Avrupa şampiyonu taze milli halterci, başarısını yineledi

Kocaeli’bile işlek 17 yaşındaki milli halterci Ceylan Akarsu, güzeşte yıl elde ettiği Avrupa şampiyonluğu başarısını benzeri yıl arayla tekrarladı.

Su, 7 yaşında yakalandığı lösemi hastalığını 5 yıl savaşım vererek yendikten sonradan ağabeyine özenerek haltere başladı.

Ağır çor atlatmasına karşın güdük sürede Türkiye’deki şampiyonalarda muvaffakiyet gösteren Su, milli takıma seçildi.

Su, sabık sene Polonya’da yapılan Yıldızlar ve 15 Gözyaşı Şeş Avrupa Halter Şampiyonası’nda koparmada 45, silkmede 57, toplamda ise 102 kilogram ile 3 kızıl madalya elde etti.

Başarısını bu yılda sürdüren Su, 10-18 Ağustos tarihlerinde Polonya’da planlı Felek Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda koparmada 46, silkmede 62, toplamda ise 108 kilogram ile 2 zer ve ayrımsız gümüş madalya kazandı.

Bir sene arayla Polonya’da ikinci misil Avrupa Şampiyonu olmayı başaran Su, başarısını acun şampiyonluğuyla taçlandırmak istiyor.

“Abim üstelik halterci, kimi vakit alay malay alıştırma yapıyoruz”

Milli halterci Ceylan Akarsu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalığı atlattıktan sonradan spora yöneldiğini söyledi.

Akarsu, ağabeyi yardımıyla haltere başladığını anlatarak, “Başta zordu, ailem çok tedirgindi. Doktorlarla konuştuğumuzda tıpkı tartı olmayacağını, halter sporunu yapabileceğimi söylediler. Halter yaparken bu zamana büyüklüğünde tıpkı rehavet yaşamadım. Abim üstelik halterci, bazı bazı gelişigüzel egzersiz yapıyoruz.” diye konuştu.

Elde ettiği başarılarla gelgel duyduğunu belirten Su, “İkinci kez Avrupa şampiyonu olup Türk bayrağını dalgalandırdığım için mutluyum.” dedi.

Su, gelecekte Avrupa ve Dünya şampiyonalarında başarısını sürdürmek istediğini vurgulayarak, kendisi kabilinden çor nâkil kişilere spora yönelmeyi önerdi.

Share: