Cizre’de herhangi bir keseye uygun sobalar satışta

Şırnak’ın Cizre ilçesinde havaların soğuması ile gelişigüzel 450 liradan 6 bine büyüklüğünde sâdır fiyatlarla soba satışları başladı.

Kış mevsiminin yaklaşması ve gelgel sıcaklıklarının düşmesi ile gelişigüzel Cizre’de soba satışlarında birlikte elektrik yaşanmaya başladı. Kışın istinas telaşına sakıt vatandaşlar, soba almak üzere Bakırcılar Çarşısı’nın yolunu tuttu. Rastgele keseye ve gelişigüzel tercihe makul sobaların satışının yapıldığı çarşı dahi vatandaşların sunu yol uğrağı yerlerinden biri oldu. Sobalar, 450 ile 6 bin teklik beyninde satılmaya başlandı.

İlçede soba satarak mesleğini sürdüren Abdullah Akgüç, kaza merkezi ve belde köylerde eğleşme eden vatandaşların soba satın almaya geldiğini söyledi. Akgüç, “Şu anda havalar az buçuk elan yunak seyrediyor. Bu sebeple cemi anlamıyla soba alımları bahis konusu olmadı amma şu an tam zamanı. Hem eşit hem model çeşitlerimiz var; hep istediğini bulabilir. Kovalı, tuğlalı bunların döküm farkından ortalık fiyatları değişiyor. 450 TL’den başlayıp 6 bin TL’ye büyüklüğünde ayrımlı modellerdeki soba satışlarına başladık” dedi.

“Genelde geri vatandaşlara soba satıyoruz” diyen Akgüç, “Cizre’bile hür evlerde oturanlar, evlerinde radyatör olmayanlar, doğalgaza hala geçmeyenler yahut geçemeyenler gelip alıyor. Soba fiyatının kalitesi ve markasına göre değişiyor. İnsanların soba alırken, içerisinin turbo özelliğinin olup olmadığına, sağlamlığına ve verilen garantiye ilgi etmeleri gerekiyor. Bacalarını sıkça temizlemeleri gerekiyor. Bacaları kırcı ve düzensiz olduğu antlaşma soba yanmıyor, tütüyor ve son namına de zehirlenmelere kat açıyor. Hem sobanızın hem bile bacanızın bakımına dikkat etmeniz gerekiyor” uyarılarında bulundu. – ŞIRNAK

Share: