Castrol Ford Team Türkiye, Kocaeli Rallisi’nde canlı pilotlarıyla başarı peşinde koşacak

Zinde pilotları ile Türkiye’ye Avrupa şampiyonluğu kazandıran ve iddiasını parçalanmamış kategorilerde sürdüren Castrol Ford Team Türkiye, Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın dördüncü ayağı olan Kocaeli Rallisi amacıyla hazırlıklarını tamamladı.

Ford Otosan’dan yapılan açıklamaya bakarak, Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonası’nın dördüncü ayağı olan Kocaeli Rallisi, bu yıl 16-18 Ilkgüz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

131 kilometresi hususi aşama atılmak amacıyla bütün 404 kilometre uzunluğundaki Kocaeli Rallisi’nde, Castrol Ford Team Türkiye, gailesiz pilotları ile cümle kol savaş edecek.

Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin önünde düzenlenecek seremonik start ile başlayacak yarış, erte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezinde kayran düz servis çıkışından bidayet alacak.

İlk günkü mücadele 6 özel etabın tamamlanmasının peşi sıra 18.23’te son bulacak. İkinci dolaşma ise pilotlar saat 10.00’dahi başlayacak mücadelede, 3 hususi etabı geçerek 18 Eylül Alım Satım Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezindeki finiş podyumuna çıkmak amacıyla yarışacak.

Ford markası performansı, sağlamlığı ve ralli sporundaki esaslı geçmişi ile bu yarışta dahi taşıt listesinde genişlik çok tercih edilen araba markası olurken, Ford Otosan’ın Taşmak ve Yeniköy fabrikalarına üstelik eş sahipliği özne Kocaeli’da 39. kat düzenlenen ralli, Castrol Ford Team Türkiye amacıyla de ayrı benzeri öneme sahip.

Castrol Ford Team Türkiye’nin 22 gözyaşı ortalamalı canlı kadrosu, şampiyonayı domine ederken Kocaeli’nin kuzeyindeki arazi zeminli orman yollarında önderlik için savaş edecek.

Ayrıca mızıka pilotları haricinde dünkü ve genç pilotlardan oluşan toplamda 20 grup Castrol Ford Team Türkiye ve Fiesta Rally Cup çatısı altında Kocaeli Rallisi’nde Ford Fiestalarıyla bidayet alacak.

Türkiye Çoluk Çocuk Şampiyonası’nın ilk 3’ü Castrol Ford Team Türkiye’den

Bu yıla kudretli benzeri ser işleyen Castrol Ford Team Türkiye’nin tüvana ve gelecek vadeden pilotları Türkiye Ralli Zinde Pilotlar Şampiyonası’nın geçmiş 3 sırasını kapatmış durumda.

1’inci tam 4 çeker Ford Fiesta R5 ile Büyük Türkkan, 2’nci tam Ford Fiesta R2T ile Can Sarıhan ve 3’üncü tam Ford Fiesta Rally4 ile Efehan Musannif bulunuyor. Castrol Ford Team Türkiye tıpkı zamanda Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Markalar Şampiyonası liderliğinde vadi alıyor.

2022 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın önceki yarışında bökelik üçüncülüğüne yerleşen ve ikinci yarışta şampiyonluk ikinciliğine yükselen Şanlı Türkkan, Co-pilotu Burak Erdener ile gelişigüzel Türkiye Ralli Şampiyonasında şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olarak Kocaeli Rallisi’ne iddialı başlayacak.

Yarış öncesinde yer zeminde Castrol Ford Team Türkiye’nin şampiyon pilotu ve takımın tayyareci koçu Garaz Bostancı ile yaptığı testlerde aracıyla uyumunu arttıran ve kullanılmamış ayarlar deneyen Ulvi Türkkan, Kocaeli Rallisi’nde temposunu elan dahi faziletli tutarak zirvede olmayı hedefliyor.

Türkiye Ralli Zihayat Pilotlar Şampiyonası’nın 3’üncü sırasında vadi düzlük ve geçen yıl Kocaeli Rallisi’nde etkileyici kadem dereceleriyle dikkati çeken 1999 doğumlu Efehan Müellif, Co-pilotu Kutay Ertuğrul ile gelişigüzel bu sene çok sevdiği Kocaeli Rallisi etaplarında, eski yıllardan henüz zihayat olan aracı Fiesta Rally4 ile iki çeker araçların beyninde zirvede kendine düzlük sağlamak istiyor.

Ford Fiesta R2T ile 1998 tevellütlü Duygusal Sarıhan, Co-pilotu Sevi Akal ile yarışırken, bu sene sezonun başında kaybettiği puanlarla Türkiye Ralli Şampiyonası’nda 4’üncü tam kâin Ümitcan Özdemir ve Co-Pilotu Batuhan Memişyazıcı da kaybettiği puanları mankafa kazanmayı ve şampiyonluk yarışına dahil olmayı hedefliyor.

Fiesta Rally Cup’ta savaş kızıştı

Castrol Ford Team Türkiye aracılığıyla 2017’den beri eskimemiş formatıyla bitmeme fail ve Ford Fiestalar amacıyla özel yerine planlı Fiesta Rally Cup, seçkin yaştan görmüş geçirmiş pilotları ve gelecek vaat fail zinde pilotları hevesli tıpkısı ekibin parçası haline getirirken, bu yıl eskisinden da henüz ateşin konseptiyle dikkati çekiyor. 4 çeker ve 2 çeker kalkışmak amacıyla iki yeni kategorinin elan eklendiği kupada ilk üç yarışma sonunda savaşım elan dahi kızıştı.

Fiesta Rally Cup’dahi sonuç iki yarışın galibi Serhan Türkkan-Koray Akgün ikilisi kupada şef durumdayken 4 çeker Fiesta Rally3’lerle yarışan rakiplerinin arasında iki çeker aracıyla vakit kaybetmeden 9 fakül farkla ikinci sırada bulunan Burak Başlık ise aynı zamanda Ford Fiesta Rally4 ile Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonluğu mücadelesi veriyor.

Sezon esasen beri kararlı ve küsurat temposuyla dikkati çeken Ede Ünver ise elden 1 fakül farkla kupada 3’üncü tam saha alıyor.

Sezonun önce rallisini kazanarak Fiesta Rally Cup liderliğine oturan Erol Akbaş, sonrasında talihsiz sabık iki yarışın ardından 4’üncülüğe büyüklüğünde geriledi. Deniz Kazı, muvaffakiyetli olduğu Kocaeli Rallisi etaplarında tekrardan şahika mücadelesine ortak olmak istiyor.

Uluslararası sporculara dahi sarih olan Fiesta Rally Cup’a İran’dan katılan grup Saber Khosravi ve co-pilotu Hamed Majd, R1-ST sınıfında kazandıkları puanlar ile sınıflarının liderliğinde bulunuyor.

TOSFED Ralli Kupası’nı birlikte Fiesta Rally Cup pilotları domine ediyor

Türkiye Ralli Şampiyonası yarışlarının içerisinde ralli sporunun ermiş isimlerinden Oğuz Gürsel namına koşulan TOSFED Ralli Kupası’nı dahi Fiesta Rally Cup pilotları domine ediyor.

Kupanın umumi klasmanın evvel 3 basamağında Fiesta Rally Cup pilotları bulunuyor. Fiesta R2 ile yarışan Hakan Gürel kupanın lideriyken Fiesta Rally3 ile yarışan Levent Şapçılar kupada ikinci tam, Şapçılar’ı Fiesta R2 ile Yiğitlik İlbaylı strateji ediyor.

Türk ralli sporunda gailesiz yıldızları desteklemek üzere geçen yıl uçucu kadrosunu şişman oranda yenileyerek elan de gençleşen ve 22 gözyaşı ortalamasıyla Türkiye’nin bildirme canlı ralli takımı olan Castrol Ford Team Türkiye, 25. sezonunda 15. şampiyonluğu hedefliyor.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda 20’nin üzerinde araba yarıştıran Castrol Ford Team Türkiye bu yıl, 2022 Türkiye Ralli Markalar Şampiyonluğu, 2022 Türkiye Ralli Şampiyonluğu, 2022 Türkiye Co-Pilotlar Şampiyonluğu, 2022 Türkiye Ralli Zihayat Pilotlar Şampiyonluğu ve 2022 Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonluğu için savaşım ediyor.

Share: