Edirneli İkinci Umum Eşya Satıcısı: “Fiyatlar Yükseldi. Güzeşte Yıl 150-200 Liraya Satarken Bu Sene 3 Bin Liradan Dun Çamaşır Makinesi Veremiyoruz”

Edirne’bile ikinci ahali yük hava satımı özne İbrahim Gümülcine, insanların eskimemiş yük alamadıklarını, ikinci el eşya fiyatlarının dahi arttığını belirtti. Gümülcine, “Artık budun bakir eşya alamıyor, insanlar sıkıntılı pırtı arıyor. Biz bile eskimemiş mülk alamıyoruz, fiyatlar yükseldi. Bizim fiyatlarımızda da artım oldu. Güzeşte sene ayrımsız çamaşır makinesi 150-200 liraya satarken bu yıl 3 bin liradan bayağı çamaşır makinesi veremiyoruz” dedi.

Hayat pahalılığı, ikinci halk kayıt fiyatını da etkiledi. Edirne’birlikte ikinci el kayıt alım satımı özne İbrahim Gümülcine, şöyle konuştu:

“3 BİN LİRADAN AŞAĞI ÇAMAŞIR MAKİNESİ VEREMİYORUZ”

“İkinci el piyasası alışılagelen, eskiye istek çok var. Artık kavim yeni kayıt alamıyor, insanlar bozuk kayıt arıyor. Tığ dahi yıpranmamış mal alamıyoruz, fiyatlar yükseldi. Bizim fiyatlarımızda bile artış oldu. Sabık sene bir çamaşır makinesi 150-200 liraya satarken bu yıl 3 bin liradan aşağı çamaşır makinesi veremiyoruz. Verdiğimiz ant güvence olarak verilmez yani. Çoğu arkadaş da garantisini veremiyor. Şimdiki gençler bilmiyorum çıktı. 3-4 mahiye evli olanlar anlaşamıyorlar, boşanıyorlar. Yıpranmamış eşyalarını satıyorlar. Tığ de gidip fiyat veriyoruz. Anlaşabilirsek anlaşıyoruz, anlaşamazsak anlaşamıyoruz.

“ESKİDEN 100-200 LİRAYA PIRTI ÇIKARMAK MÜMKÜNDÜ”

Şimdi çıktı tür değil. Tığ aracımızla evden gidip malzeme alıyoruz. Ona bakarak âdem tutuyorsun. Bunun hamallığı var, süt fiyatları arttı. Sabık sene mazot 7 lira civarındaydı bu sene 25-30 liraya büyüklüğünde yükseldi. Bu format fiyatlara de yansıyor. Yıpranmamış çamaşır, sulu makinesi, soğutucu almaya kalksan 40 bin lirayı buluyor. 40 bin teklik, yeni evlenen ayrımsız koşa amacıyla el, yani. Tığ üstelik dun yukarı ikinci halk adına durumuna tutkun. 10 bin teklik bile bulabilir, 5-6 bin liraya da bulabilir.”

Share: