Atmaya kıyamadıkları eşyaları günümüze uyarlayarak köylü dönüşüme kazandırıyorlar

Ortaokul yıllarından beri çizimle uğraşan ve suret çizmekten vazgeçmeyen Edirneli Emine Ayas, yaptığı işlik çalışmaları ile hem ferasetsiz dönüşüme hem bile eskimeye beniz tutmuş eşyaların sanatla buluşup hayata kazandırılmasına ulama sağlıyor.

Çocukluk hayali olan tasarım işinden vazgeçmeyen ve temas sabık aktarılma kendisini yenileyen gümrük işletme mezunu Emine Acar Ayas, dolabın bire bir köşesine atılan ve eskimeye yüz tutmuş ayakkabı, çanta, kemer, pantolon ve blucin ceket kadar birçok ürüne işlediği tasarımlarla ürünleri günümüze uyarlayarak kullanılabilir hale getiriyor. Edirne’birlikte açtığı kursta hoşgörüsüz dönüşümü aşılayarak sürdürülebilirliğe ulama sağlayan Ayas, birçok kişinin takdirini topluyor.

Ortaokul yıllarından beri çizim yaptığını söyleyen Ayas, fotoğraf çizmekten tek devir vazgeçmediğini ve rastgele güzeşte bölüm bu konuda kendisini geliştirerek ayrımlı tasarımlara yöneldiğini belirtti. Detaylı yıllar dış alım-ihracat firmalarında çalıştıktan sonra uğraşı kendisine başladığı kılık sanatı Ayas’ın mesleği oldu. Tahminî 6 yıldır idraksiz tahavvül konusuna çokça ehemmiyet verdiği üzere bu alana yönelen Ayas, atölye çalışmalarıyla sürdürülebilirliğe özen çekiyor.

“Atmaya kıyamadıkları ürünlerini boyayarak mankafa dönüşüme ulama sağlıyorlar”

Sürdürülebilirliği sunma eğlenceli ağıl getirmeye çalıştığını söyleyen Ayas, “Kursiyerlerimiz atmaya kıyamadıkları ürünlerini getirip burada günümüze uyarlayıp renklendiriyorlar. İsteyen niteliksiz çizimlerle talip ise internetten kaynaklanarak çizimler yapıyor. Gelişigüzel hafta farklı eser getiriyorlar. Tıpkı hafta cilt çanta, tıpkısı hafta blucin ceket ve pantolon boyadık” dedi.

Kursa katılanların kendilerine saf çizimlerle evden getirdiği ürünleri günümüze uyarladıklarını tabir eden Ayas; başmak, çanta, kot ceket, kot pantolon, şapka, tümsekli gibi eskimeye yüz tutmuş ürünleri boyayarak gine canlandırdıklarını belirtti.

Yıllar ilk servet biriktirip aldığı pantolonunu sanatla buluşturdu

Hayatının gelişigüzel çabucak çalgı olduğu amacıyla değişik bir konuşma dalı ile üstelik yoklamak istediğini ve bu şekilde tıpkı ağırşak açıldığını duyunca çarçabuk katıldığını belirten kursiyerlerden Saz Öğretmeni Burcu Içten, ailesinden ayrı yaşadığı dönemde parasını biriktirerek aldığı pantolonu ayrımlı tasarımla sanata çevirdiğini ve kullanılabilir kuzuluk getirdiğini belirtti.

“Annemin 23 yıllık çantasını günümüze uyarlıyorum”

Üniversite eğitimi üzere Kosova’dan Edirne’ye gelen ve kursa katılan İrem Çuço (19), annesinin bire bir kenara attığı 23 yıllık çantasını günümüze uyarlayıp kullanacağını ve annesine üstelik sürpriz yapacağını aktardı. – EDİRNE

Share: