “Bu kırık temel depremi 1513 yılında hareket üretmiş ve 7,5 kadar. Erkenek segmenti 1893 yılında esas yer sarsıntısı üremiş ve 7,2 kadar” dedi.

Share: