Bitlis OSB’de meslek yüksekokulu açılacak

Bitlis Muazzez Üniversitesinin (BEÜ) Birleştirme Endüstri Bölgesinde (OSB) meslek yüksekokulu açılması için Yükseköğretim Müesses’na (YÖK ) sunduğu öneri onaylandı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya bakarak, Lisansüstü Terbiye Enstitüsü, 6 medrese, 2 yüksekokul ve 8 patika yüksekokulunu bünyesinde barındıran BEÜ, yıl zarfında kurulan Esenlik Bilimleri Fakültesinin beraberinde bir çığır faziletkâr okuluna üstelik kavuştu.

Rektörlüğün, “Bitlis Organize Sanayi Bölgesi Çığır Yüksekokulu”nun açılması talebi YÖK yoluyla kabul görülerek onaylandı.

Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, OSB Meslek Yüksekokulu’nun, bölge ve mevki sanayisinin ihtiyaç duyduğu hikmet ve beceriye ehil nitelikli insan gücünün yetişmesine yardım sağlayacağını belirtti.

Yüksekokul binası ve müştemilatının, OSB’de terbiye ve sosyal tesisler için ayrılan alanda inşa edileceğini bildiren Elmastaş, şunları kaydetti:

“YÖK eliyle, Yükseköğretimden Endüstriye Kalifiye İnsan Gücü Yetiştirilmesi Projesi kapsamında OSB’lerde kurulan MYO’lara mektepli başına pahal oranlarda isteklendirme ve destekler sağlanmaktadır. OSB Çığır Yüksekokulumuz, nesiç, makina, mekatronik, ruh ve besin bölümleriyle özellikle Bitlis OSB’deki fabrikalar atılmak amacıyla endüstri üzere gerekseme duyulan nitelikli eleman yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Yüksekokulumuzun üniversitemiz, ilimiz ve bölgemiz için körpe uğurlu olmasını diliyorum. Yüksekokulun kurulmasında şişman destekleri olan YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’ın şahsında cümle YÖK üyelerimize şükranlarımı genişlik ederim.”

Tıp fakültesi ve ayrıksı akademik birimleri kurmayı hedeflediklerini nâkil Elmastaş, OSB’de terbiye amacıyla ayrılan arazinin tahsisini gerçekleştiren Bitlis Valisi Oktay Çağatay’a, meslek binasının yapımını üstlenen Ermiş Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Ahmet Aziz’e, okulun kurulum sürecinde verdiği desteklerinden etraf DOĞRU Öğür Umumi Komutan Yardımcısı Vedat Demiröz’e, YANLIŞSIZ Tümen Bitlis Milletvekilleri Birim Kiler ve Cemal Taşar ile Belediye Reisi Sayın Nesrullah Tanğlay’a teşekkürname etti.

Share: