Cahit Koytak’ın ‘Onur Konuğu’ olduğu 23. Suçıktı Türkü Akşamları’nda şairler eserlerini seslendirdi

Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde bu sene 23’üncüsü düzenlenen “Suçıktı Şiir Akşamları” etkinliğine Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Makedonya, Azerbaycan, Kerkük, Cenup Afriika ve Gagavuzya’dan şuara katıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Dursunbey Belediyesinin kombinasyon ettiği etkinlik, Suçıktı Mesiresi’nde gerçekleştirildi.

Dursunbey Şehremaneti Başkan Vekili Mustafa Sali, programın açılışında yaptığı konuşmada, Şiir Akşamları’na katılan şairlerin şiirle gönülleri ısıtacaklarını söyledi.

Suçıktı Koşma Akşamları süreci karşı vukuf veren ozan ve yazar Mehmet Atilla Maraş ise etkinliğe Türkiye’yi temsilen 1989’da gittiği Makedonya’da düzenlenen Struga Türkü Akşamları’ndan etkilenerek başlattıklarını ifade etti.

Maraş, Suçıktı türkü akşamlarının ilkini 1994’te gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, “İlk programda izleyici yoktu. İşte hakeza akşamleyin serin sular kaynıyorken, hayatiyetli kuş sesleri arasında şairler şiirlerini gökyüzüne okudular. O devir dedik kim bunun adı Suçıktı Türkü Akşamları olsun ve birincisi olsun. Fiilen 23’üncüsü gerçekleşiyor. Gene sahn geçirilip canlandırıldı ve yeniden tıpkı koşma şölenine dönüştü. İnşallah imdi akıcı bitmeme bedel.” şeklinde konuştu.

Cahit Koytak’ın ‘Onur Konuğu’ olduğu etkinlikte A. Ali Ural, Ahmet Amaç Hususi, Ulu Sali, Ayşe Sevgi, Eren Şakir, Esra Elönü, Esra Matyan, İnci Entelektüel, İntiqam Yaşar, Mehmet Atilla Maraş, Mehmet Özer Ateşçi, Takatli Izzet, Mürsel Sönmez, Ilgım Kadıoğlu, Shabbir Banoobhai, Todur Zanet ve Tuba Kaplan şiirlerini sundu.

Programa, Dursunbey Kaymakamı Ramazan Teke, Balıkesir İl Hars ve Turizm Müdürü Mehmet Mazak ile türlü alım ve kuruluşlardan yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Koşma Akşamları, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği etkinliklerle bitmeme edecek.

Share: