Depremzedelere kira ve yük yardımı yapılacak, Icra Vekili Soylu: “İlk etapta 27 milyon liralık bedel buraya erişmiş oldu”

Depremzedelere kira ve pırtı yardımı yapılacak, Bakan Soylu: “İlk etapta 27 milyon lira bedel buraya başarmış oldu”

“90 bin lira kayıt, 30 bin teklik icar yardımı gerçekleştireceğiz”

“Devletimizin bilcümle imkanlarıyla milletimizin emrine amadeyiz”

DÜZCE – Düzce’üstelik meydana mevrut 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından Düzce Valiliğinde İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla afet koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının arkası sıra açıklamalarda kâin İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “90 bin liraya kadar eşya yardımı yapacağız. Tıpkısı zamanda 30 bin liraya icar ve muhaceret yardımı gerçekleştireceğiz. Kırıcı hasarlı binalarda kiracılar varsa bunlara de 15 bin teklik kadar muhaceret yardımı gerçekleştireceğiz” dedi

Form üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan ve bir nice ilden mahsus 5.9 şiddetindeki depremin ardından Düzce Valiliği konuşma salonunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Kurum’un üstelik katıldığı kıran koordinasyon toplantısı yapıldı.

“Acilen yer sarsıntısı bölgesine geldik

Toplantının peşi sıra planlı matbuat toplantısında mütekellim İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Depremin olduğu saatten bu saatte büyüklüğünde 233 dümdar deprem meydana geldi. 37’si Düzce vilayetimizde gelmek amacıyla 93 vatandaşımız yaralandı. 13 vatandaşımızın tedavilerine hala hastanelerde devam ediliyor. Düzce’de birlikte biri ağırbaşlı bakımda görünmek amacıyla 6 vatandaşımızın tedavilerine bitmeme edilmektedir. Depremin müstacelen akabinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla tezce sarsıntı bölgesine geldik. Tüm bakanlıklarımızın yöneticileri, sorumluları, hem vekillik hem AFAD koordinasyonunda yaptığımız işlerde depremde meydana gelen hasarları ve depremde meydana gelen tıpkısı topluluk zararları belirlemek, bunları tıpkısı traksiyon dahilinde doğrultmak, atılacak adımları belirleyebilmek, vatandaşlarımızın yaralarını sarabilmek için burada olduk. Tığ birlikte bakanlarımızla gelişigüzel Cumhurbaşkanımıza periyodik kendisine burada şüphesiz bir durumla karşılaştığımızı, ayrımsız zamanda neler yaptığımızı sürekli adına aktarmaya çalıştık. Hem Gölyaka suret hem Düzce hem üstelik depremin enerjik olduğu farklı ilçelerimizde hepimiz vacip temasları, tetkikleri, değerlendirmeleri yaptık. İnsanlarımızı mülakat ettik, esnaflarımızı müzakere ettik ve onlardan umumi uzanım karşı kişi değerlendirmelerini aldık. Tığ birlikte atacağımız adımları belirlemeye çalıştık” dedi.

“1999 depreminin etkileriyle karşılaştığımız vatandaşlarımızı görebiliyoruz”

Afete müdahale amacıyla amme alım ve kuruluşları ve sivil sosyete kuruluşlarından mecmu 3 bin 748 personel ve 812 aracın Düzce’da görev aldığını nâkil Nazır Aristokrat, “Vatandaşlarımızın arızi tahaffuz ihtiyacı oldu. 12 Teşrinisani 1999 depremi iri bire bir titreyiş oluşturdu. Hala onun etkileriyle karşılaştığımız vatandaşlarımızı görebiliyoruz. Bu vesileyle doğal namına evine çalmak istemeyenler oldu. Ayrıntılar korktular. Bu vesileyle icap kamu misafirhaneleri, icap yurtlarımızın kâffesi gerekse üstelik kurduğumuz çadır alanlarında vatandaşlarımızın barınmasına imkan temin etmek amacıyla adımlar attık. 19 bölgede çadır alanları oluşturduk. Bine yakın oba kuruldu, hala da kurulmaya devam ediyor. Bilgisizlik merkezlerimizin merbut spor salonları açıldı ve insanlarımız buralarda konuk edildiler. Hem AFAD, hem Kızılay hem belediyemiz 20 bine yakın battaniye dağıttılar. 3 bine mümasil akak, çarşaf, gece kalmalarını realizasyon edecek bilcümle destekler sağlandı. Şu anne kadar 600’e mümasil ısıtıcı dağıtıldı. Bu esnada Kızılay’ımızla gelişigüzel jandarmadan diyanete kadar, polisten AFAD’a kadar ve gelen belediyelerimizin besin tırlarına büyüklüğünde Kızılay’ımız bunları eş güdümlü etti. Şu asıl kadar 23 bin 265 dirilik sabahleyin, öğle vakti, akşam ezanı sıcak kemirmek yedi. Hem deri alanlarımızın uğrunda hem birlikte merkezlerde bu hizmetimiz devam etmektedir” diyerek konuştu.

“90 bin liralık yük, 30 bin teklik kira yardımı gerçekleştireceğiz”

Depremin 5.9 kadar ayrımsız deprem olduğunu ancak ivmelenmesinin yüksek bir yer sarsıntısı olduğunu vurgulayan Icra Vekili Soylu, “Bu evlerde iri sarsıntılara sebep oldu ve burada yük zararları bahis konusu oldu. Ev, hisse senedi yeri, araçlardaki zararların tespiti için 220 kişiden oluşan 110 kol bu sabah bakımından çalışmalarına başladı. 3 bin 450 engel tespit talebinin 818’inin tespiti yapıldı. Hele Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız 1 milyon lira, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız 10 milyon liralık, AFAD Başkanlığı de şu asıl kadar 16 milyon lira ödenek gönderdi. Toplanmış 27 milyon lira ilk etapta aynı tahsisat buraya erişmiş oldu. Burada vatandaşımızı bekâr bırakmayacağız. Tabii kim alelhusus çatı stokunun yüzdelik 80’inin dolgunca ayrımsız noktada olması, 1999 depreminden sonraları işlenmiş olması burada bu karşılaştığımız depremde çokça daha nazik aynı maliyetle karşılaşmamamızı sağlamıştır. Kilolu hasarlı konutlarımız var. Sakil hasarlı konutlarda eğer eşyalarını almadan çıkıyorsa, içerisine girilemeyecek durumda ise 90 bin liraya büyüklüğünde yük yardımı yapacağız. Bire Bir zamanda 30 bin liraya büyüklüğünde icar ve hicret yardımı gerçekleştireceğiz. Kilolu hasarlı binalarda kiracılar varsa bunlara üstelik 15 bin teklik kadar muhaceret yardımı gerçekleştireceğiz. Alelhusus yük hasarları fazla. Bunun üzere aynı tespit komisyonu oluşturduk. Eşya hasarlarının da tazmini üzere komisyonun tespiti konusunda uymazlık hangi kadarsa karşılanmış olacak” şeklinde konuştu.

“Devletimizin hep imkanlarıyla milletimizin emrine amadeyiz”

Vatandaşları bu süreçte on paralık serbest bırakmayacaklarını dile getiren Nazır Soylu, “Bunun birlikte birkaç hasarlı yapılar var. Sıvası süzgün, tuğlası, kaplaması süzgün yapılar var. Komisyonun tespitiyle gelişigüzel 3 bin lira, 5 bin lira, 7 bin liralık yardımda bulunacağız. Bu konularda ekiplerimiz çalışacaklar. Dünyalık namına sağlık, yerine gelmeyen candır. Vatandaşlarımızın yüz yüze kaldığı bu print durumda benzeri nebze bile olsa biz birlikte onlara destek olabilecek adımları atmaya devam edeceğiz. Esnaflarımızı bekâr bırakmayacağız. Farklı yerlerde yaptıklarımızın benzerlerini burada de yapmış olacağız. Cenabıhak bizi böyle kazalardan, afetlerden esirgeme etsin. Tabiatıyla kıran bölgesiyiz. Ormanlarımız çokça ama yangınlarımız bizim afetimiz, akarsularımız, ırmaklarımız, nehirlerimiz haddinden fazla amma dominant bizim afetimiz. Aynı hareket coğrafyasındayız. Kış ara sıra yerlerde pres geçiyor, çığ, göçü, kayaç düşmesi bizim afetlerimiz. Bizim görevimiz tedbirlerimizi ahzetmek, afetle karşılaştığımız zaman bile birbirimizin yardımına koşturmak ve tesanüt yapmak. Biz dünyaya üstelik ahali uzatan bire bir milletiz. Cenabıhak’a hamdolsun, biz hem medeniyetimizi, hem birbirimize olan bağlılığımızı, sadakatimizi, devletimize olan sadakatimizi bırakın azaltmayı veya kaybetmeyi dünyada kaybedenlere taannüt arttırarak devam ettiriyoruz. Şükürler olsun. Sınamalardan bütün alay malay güçlenerek çıkıyoruz. Devletimizin bilcümle imkanlarıyla milletimizin emrine amadeyiz” ifadelerini kullandı.

Share: