Atatürk Ölümünün 84. yıldönümünde Kars’ta anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu şişman önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yıldönümünde, bütün ülkede olduğu kadar Kars’ta bile törenlerle anıldı.

Hükümet Konağı uğrunda düzenlenen anma töreninde, Vali/Şehremaneti Komutan Vekili Türker Gariban ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Melik Tunç, Atatürk anıtına çelenk sundu.

Ardından da Atatürk’ün 84 yıl önce ebediyete göçtüğü an olan 09.05 geçerken, mülk genelinde ‘Ti’ sesi eşliğinde 2 dakikalık ocumak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar yarıya indirildi.

Atatürk’ü yâd etkinlikleri, elan sonradan İl Ekin ve Turizm Müdürlüğü Salonu’nda bitmeme etti. Burada bile iki an süresince Atatürk’ün özlük sesinden 10 Yıl Nutku eşliğinde içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Program, günün valör ve önemini tamlayan konuşmanın yapılması bitmeme etti. Atatürk’ün Biyografisi, şiirlerin okunması, Atatürk’ün Gençliğe hitabesi ve gençliğin Ata’ya cevabı, Atatürk Oratoryosu ve Atatürk’ün sevdiği tarz ve türküler dinletisi izlence sona erdi. – KARS

Share: