CHP Heyeti, Çiftçilere Ücretsiz Zindelik Projesi Kapsamında Kurulacak Ges Alanını Yakalamak Üzere Şanlıurfa’ya Gitti

CHP Genel Komutan Yardımcısı Ahmet Akın başkanlığındaki CHP heyeti, çiftçilere zirai sulamada ücretsiz cümbüş verilmesi üzere kurulması planlanan sıra enerjisi santrali için Şanlıurfa’ya emek ziyareti gerçekleştirdi. Atak, 2 İlk kez Şanlıurfa’de yorumlamak isteriz; İktidarımızın önceki 90 gününde tarımsal sulamada mergup elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 tenzilat yapacağız” dedi.

CHP Erke ve Alt Yapı Projelerinden Mesul Genel Komutan Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili Akın, Şanlıurfa’ya her an burada kurulması planlanan çağ enerji santrali ile ilişkin basın toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Barosu’nda planlı toplantıya CHP milletvekilleri Aziz Kültürlü ile Mahmut Tanal üstelik katıldı. Akış, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Enerji hayattır, enerji ekincilik, erke besin. Rastgele şeyin içerisinde var. Gelişmiş toplumlar enerjiye duyulmak amacıyla savaş porte. Biz üstelik enerjiyi aynı anne adam hakkı adına biliyoruz. Bunun için uğraş ediyoruz. Erke olmazsa tarım olmaz, erke olmadan sanayi çarkları dönmez. İşin en cesim tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen ayrımsız Türkiye ile alın karşıyayız maalesef.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor DOĞRU Öğür iktidarı? Enerjiyi filhakika bırakmış, ağız ağıza özelleştirmiş. Şirketlere tasdik reşit, enerji lobilerine kendisini bağlamış. Hep dünya ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefler. Biz ulu önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bize emaneti ve mirası cemi bağımsızlık hedefimiz amacıyla müteharrik aynı partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maatteessüf bu politikalarla fakirleştirildi ve bu politikalarla teadül, adalet bozulup itidalli gelirli sınıfı namevcut ettiniz.  Tarım, iktidarın hatalı politikaları ile bitirildi. Maraba maalesef çokça print durumda. Bugün ne çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, canlılık faturası’ diyor. Biz bu sorunu çözeceğiz. Çokça değil, güdük az buçuk sonra bu sorunların hepsinden ahali birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bundan 9 ay ilk Şanlıurfa’üstelik çiftçilerimize zirai sulamada kullanılan elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise ayrımsız sene geçmeden zirai sulamaya zam üzerine bindirim yaptılar.  Zirai sulamada kullanılan elektriğe Genel Başkanımızın vaadinin ardından yüzde 143 oranında remiks yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

“ENERJİ POLİTİKASI SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Erke politikası politik bir tercihtir. Bizim siyasal tercihimiz sizden yana. İktidarın DÜRÜST Fırka’nin politik tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz enerjisiz kaldı. 2021 yılında temas 10 zirai sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği amacıyla kesildi. Bu format bütün ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize bindi yüklemek yerine, ithal gıda ürünlerini almayı tercih etti.

10 sene önceki Türkiye’üstelik değme 70 kişiye 1 dikici düşüyordu; bugün 1 ekinci başına 170 emanet düşüyor.  2022 yılı itibarıyla kayıtlı ekinci sayısı 493 binin altına düştü. Tığ CHP yerine ülkemizde tarımı esasen ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi dahi köylümüzü de tekrar milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin üretim yapabilmesi amacıyla maliyetlerin düşürülmesi haddinden fazla majör aynı noktaya haiz.

Şanlıurfa’üstelik 2021-2022 yılları arasında erke sorunlarına vabeste rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı amacıyla 1,1 milyon dekar alanda mercimek yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzde 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzde 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda cılız arpa yetiştiriciliği yapıldı. Yüzde 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda kuru rüşvet yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzdelik 70. 800 bin dekar alanda zayıf yasmık yetiştiriciliğinde rekolte kaybı kısaca yüzde 60. 300 bin dekar alanda cılız buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yaklaşık yüzde 60.

“İKTİDAR BİZDEKİ KRİZLE ARAMAK YERİNE SÜREKLİ AVRUPA’DA YAŞANANLARI NAZIK BUNLUK GİBİ YANSITIYOR”

Bu benzer verdiğim sorunlar AK Öğür iktidarının yaşattığı enerji krizi değil, erke buhranından kaynaklı sorunlar. Bunlar çözülemez miydi? Kesin çözülebilirdi. Bu ayrımsız tercih meselesidir. İktidar bizdeki krizle meşgul olmak yerine sürekli Avrupa’de yaşananları güya şişman ayrımsız buhran yaşanıyormuş gibi yansıtıyor. Türkiye’da besin enflasyonu yüzde 95 adına hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu izzet yüzde 15.

Güneydoğu Rum Proje’miz vardı.  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman illerini havi Türkiye’nin büyük projelerinden biri. Toplanmış ekilebilir yerey kısaca 3,2 milyon hektar araziyi kapsayan ayrımsız proje. Bu projenin tamamlanmasıyla gelişigüzel kısaca 7,6 milyon insanın aksiyon bulacağı dolay görülen bire bir proje. GAP projesiyle birlikte, Şanlıurfa tarımın başkenti ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 bilyon dolar almanak dirimlik elde edilecek ve antrparantez 3,5 milyondan aşkın insana aksiyon sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başkenti misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabah hasat edilen taze meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Hangi oldu? Şanlıurfa dahi kargo ağırlıklı Şanlıurfa GAP Arsıulusal Hava Meydanı düz yazı edildi. Fakat 1 kilogram yapıt gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri sözleşmelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda sözleşmelerine ekşi dağıtım şirketlerinin hareket hakları halel edilecektir. Bu dahi sulanabilir arazinin yalnızda yüzde 35’inde sulama yapılmasına illet oluyor.

Güneş enerjisi santralleri üzere iki alternatifimiz var. Birincisi, mütenavip berrak kanallar üzerine güneş panelleri kurulup hem toprak tasarrufunu sağlamak hem üstelik kilitsiz küreksiz kanallarda gerçekleşecek su buharlaşmasını engelleyip ve tarih panellerinin alttan serinlenmesi ile maksimum enerji üretimi sağlanabilir. İkincisi, mütenavip tembel arazilerin değerlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ MÜFT VERECEĞİZ”

Akıbet kendisine, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi öncelikli politikamız kâin.  Girişimci şevket modeliyle amme öncülüğünde liyakatsiz bürokrasiyle çağ enerjisi santralleri kuracağız. Bugün burada Şanlıurfa’birlikte gâh ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, çığır örgütlerini dinleyeceğiz. Peşi Sıra arazi ziyaretlerimize bitmeme edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDELIK 50 İNDİRİM

İlk defa Şanlıurfa’üstelik belirtmek isteriz; İktidarımızın evvel 90 gününde zirai sulamada makbul elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 iskonto yapacağız. Bunu elbet yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak tarımsal sulama tarifesinde indirim yapacağız. EÜAŞ halihazırda haşat elektriği şirketlere satıyor. Biz bozuk elektriği çiftçimiz için kullanacağız.

İktidarımızın bir numara yılında, Şanlıurfa’dan çekmek amacıyla amme önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki devir enerji santralleriyle tarımsal sulamada mergup elektriği parasiz vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar tutarındaki sıra enerjisi santralı yatırımı üzere yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan yolmak için çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’da azık güvenliğini sağlayacağız. Gıda ithalatını azaltacağız, besin enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız gıda yoksulluğu yaşıyor. Bu reva değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”Share: